Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce to największe sportowe wydarzenie w historii Węgier. Odbędą się one w dniach 19 27 sierpnia 2023 roku w Budapeszcie. Weźmie z nich udział 2 tys. zawodników z ponad 200 krajów. Mistrzostwa to trzecie co do wielkości wydarzenie sportowe na świecie. Pierwszy raz impreza tej rangi odbędzie się w Europie Środkowej, w nowo wybudowanym Narodowym Centrum Lekkoatletycznym.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie mają na celu zaprezentowanie światu tego, co Węgry mają do zaoferowania, prawdziwą celebrację sportu w wyjątkowej scenerii. Obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i słynna panorama miasta stworzą fantastyczne tło dla sportowej rywalizacji. Czternaście konkurencji odbędzie się w specjalnie zaprojektowanym Narodowym Centrum Lekkoatletycznym, położonym nad brzegiem Dunaju, w południowej części miasta. Natomiast sześć konkurencji będzie można bezpłatnie zobaczyć w pięknym centrum Budapesztu. Maraton i marsz sportowy rozpoczną się i zakończą na Placu Bohaterów.

Zawodnicy będą biec przez budapesztańskie zabytkowe miejsca z panoramicznym widokiem na Zamek Królewski. Historyczna Dzielnica Zamkowa znajdująca się na prawym brzegu Dunaju to wspaniała atrakcja skrywająca prawdziwe skarby. Znaleźć tu można dawne rezydencje królów, Zamek Królewski, Galerię Narodową i Muzeum Historii Budapesztu. 

Najszersza ulica w kraju – biegnąca lewym brzegiem Dunaju Aleja Andrássyego, również odegra istotną rolę i będzie częścią trasy maratonu. Otoczona jest majestatycznymi pałacami, eleganckimi sklepami i wspaniałymi ogrodami. Można tu zobaczyć Operę, a na końcu ulicy Plac Bohaterów z fantastycznym Muzeum Sztuk Pięknych i Pałacem Sztuki po obu stronach. Przy Alei mieści się wiele luksusowych marek, a pod nią przebiega pierwsza na kontynencie europejskim linia metra – Millenium. 

Narodowe Centrum Lekkoatletyczne zostanie otwarte w połowie czerwca. Światowej klasy bieżnia została już ukończona. Świeżo położona nawierzchnia Mondo na dziewięciotorowej trasie jest niezwykle szybka i unikalna. Dzięki charakterystycznemu projektowi wnętrza i spektakularnej strukturze dachu, obiekt ten już teraz jest przyciągającym wzrok punktem na mapie miasta.

Po Mistrzostwach Świata brzeg Dunaju będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających Budapeszt. Narodowe Centrum Lekkoatletyczne i jego otoczenie staną się nowym punktem orientacyjnym w mieście. Według planu zagospodarowania przestrzennego, wokół obiektu powstanie nowy park rekreacyjny, w którym studenci, biegacze i entuzjaści sportów będą mieli możliwość aktywności na świeżym powietrzu.

W 2023 roku Budapeszt obchodzi 150-lecie, co jest kolejnym pretekstem do odwiedzin węgierskiej stolicy w tym roku. Oprócz Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce stolica Węgier oferuje szeroką gamę atrakcji.

Przez ostatnie kilka lat Budapeszt stał się ulubionym miejscem dla zagranicznych turystów. Miasto mostów to miejsce spotkań różnorodnej Europy, o unikalnym charakterze, kulturze i historii. Budapeszt jest również stolicą, w której wszystko, czego potrzebujesz, jest w zasięgu ręki. Dzięki rozwojowi w ostatniej dekadzie nie ma części miasta, do której nie można dotrzeć środkami transportu publicznego.

Węgry są położone w samym sercu Europy: cały kraj jest dobrze skomunikowany więc bez względu na to, czy podróżujesz samolotem, pociągiem czy samochodem, dotarcie tutaj z innej części Europy zajmuje tylko kilka godzin. Port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie to jeden z głównych węzłów przesiadkowych w regionie, obsługujący połączenia do wszystkich części Europy, a także posiadający rozległą sieć połączeń zagranicznych, w tym do Stanów Zjednoczonych, Chin i nawet Australii.

INFORMACJE PODSUMOWUJĄCE

Oczekiwania

• Ponad 2000 zawodników z 200 krajów
• 3500 dziennikarzy
• Ponad 30 000 zagranicznych kibiców
• 1 miliard widzów za pośrednictwem telewizji i internetu

Czas trwania

•  9 dni – 5 porannych i 9 wieczornych wydarzeń na stadionie; 6 darmowych wydarzeń dla widzów w centrum miasta 

Narodowe Centrum Lekkoatletyczne

• 35 000 miejsc siedzących
• Nowe, oddane do użytku wiosną 2023

420 000 biletów na sprzedaż

• Ponad 100 000 zostało już sprzedanych
• Kibice z 68 państw
• 60% kupujących bilety to kibice zagraniczni

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: visithungary