Olympia SkiWorld Innsbruck to aż 90 wyciągów i 300 km nartostrad. Można powiedzieć, że to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa i co ważne, do wszystkich ośrodków dojeżdżają bezpłatne skibusy.  

Nad stolicą Tyrolu góruje stacja Nordkette – Innsbruck, jedna z największych atrakcji turystycznych Innsbrucka i ulubione miejsce wypoczynku jego mieszkańców. Na wysokość 1905 m n.p.m. z centrum dociera kolejka Nordkettenbahn, a podróż trwa tylko 20 minut. Kiedy już tam będziemy, koniecznie trzeba zajrzeć do Cloud 9 Iglu Bar, ogromnego igloo zbudowanego ze śniegu, w którym urządzono bar, a następnie zrelaksować się na najwyżej położonym tarasie słonecznym w Innsbrucku. Można się tam rozkoszować chłodnymi napojami, słońcem oraz niepowtarzalnym widokiem na miasto. Kto szuka silnych wrażeń, powinien kolejką gondolową wjechać jeszcze wyżej, tuż pod szczyt góry Hafelekar, na wysokość 2256 metrów i stamtąd zjechać w dół. Nordkette przyciąga wielu narciarzy, choć trasy zjazdowe są trudne. Ogromną atrakcją jest zwłaszcza Hafelekar-Rinne o nachyleniu 70 proc. – jedna z najbardziej stromych nartostrad w Europie. Przy górnej stacji działa też restauracja „Top of Innsbruck” ze specjałami regionalnej kuchni.

Warto się też wybrać do Kühtai, najwyżej położonego ośrodka narciarskiego w Austrii. Ta maleńka wioska leży na wysokości 2020 m n.p.m. pośród ponad 25 dwutysięczników i 20 trzytysięczników. Tereny narciarskie to 49 km stoków, 12 nowoczesnych wyciągów i górskie schroniska. Choć resort leży na wysokości Kasprowego Wierchu, dojeżdżają tam miejskie autobusy.

Około 19 km od miasta leży stacja Axamer Lizum, znana z doskonałych warunków śniegowych i dużej ilości słonecznych dni. Nową kolejką Hoadlbahn oddaną do użytku w 2022 roku można się dostać prosto z parkingu na wysokości 2340 m n.p.m. w zaledwie sześć minut. Miłośnicy białego szaleństwa ma tu do dyspozycji dziesięć wyciągów i 42 km tras zjazdowych. Niektóre ze stoków znane są z Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które były rozgrywane w ośrodku w 1964 i 1976 roku. W Axamer Lizum są jeszcze tory saneczkowe, liczne baseny oraz lodowisko. Wartą polecenia jest także panoramiczna restauracja Hoadl-Haus z największym w tym kraju zadaszonym tarasem słonecznym na wysokości 2340 metrów.

Nie wolno też zapomnieć o lodowcu Stubai położonym nieco ponad 40 km od Innsbrucka. To największy lodowcowy teren narciarski w Austrii o powierzchni 1450 ha nazywany „Królestwem śniegu”. Narciarze do wyboru mają tu aż 26 wyciągów i 108 km tras. Najdłuższa z nich liczy 16 km. Na lodowcu wybudowano też najdłuższą kolej linową w Alpach (4,7 km), 12 torów saneczkowych o długości 43 km oraz 62 km tras dla fanów narciarstwa biegowego.

Innsbruck to także bogata historia i zabytki. Stolica Tyrolu swój okres świetności miała w wieku XV, kiedy cesarz Maksymilian I Habsburg przeniósł się tu wraz ze swoim cesarskim dworem. Pamiątką po jego panowania został cesarski pałac Hofburg, który przez kolejne wieki był wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie składa się z ok. 400 pomieszczeń, ma 5 tys. m² powierzchni i zaliczany jest do najważniejszych zabytków Austrii.

Symbolem miasta jest Goldenes Dachl – Złoty Dach, który zdobi wykusz średniowiecznej kamienicy. Został wykonany w 1500 roku z 2657 pozłacanych, miedzianych dachówek na polecenie cesarza Maksymiliana I z okazji jego ślubu z Biancą Marią Sforza. Wykusz pokryty jest także dekoracjami malarskimi i rzeźbiarskimi.

Kolejna atrakcja Innsbrucka to kościół dworski Hofkirche, zwany także „Schwarzmanderkirche” (kościołem czarnych figur), który pierwotnie miał być miejscem pochówku cesarza Maksymiliana I. Tak się jednak nie stało, ale świątynia zachwyca marmurowym, pustym grobowcem cesarza oraz 28 figurami nadnaturalnej wielkości wykonanymi z brązu. Te ostatnie przedstawiają cesarzy, królów i książąt związanych z rodem Habsburgów. Warto też zajrzeć do barokowej katedry św. Jakuba wybudowanej na początku XVIII wieku. Z zewnątrz nie sprawia ona wielkiego wrażenia, ale zaraz po wejściu uwagą zwracają ogromne freski, bogato zdobiony ołtarz oraz organy.

Innsbruck to nie tylko historia. Kilkanaście kilometrów za miastem w miejscowości Wattens, od blisko trzydziestu lat można podziwiać cuda zgromadzone w Swarovski Kristallwelten. Świat Kryształów Swarovskiego to muzeum otwarte w 1995 roku i jedna z najpopularniejszych atrakcji w całej Austrii. Stworzono w nim siedemnaście bajkowych Komnat Cudów, w których zgromadzono dzieła wykonane przez światowej sławy artystów. To m.in. kryształowa katedra, kryształowy teatr, największy na świecie kalejdoskop oraz różnego rodzaju olbrzymie przedmioty wykonane z kryształu. Na koniec trafiamy oczywiście do największego na świecie sklepu Swarovskiego.

Region Innsbrucku skrywa w sobie dużo atrakcji i można tu ciekawie spędzić czas niezależnie od pogody. Są tu wspaniałe tereny narciarskie, alpejski krajobraz, dużo zabytków i doskonała kuchnia. Każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko zimą.  

Tekst i zdjęcia: Mirosław Mikulski