Do Sylwestra 2022 został już niespełna miesiąc. Szalejąca inflacja, niepewność, co przyniosą kolejne tygodnie i wciąż jeszcze odczuwalne skutki pandemii dla branży turystycznej stawiają niejako ten dzień pod znakiem zapytania. Koszty prowadzenia biznesu są znacznie większe, a w większości dużych miast odwołano miejską imprezę sylwestrową dla mieszkańców. W dobie kryzysu zmieniły się zwyczaje wyjazdowe Polaków. Wyjazdy są krótsze i podejmowane często na ostatnią chwilę. Portal Sylwester.pl sprawdził, ile trzeba zapłacić za sylwestrowy wyjazd i gdzie warto spędzić ten ostatni dzień w roku.

Wyjazdy sylwestrowe znacznie droższe niż przed rokiem. Winna inflacja i kryzys polityczny

Podsumowanie tegorocznego sezonu wakacyjnego pokazało, że rosnące w zastraszającym tempie ceny zmieniły zachowania wyjazdowe Polaków. Dominowały pobyty rezerwowane na ostatnią chwilę, kilkudniowe. Jednocześnie turyści szukali oszczędności gdzie tylko się dało, co było widoczne w kwestii wydatków przeznaczanych na wyjazdy. Były one aż o 70% niższe. Czy w przypadku Sylwestra będzie podobnie? Właściciele noclegów przewidują, że będzie to trudny okres. Z pewnością liczyć się trzeba z podwyżkami również i w tym sektorze.

Niestety ceny wyjazdów będą w tym roku wyższe niż przed rokiem. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w swoim najnowszym raporcie wskazuje, iż konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z wciąż dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, żywności, wynagrodzeń oraz wysokich cen gazu i energii elektrycznej. Potwierdziło to 85 procent obiektów uczestniczących w ankiecie. Również miłośnikom białego szaleństwa za szusowanie na stokach przyjdzie zapłacić o około 20 procent więcej niż w ubiegłym roku. Pamiętajmy przy tym, że branża nie odrodziła się w pełni po kryzysie spowodowanym skutkami pandemii COVID-19, a już otrzymała kolejny cios, jakim jest sytuacja za naszą wschodnią granicą oraz jej konsekwencje ekonomiczne dla całej Europy

– relacjonuje Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Góry – najpopularniejszy kierunek wyjazdów sylwestrowych. Ile tak naprawdę zapłacimy za wyjazd?

Obecna sytuacja ekonomiczna nie wpłynęła mimo wszystko na spadek zainteresowania wyjazdami w tym okresie. Jak wynika z raportu Sylwester.pl, jest ono na poziomie porównywalnym do zeszłego roku. Widać to szczególnie w ostatnim miesiącu. Które regiony cieszą się największym zainteresowaniem? Oczywiście góry. Nie dziwi także fakt, iż na pierwszym miejscu wśród górskich miejscowości dominuje Zakopane. Prawdopodobnie zainteresowanie stolicą Tatr na przestrzeni kilkunastu dni znacznie wzrośnie, szczególnie po oficjalnym potwierdzeniu słynnej imprezy sylwestrowej organizowanej przez TVP. Mowa o “Sylwestrze Marzeń”. Ile zatem zapłacimy za pobyt w Zakopanem, jeśli marzy nam się uczestnictwo w imprezie? Średnia cena za pobyt za parę wynosi w okolicach 800 zł. To oznacza, że w zależności od obiektu faktyczna kwota może być wyższa. Szczególnie, jeśli końcówkę roku planujemy świętować w rodzinnym gronie. Warto też wspomnieć, że jest to cena ofertowa, jednak ze względu na największe zainteresowanie, dostępność miejsc jest ograniczona. Jakie jeszcze miejscowości cieszą się dużym zainteresowaniem? Na liście znajduje się Karpacz, Biały Dunajec i Szczyrk. Jeśli zdecydujemy na pobyt w tych miejscowościach, musimy liczyć się z większymi wydatkami, bowiem średnie ceny za pobyt za parę wahają się między 950 a 1250 zł. Nie brakuje także turystów, którzy decydują się spędzić Sylwestra z dala od zgiełku i w mniej popularnych lokalizacjach.

W tym roku wzmożoną aktywność w planowaniu wyjazdów zimowych można było zauważyć w okolicach połowy listopada. Jeśli chodzi o czołowe kierunki wyjazdowe podczas okresu świąteczno-noworocznego, to są one raczej stałe i podobnie jak w poprzednich latach skupiają się na terenach górskich, Bałtyku czy dużych miastach. Najlepszym tego przykładem jest Zakopane. Najkorzystniejsze oferty w „stolicy polskich Tatr” rozchodzą się niemal w mgnieniu oka. Warto także zauważyć, że wielu planuje kameralnego Sylwestra z dala od tłumów, w miejscach mniej znanych, a przy tym korzystniejszych cenowo

– dodaje Rafał Szmytke.

Masowe rezygnacje z organizacji miejskiego Sylwestra. Włodarze miast szukają oszczędności

Jeśli nie Zakopane, to gdzie w takim wypadku można spędzić ten ostatni dzień w roku? Sytuacja nie napawa optymizmem, gdyż włodarze wielu miast zadecydowali o rezygnacji z organizowania imprezy dla mieszkańców. Powód jest jeden: kryzys energetyczny i szukanie w związku z tym oszczędności. Praktycznie z dnia na dzień przybywa komunikatów informujących o tym, że w kolejnym mieście odwołano imprezę. W tym roku sylwester miejski nie odbędzie się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu. Takie wydarzenie to duży koszt, na który większość miast obecnie nie może sobie pozwolić. Decyzje o rezygnacji z wydarzenia zapadły także w Lublinie, Toruniu, Gdyni czy Opolu. Jak zatem kształtują się średnie w tych miastach? O wiele mniej niż w regionach górskich. W większości są to imprezy taneczne. Ceny zaczynają się już od około 100 zł za zabawę w klubie. Aby wziąć udział w balu w restauracji czy hotelu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędy 300 – 500 zł.

Sylwester.pl to portal rezerwacyjny zawierający bazę pomysłów na spędzenie sylwestrowej nocy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znaleźć w nim można propozycje obiektów oferujących bale, imprezy dla singli a także pakiety pobytowe dla rodzin.

Źródło: Dział Marketingu Noclegowo.pl