ARGUS Wiener Bike Festival to największa impreza rowerowa nie tylko w Austrii, ale też w Europie – odbywa cyklicznie od 1992 roku, gromadząc nawet 100 tysięcy uczestników. Frekwencja dopisała też w tym roku – w drugi weekend kwietnia na Placu Ratuszowym w Wiedniu nie zabrakło najnowszych trendów rowerowych, możliwości testowania i spektakularnych pokazów. Impreza gromadząca tysiące wielbicieli dwóch kółek to też idealna okazja na promocję turystyki rowerowej, z czego skorzystali Polacy.

Przed słynnym ratuszem stanęło stoisko obsługiwane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, które nawiązywało do kampanii Poland Soul Travel, promującej na rynkach austriackim i szwajcarskim najciekawsze polskie regiony w duchu turystyki slow. Przedstawiciele ośrodków turystycznych ze Śląska i Małopolski prezentowali z kolei po cztery najciekawsze trasy z ich regionów – dzięki zdjęciom i specjalnych wizjerom można było poczuć się jak ma miejscu.

Małopolskie szlaki rowerowe biegną między innymi przez Puszczę Niepołomicką, i zjawiskowe pasma górske. Najsłynniejsze zabytki Polski można zobaczyć wybierając odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, a jeszcze więcej gór, zamków i jezior oferuje szlak VeloDunajec. Częściami europejskich tras EuroVelo 11 i Eurovelo 4 są odpowiednio VeloNatura biegnąca od granicy ze Słowacją do granicy z województwem świętokrzyskim, oraz VeloMetropolis, wytyczony przez najbardziej płaskie regiony Małopolski.

Przez Małopolskę i graniczący z nią Śląsk przebiega jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych.  Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków m. in. z najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, czy znanym z serialu „Wiedźmin” Zamkiem Ogrodzieniec. Pogranicze polsko-czeskie to z kolei przyjemny Żelazny Szlak Rowerowy trasy Enduro Trails w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Okolice Koszęcina/Kalet to z kolei szutrowo-leśny raj dla wielbicieli graveli.

– mówi Marcin Płachno, dyrektor ZOPOT w Wiedniu, a prywatnie zapalony kolarz, który w 2023 roku pokonał na rowerze trasę ze stolicy Austrii do Krakowa, a także z Zurychu do Wrocławia. Jak przekonuje urzędnik, zarówno Austriacy, jak i Szwajcarzy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce (również aktywnego) wypoczynku.

W ostatnich dziesięciu latach w naszym kraju przybyło aż 13 tys. km tras rowerowych, co przekłada się na zainteresowanie również przedstawicieli tych nacji. Stoisko ZOPOT w Wiedniu cieszyło się dużym powodzeniem również na targach Photo + Adventure – jednego z największych w Austrii wydarzeń branżowych środowiska podróżników i amatorów fotografii podróżniczej. Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii poznają też Polskę dzięki wspomnianej kampanii Poland Soul Travel, która dotarła do niemal 4 milionów odbiorców.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Olive Media