Fot. Warta

Ferie zimowe to dla wielu z nas czas białego szaleństwa – narty, snowboard i inne aktywności kuszą coraz bardziej. Część z nas decyduje się także na cieplejsze, egzotyczne kierunki. Niezależnie od tego, czy chcemy wyjechać za granicę czy zostać w kraju, nie rezygnujemy z komfortu i jesteśmy gotowi za niego zapłacić. Nawet 35% badanych deklaruje, że na ferie wyda ponad 3000 zł na osobę. Polacy nie widzą powodów do zmniejszania wydatków związanych z feriami – niemal połowa z nas planuje wydać tyle samo co rok temu, a 18% chce wydać jeszcze więcej.

Dorota Dziubałko, ekspertka Warty.

42% Polaków decyduje się zabezpieczyć przed kosztami odwołania podróży. To rozwiązanie pozwala uniknąć finansowych strat w przypadku nagłych zmian planów. „Koszty rezygnacji z podróży mogą być znaczące, zwłaszcza gdy zaplanowaliśmy większe wydatki na bilety, zakwaterowanie czy atrakcje.  Nadal jednak 18% badanych nawet nie wie o możliwości ubezpieczenia kosztów anulacji podróży, a warto pamiętać, że sytuacji, które zmuszają nas do rezygnacji z wyjazdu, może być wiele – od choroby dziecka, wypadku współuczestnika podróży, przez sytuacje zawodowe czy szkodę w mieniu” – Dorota Dziubałko, ekspertka Warty.

Badania pokazują, że jeżeli już decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia od kosztów odwołania podróży, to często robimy to w momencie zakupu wycieczki – taką odpowiedź wskazało 37% respondentów. Są jednak osoby, które na taką decyzję potrzebują więcej czasu – 48% badanych robi to do tygodnia przed wyjazdem lub kilka dni po wykupieniu wyjazdu. Co ciekawe, to młodsi respondenci wskazywali na konieczność wykupienia takiego ubezpieczenia – w grupie wiekowej 18-24 aż co 3. badany odpowiedział, że zdecydowanie planuje to zrobić, podczas gdy w grupie 45-65 takiej odpowiedzi udzieliło tylko 12% ankietowanych. Wynik ten może wskazywać na potrzebę większej elastyczności w układaniu swoich planów, charakterystyczną dla młodego pokolenia.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Warta