Magazyn podróżników ułożył ranking najtańszych miast na city break w 2023 roku. Na liście znalazły się: Ateny, Lizbona, Klagenfurt. Te trzy miasta otwierają listę dziesięciu najtańszych i zarazem najładniejszych miejsc w Europie, wartych odwiedzenia w 2023 roku. Ranking został przygotowany przez magazyn „Condé Nast Traveller”.

Na podstawie najnowszych danych z wielu źródeł, luksusowy magazyn „Condé Nast Traveller” opublikował w wydaniu internetowym listę 10 najtańszych europejskich miast, które warto odwiedzić w tym roku.

Listę otwierają Ateny. W przypadku stolicy Grecji redakcja wykorzystała ankietę Urzędu Pocztowego Wielkiej Brytanii (Post Office City Costs Barometer) dotyczącą kosztów miejskich z 2022 roku. „Condé Nast Traveler” chwali Ateny za niedrogie zakwaterowanie w postaci mnóstwa małych, rodzinnych, butikowych hoteli.

Według badań UK Post Office Poll dwie noce w trzygwiazdkowym hotelu dla dwóch osób w Atenach mogą kosztować zaledwie 89 funtów (482 PLN), dodając, że w centralnej dzielnicy Monastiraki dostępnych jest wiele niedrogich noclegów już od 52 funtów (282 PLN) za noc lub dwuosobowych pokojów ze śniadaniem, a czasem i z widokiem na Akropol, już za 83 funty (450 PLN).

Portugalska Lizbona, która w ankiecie UK Post Office znalazła się za Atenami, jest wymieniana ze względu na tanie drinki i tanie bilety do atrakcji turystycznych.

Chociaż piękna stolica Portugalii słynie z wielokrotnie nagradzanych restauracji, podróżni wciąż mogą zjeść obiad za grosze – po Atenach jest to miasto, w którym można zjeść najtaniej trzydaniowy posiłek”. Jeśli wypijesz kawę na stojąco, dostaniesz resztę z 2 euro. Jeśli chodzi o noclegi, to Lizbona dysponuje wieloma adresami mieszkań do wynajęcia przez Airbnb, „w rozsądnych cenach”.

Inny cel godny podróży to austriacki Klagenfurt z daniami głównymi za 6 euro i targiem rolnym na Benediktinerplatz, który jest doskonałym miejscem, żeby kupić lokalne produkty. Ponadto miasto ma „spektakularne położenie” na wschodnim brzegu jeziora Wörthersee. „Czerwiec to najtańszy czas na wyjazd, zanim letnie tłumy i pływacy zejdą na nabrzeże”.

Dziennikarka magazynu poleca jeszcze brytyjskim czytelnikom Kowno na Litwie, które na początku tego roku zostało ogłoszone jedną z Europejskich Stolic Kultury 2022.

Piąte miejsce przyznano w tym rankingu łotewskiej Rydze. Według danych brytyjskiej poczty Ryga jest jednym z najtańszych miast w Europie, zajmując drugie miejsce po Dublinie pod względem kultury i po Atenach pod względem zakwaterowania. Kolejnym w rangingu na szóstym miejscu znalazł się albański Berat z zachowanymi białymi osmańskimi domami. Położony w malowniczych Karpatach Braszów w Siedmiogrodzie w Rumunii to tańsza alternatywa dla Bukaresztu. Kolejka linowa na szczyt Góry Tampa kosztuje zaledwie 20 lei (20 PLN) i zapewnia widok z lotu ptaka na ceglastoczerwone dachy.

W przypadku Sofii magazyn wskazuje jako atut tego miasta położenie zaledwie 10 kilometrów od „najtańszych ośrodków narciarskich na świecie” w górach Witosza. Z kolei Izmir w Turcji, odwrotnie niż Stambuł, oparł się podwyżkom cen i tym samym uniknął pułapek podporządkowania się turystom. Ranking zamyka gruzińska stolica Tbilisi, która wprawdzie jest najdroższa do życia w Gruzji, ale jak na standardy europejskie jest „wyjątkowo przystępna cenowo dla wczasowiczów”.

Źródło: turystyka.rp.pl
Tekst: Anna Molęda-Kompolt
Zdjęcia: Pixabay