W czwartek 16 czerwca zostały odwołane wszystkie międzynarodowe loty do i z Tunezji. Powodem takich działań jest ogólnokrajowy strajk powszechny, ogłoszony przez związek zawodowy UGTT. Sytuacja ta spowodowała ogromny paraliż na lotniskach i w portach.

UGTT to Tunezyjski Generalny Związek Pracy. Jest największym w tym kraju związkiem zawodowym i zrzesza ponad milion członków. Decyzja ta została podjęta w obronie praw pracowniczych po tym, kiedy rząd tego kraju zdecydował o zamrożeniu płac.

Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała ambasada RP w Tunisie:

„Uprzejmie informujemy, że 16 czerwca br., w związku z zaplanowanym przez związek zawodowy UGTT powszechnym strajkiem w sektorze publicznym mogą wystąpić bardzo duże utrudnienia w międzynarodowych i lokalnych połączeniach lotniczych (udział w strajku zadeklarował Tunisair i Urząd Lotnictwa Cywilnego i Lotnisk) i morskich, do ich odwołania włącznie. Dodatkowo, w tym dniu wiele instytucji sektora publicznego (np. poczta, urzędy, służba zdrowia) mogą pozostawać nieczynne”.

Biura podróży utrzymują, że loty czarterowe będą się odbywać. Informację tę podała także polska ambasada. Osoby mające zaplanowany przelot samolotem czarterowym proszone są o kontakt bezpośredni z organizatorem przelotu celem potwierdzenia jego realizacji o przewidzianej godzinie. Jeśli ta informacja nie potwierdzi się i czartery zostaną odwołane, wówczas rezydenci na pewno zadbają o klientów.

Warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe touroperatorów, lotnisk oraz ambasady.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt