Wystawa otwarta została 25 marca 2022 i jest wehikułem czasu sprzed 100 lat. W Fabryce Norblina w Warszawie otwarto nową niezwykłą przestrzeń wystawową, w której nowoczesne technologie ożywiają retro wspomnienia z przedwojennej stolicy.


Art Box Experience to pierwsza multisensoryczna galeria w Polsce z bogactwem wizualnych i dźwiękowych wrażeń, zajmująca 800 m kw. powierzchni. W dziewięciu salach doświadczyć można wrażeń podróży w czasie i przestrzeni. Ruchome ekrany z cyfrowo zrekonstruowanymi obrazami otaczającymi widza ze wszystkich stron zapewniają trójwymiarowe wizualne efekty o rozdzielczości 4 k, wzmocnione kolorem i muzyką. Multisensoryczna ekspozycja przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych filmów i fotografii, dobranych starannie przez varsavianistów i muzealników. Materiały te poddane zostały procesom rekonstrukcji i koloryzacji przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji.

Przemyślany rytm zwiedzania przebiega według precyzyjnie zaplanowanej dramaturgii. Przechodząc przez kolejne przestrzenie wystawy, widz poznaje różne oblicza międzywojennej stolicy wraz z ich gwarem, kolorytem oraz muzyką z tamtych czasów. Uczestniczy w poruszającym immersyjnym spotkaniu z historią – z gwarancją niezwykłych wrażeń!

Spacer kończy się w kinie Splendid, pokazującym fragmenty głośnych przedwojennych filmów oraz w Alei Sławy z ówczesnymi gwiazdami: Hanką Ordonówną, Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą, Jadwiga Smosarską, Tolą Mankiewiczówną

Nad jakością czuwają specjaliści znani ze spektakularnych produkcji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image.

Za opracowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej wystawy odpowiedzialny jest Jan Młynarski.

Partnerami wystawy są Dom Spotkań z Historią, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt