Niemcy, znane z bogatej historii i malowniczych krajobrazów, stają się również liderem w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Coraz więcej miejsc turystycznych i obiektów noclegowych w całym kraju zdobywa certyfikaty potwierdzające ich zaangażowanie w ochronę środowiska oraz społeczną odpowiedzialność. Kampania FEEL GOOD jest doskonałym przykładem takich starań, promując jedynie certyfikowane destynacje i obiekty.
Oto krótki przewodnik po miejscach w Niemczech, które pokazują, jak można podróżować w sposób ekologiczny i odpowiedzialny:
Spacer Klimatyczny w Düsseldorfie
Düsseldorf oferuje unikalną atrakcję – Spacer Klimatyczny, który łączy zwiedzanie głównych atrakcji miasta z edukacją na temat zmian klimatycznych. Wycieczka rozpoczyna się przy informacji turystycznej, skąd prowadzi przez panoramiczny widok Renu, Schwanenmarkt oraz słynną ulicę handlową Kö. Podczas spaceru dowiesz się, jak Düsseldorf radzi sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu, odkrywając jednocześnie jego historyczne i kulturowe bogactwo.
Jedną z największych atrakcji Düsseldorfu jest Rheinturm, wieża telewizyjna o wysokości 240 metrów. To miejsce, które warto odwiedzić, aby podziwiać panoramę miasta i okolicy. Na wysokości 168 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami. Warto też odwiedzić bar M168, znajdujący się na tej samej wysokości, gdzie można zamówić napoje i delektować się nimi, podziwiając panoramę Düsseldorfu.
Hofgarten, czyli jeden z najstarszych parków w Niemczech, stworzony pod koniec XVII wieku. Ten zielony zakątek w sercu Düsseldorfu to doskonałe miejsce na odpoczynek. Spacerując parkowymi ścieżkami, można podziwiać liczne rzeźby, pomniki oraz fontanny. W centralnej części parku znajduje się jezioro z półwyspem Landskrone, na którym często można spotkać pływające kaczki i łabędzie.
Spacerując po uliczkach Düsseldorfu, trudno nie zauważyć strzelistej wieży Bazyliki św. Lamberta, gotyckiej świątyni zbudowanej w XIV wieku z czerwonych cegieł. Kościół ten, mimo licznych zniszczeń, przetrwał wieki i nadal stanowi ważny punkt na mapie miasta. Warto również odwiedzić dzielnicę Kaiserswerth, gdzie można podziwiać ruiny dawnego zamku wzniesionego w 1180 roku na polecenie Fryderyka I Barbarossy.
Königsallee, po polsku Aleja Królewska, to najbardziej reprezentacyjna ulica w Düsseldorfie. Tu znajdują się luksusowe butiki, sklepy znanych marek oraz eleganckie kawiarnie. Przez środek alei przebiega kanał Kö-Graben, otoczony majestatycznymi kasztanowcami i platanami, które nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Königsallee to nie tylko raj dla miłośników zakupów, ale także idealne miejsce na relaksujący spacer. Zarówno w dzień, jak i wieczorem, można tu odpocząć od miejskiego zgiełku, delektując się spokojem tej eleganckiej ulicy.
Najbardziej spektakularnym i innowacyjnym budynkiem w Düssledorfie jest Kö-Bogen, autorstwa Daniela Libeskinda, który stanął na skraju parku miejskiego Hofgarten stanowiąc zakończenie historycznej osi Düsseldorfu – Königsalle. Jest to kompleks biurowo-handlowy, którego zielona fasada wtapia się w otoczenie chroniąc budynek przed przegrzewaniem. Budynek aktywnie wpływa na mikroklimat otoczenia oraz przywraca naturalny obieg wody w obszarze śródmiejskim.
Region biosfery Bliesgau
Bliesgau w Kraju Saary, położony w południowo-wschodniej części przy granicy z Francją to region biosfery, który zachwyca różnorodnymi krajobrazami: łąkami kwiatowymi, lasami bukowymi i zalewami. To idealne miejsce na piesze wędrówki i wycieczki rowerowe. W regionie Bliesgau możesz odpocząć wśród dzikiej przyrody, a lokalna flora i fauna – w tym przepiękne storczyki i rzadki gatunek sowy – dodają temu miejscu wyjątkowego uroku.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli regionu jest Pętla Saary (Saarschleife) – malowniczy zakręt rzeki Saary w okolicach Mettlach. Kraj Saary może pochwalić się również doskonale rozwiniętą infrastrukturą drogową, która pozwala na podziwianie tego krajobrazu w trakcie podróży.
Mieszkańcy regionu chętnie podkreślają swoje rzymskie dziedzictwo, czego dowodem jest Park Archeologiczny Villa Borg w mieście Perl. To miejsce, gdzie można poczuć atmosferę czasów rzymskich, uczestnicząc w rekonstrukcjach historycznych i obserwując bitwy gladiatorów.
Ekologiczne zakupy w Erfurcie
W Erfurcie, mieście o bogatej tradycji handlowej na Krämerbrücke – najdłuższym moście w Europie z budynkami mieszkalnymi, znajdziesz regionalne wyroby rzemieślnicze, takie jak szkło Lauscha i lokalne wina. Wszystkie produkty są oferowane zgodnie z zasadami fair trade i zrównoważonego rozwoju.
Średniowieczny most zabudowany z dwóch stron budynkami mieszkalnymi. Liczy 120 metrów długości, a przechodząc nim, trudno uwierzyć, że jest się na moście. Most, zbudowany nad rzeką Gerą, pochodzi z XII wieku, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1325 roku. Domy na nim stojące, pochodzą z XVIII i XIX wieku.
Erfurt, stolica niemieckiego landu Turyngia, to miasto o długiej historii, której początki sięgają VIII wieku. Szczególnie znaczący dla Erfurtu był XIV wiek, kiedy to miasto zyskało status cesarskiego i stało się znane z produkcji barwnika indygo.
Współcześnie miasto zachwyca nie tylko swoją bogatą historią, ale także malowniczym starym miastem, pełnym kolorowych kamieniczek i starych budowli. Pomimo swojego statusu stolicy Turyngii, Erfurt emanuje spokojem, czyniąc go idealnym miejscem do życia dla każdego.
Podczas zwiedzania Erfurtu nie można pominąć placu katedralnego (Domplatz), na którym górują dwa imponujące obiekty sakralne: Katedra Erfurcka oraz kościół św. Seweryna. Te historyczne budowle to prawdziwe wizytówki miasta. Wspinając się po schodach do katedry, warto wejść do środka, by odkryć piękno najstarszego i najważniejszego obiektu sakralnego tego miasta.
Schwarzwald
Schwarzwald, po polsku Czarny Las, to malowniczy region położony w południowo-zachodniej części Badenii-Wirtembergii w Niemczech, tuż przy granicy ze Szwajcarią i Francją. Jest to najwyższe pasmo górskie w Niemczech o niskim wyniesieniu, ale także jeden z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych w kraju.
Schwarzwald słynie z gęsto zalesionych terenów, które rozciągają się od Wysokiego Renu na południu po Kraichgau na północy. W tych pięknych krajobrazach swoje źródło ma druga co do wielkości rzeka Europy – Dunaj. Choć od Polski dzieli go około 1100 km, wielu Polaków odwiedza Schwarzwald, często przy okazji podróży do Szwajcarii.
Na szczególną uwagę zasługuje najwyższy szczyt Schwarzwaldu – Feldberg, o wysokości 1493 m n.p.m., gdzie kiedyś znajdował się lodowiec. Zimą region przyciąga fanów sportów zimowych.
Schwarzwald kryje również liczne tajemnice i legendy. W zamku Yburg podobno straszy duch młodej damy, a nocą w Locherbergu można usłyszeć śmiechy Celtów. Oprócz tajemniczych opowieści, Schwarzwald oferuje liczne atrakcje, takie jak wodospady Tribergu, czy zamek Hohenzollern – perła niemieckiego neogotyku.
Niemiecki Szlak Wina
Niemiecki Szlak Wina to doskonały pomysł na zwiedzanie Niemiec przez cały rok. 85-kilometrowa trasa w Nadrenii-Palatynacie, regionie zwanym „niemiecką Toskanią” rozpoczyna się w Bockenheim i kończy w Schweigen-Rechtenbach. Szlak prowadzi przez liczne winnice Palatynatu oferując degustacje win u miejscowych winiarzy, wspaniałe widoki i wypoczynek wśród natury. Dodatkowo, sezonowe festiwale i wydarzenia kulturalne tworzą niepowtarzalny klimat. Jeśli będziesz miał szczęście natrafisz na wybory Królowej Wina.
Dzięki regionalnej karcie „PfalzCard”, wczasowicze mogą korzystać bezpłatnie z autobusów i pociągów w całym Palatynacie. Szlak Wina można przemierzyć pieszo lub na rowerze. Propozycje tras oraz specjalne mapy można otrzymać w lokalnych biurach informacji turystycznej. Na chwilę wytchnienia zapraszają gospody, w których winiarze serwują regionalne potrawy oraz wino z własnych upraw. Zwieńczeniem pełnego przeżyć dnia będzie nocleg u winiarza.
Informacje dodatkowe:
Ekologiczne zakwaterowanie
Niemcy oferują wiele opcji ekologicznego zakwaterowania, które stosują praktyki przyjazne dla środowiska. Przykładem jest hotel „11 Owls” w Uelzen, który wprowadził wiele ciekawych rozwiązań, takich jak meble z litego drewna i ekologiczne bistro. Pierwsze w Niemczech neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla schronisko młodzieżowe w Brilon oraz 4-gwiazdkowy hotel ATLANTIC Sail City w Bremerhaven, który prowadzi holistyczną politykę ekologiczną, również świadczą o rosnącym zaangażowaniu w zrównoważony rozwój.
Kluczowe certyfikaty
W Niemczech najważniejszym certyfikatem dla destynacji turystycznych jest „Nachhaltiges Reiseziel” (Zrównoważone Miejsce Podróży), które ocenia cały obszar turystyczny i gwarantuje wysokie standardy ekologiczne.
Niemcy to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą podróżować w zgodzie z naturą. Innowacyjne rozwiązania ekologiczne, komfortowe zakwaterowanie i bogata oferta edukacyjna sprawiają, że warto odwiedzić ten kraj.
Więcej informacji na stronie: https://www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html