Majówka to zdecydowanie nasze polskie “narodowe święto”, które wielu z nas wykorzystuje na odpoczynek i spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy grillu. Jednak 1 maja, czyli Międzynarodowe Święto Pracy, jest obchodzone w wielu krajach Europy i wiążą się z tym ciekawe tradycje, jak na przykład wręczanie konwalii we Francji czy puszczanie latawców w Grecji. Warto je znać, spędzając w tych krajach majówkowy urlop.
Odpoczynek, rodzinne spotkania i pikniki, udział w wydarzeniach kulturalnych i demonstracjach – to wspólne elementy obchodów Międzynarodowego Święta Pracy w wielu europejskich krajach. Jednak wiele z nich ma swoje wyjątkowe, charakterystyczne dla danego miejsca obrzędy, które zaobserwować można m.in. w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech. Udział w nich może stanowić ciekawe urozmaicenie majówkowego urlopu, co warto wykorzystać, bo tego typu atrakcje często mają miejsce tylko raz w roku. Getaway, platforma pełniącą funkcję kreatora podróży “szytej na miarę”, wyszukała warte uwagi tradycje związane z obchodami 1 maja.
Francuskie życzliwości na 1 maja
1 maja we Francji obchodzi się “Fête du Travail” (Święto Pracy) lub “Fête des Travailleurs” (Święto Pracowników). Najbardziej charakterystyczną tradycją związaną z obchodami święta w tym kraju jest zwyczaj wręczania bliskim muguety, czyli konwalii. Tego dnia ulice francuskich miast są wypełnione straganami, na których można kupić bukiety tych białych kwiatów, symbolizujących szczęście i powodzenie. Zebrane środki często przekazywane są na cele charytatywne. Wręczanie konwalii w ten dzień ma historię sięgającą aż XVI wieku. W 1560 roku, król Charles IX po raz pierwszy zauważył zwyczaj ofiarowywania sobie konwalii w Drôme. Ten gest bardzo mu się spodobał i następnego roku ofiarował kwiaty damom na swoim dworze, co w kolejnych latach stało się zwyczajem. Oprócz tego, 1 maja w wielu francuskich miejscowościach organizowane są festyny, na których można kupić lokalne produkty oraz uczestniczyć w różnych atrakcjach i wydarzeniach kulturalnych.
Podczas majówkowych urlopów w wielu miejscach w Europie napotkać można bardzo ciekawe obrzędy związane ze świętowaniem Międzynarodowego Święta Pracy. Jest to świetny pretekst do zgłębienia historii miejsc, które zwiedzamy, bo właśnie te lokalne zwyczaje często powiązane są z długoletnimi tradycjami, wynikającymi z różnych, historycznych zdarzeń. Jest to okres, w którym łatwiej można również nawiązać znajomość z rodzimymi mieszkańcami tych miast, bo w tych dniach również mają wolne od pracy. Warto zatem spojrzeć na majówkowe wyjazdy z “lokalnej” perspektywy
– mówi Grzegorz Mikielewicz z Getaway, platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.
Spacer z pniem drzewa cypryjskiego, czyli Święto Pracy w Grecji
Pierwszy dzień maja dla Greków to nie tylko Święto Pracy i związane z nim pochody, ale również święto wiosny, kwiatów i życia zgodnie z wierzeniem, że w tym czasie ziemia odradza się po długiej zimie. Jego korzenie sięgają już czasów starożytnych, a wiele z tych zwyczajów przetrwało do dziś.
W tym dniu na drzwiach wielu greckich domów zobaczyć można przepiękne wianki kwiatowe, zwykle wykonane z polnych kwiatów. Wianki te wiszą na drzwiach aż do Nocy Świętojańskiej, kiedy to zostają spalone w świętym ogniu, podczas palonych wówczas ognisk. Zwyczaj plecenia wianka ma przybliżyć ludziom przyrodę.
Inną grecką tradycją związaną z obchodami 1 maja jest organizowanie pikników, zwłaszcza w mniejszych miastach i na wsiach. Charakterystycznym widokiem jest wtedy niebo pełne latawców.
W wielu wioskach na greckiej wyspie Korfu do dzisiaj przetrwał też zwyczaj spaceru mieszkańców niosących pień drzewa cyprysowego. Drzewo to, zwane także Mayoxilo, jest ozdobione wieńcami z zielonych gałęzi oraz pokryte żółtymi stokrotkami. Niosący pień młodzi mężczyźni muszą mieć wtedy na sobie białe ubrania i czerwone szale. Chodząc po ulicach, śpiewają majowe pieśni.
Majówka w Hiszpanii
1 maja w Hiszpanii znany jako “Fiesta del Trabajo”. Tradycyjnie jest to dzień, w którym związki zawodowe i inne organizacje społeczne organizują wiele marszów i demonstracji na ulicach miast. Wydarzenia te mają na celu podkreślenie znaczenia pracy i solidarności społecznej.
W niektórych regionach Hiszpanii, zwłaszcza w Katalonii, istnieje również tradycja “Majówki” (La Diada de Sant Josep Oriol), która jest połączeniem obchodów Święta Pracy z tradycyjnymi świętami wiosennymi. Mieszkańcy organizują wtedy pikniki, festyny, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, aby świętować nadejście ciepłej pory roku i wspólnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
Spędzając majówkę w europejskich krajach warto poszukiwać lokalnych, kultywowanych przez mieszkańców tradycji, które mogą uatrakcyjnić nasz pobyt i stanowić dobrą alternatywę do zwiedzania najbardziej popularnych atrakcji, które w tym okresie mogą być zatłoczone.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Good One PR