Węgry to prawdziwa oaza kulturowych przeżyć. Przez całe lato czekają na turystów różnorodne i pasjonujące festiwale, które oferują niezliczone atrakcje na świeżym powietrzu. Te wydarzenia stanowią bogate spektrum programów, obejmujących muzykę, taniec, kulturę, sztukę i kulinaria. Święta i festiwale na Węgrzech pokazują zróżnicowanie tego kraju: można tu doświadczyć zarówno małych wiejskich ceremonii ludowych i religijnych, jak i wielkich, międzynarodowych wydarzeń muzycznych i kulturalnych, na których występują światowej sławy artyści.

Festiwale muzyczne

Największym festiwalem plażowym na Węgrzech jest Balaton Sound – jeden z najbardziej ekscytujących festiwali muzyki elektronicznej w Europie nad brzegami Jeziora Balaton. W ciągu dnia festiwalowicze mogą odpoczywać, opalać się i pływać w jeziorze, a wieczorem rozpoczynają się niesamowite i niezapomniane imprezy oraz koncerty na kilku scenach.

Data: 28 czerwca – 1 lipca 2023. 

Lokalizacja: Zamárdi.

Strona internetowa: https://balatonsound.com/en-int/ 

Po ogromnym sukcesie w latach 2021 i 2022, Festiwal Campus przygotowuje w bieżącym roku jeszcze większą imprezę, gdyż będzie to jubileuszowa 15. edycja wydarzenia. Festiwal Campus to jeden z największych festiwali muzycznych i kulturalnych na Węgrzech. Oprócz światowych gwiazd, takich jak Parov Stelar, ZAZ i Robin Schulz, zapowiedziano udział innych wybitnych artystów międzynarodowych.

Data: 19-23 lipca 2023.

Lokalizacja: Debrecen, Nagyerdei Stadion.

Strona internetowa: https://www.campusfesztival.hu/en/homepage

Prawdopodobnie każdy kto interesuje się Węgrami słyszał o Festiwalu Sziget. Pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku. Wydarzenie szybko stało się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Ponad 1000 występów na 60 różnych scenach przez 6 dni – to wszystko na Wyspie Wolności w Budapeszcie. Muzycznemu wydarzeniu towarzyszy sztuka: taniec, teatr, miejsca sztuki wizualnej.

Data: 9-14 sierpnia 2023. 

Lokalizacja: Wyspa Óbuda. 

Strona internetowa: https://szigetfestival.com/en/

Szeged Youth Days, to jeden z ostatnich letnich festiwali na Węgrzech. Festiwal jest laureatem nagrody Greener Festival Award, ponieważ odbywa się na świeżym powietrzu, w zielonym parku wzdłuż rzeki Tisza, w jednym z najpiękniejszych miast na Węgrzech – w Szeged. Szeged Youth Days stał się nowoczesnym festiwalem muzycznym reprezentującym wolność, miłość i przede wszystkim muzykę.

Data: 23-26 sierpnia 2023.

Lokalizacja: Szeged, Közép Kikötő sor.

Strona internetowa: https://szin.org/en/

Wydarzenia kulturalne

Letni Festiwal na Wyspie Margarety zaprasza na koncerty muzyczne, pokazy filmowe, premiery oper i operetek, przedstawienia baletowe i teatralne. Znajdująca się na Wyspie Margarety monumentalna wieża wodna daje młodym i wschodzącym artystom możliwość pokazania publiczności swoich talentów. Przez całe lato na odwiedzających czekają bezpłatne weekendowe programy dla rodzin, koncerty, interaktywna scena bajkowa i wieczorne koncerty muzyczne.

Strona internetowa: https://margitszigetiszinhaz.hu/en/

W tym roku Europejską Stolicą Kultury jest węgierskie Veszprém.
Veszprém Felező to pięciodniowy mini-festiwal z koncertami, pokazami sportów ekstremalnych, wystawami i specjalnymi wydarzeniami kulturalnymi. Międzynarodowe gwiazdy takie jak Tom Odell, Lost Frequencies czy Morcheeba Band wystąpią na scenie Gyárkert Culture Park codziennie od godziny 20:00. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej: https://veszprembalaton2023.hu/oldal/felezo-esemenyek

Strona internetowa: https://budapestitavaszifesztival.hu/en/

Data: 14-18 czerwca 2023.

Lokalizacja: Veszprém, ul. Jutasi 3.

Művészetek Völgye, czyli Dolina Sztuki, to dziesięciodniowy festiwal sztuki, w ramach którego odwiedzający mogą być częścią prawdziwej twórczej społeczności, ciesząc się koncertami i pięknymi okolicami Jeziora Balaton. Zamiast budowanych scen, Dolina Sztuki przekształca ulice, domy i ogrody trzech wiosek (Kapolcs, Taligándörögd i Vigántpetend) w sale koncertowe, galerie i teatry. W tym wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju i bliskim naturze festiwalu przez 10 dni zorganizowanych zostanie niemal 2000 programów.

Data: 21-30 lipca 2023.

Lokalizacja: Kapolcs, Taligándörögd, Vigántpetend.

Strona internetowa: https://www.muveszetekvolgye.hu/

Chociaż tegoroczny Festiwal Wiosny w Budapeszcie odbył się już pod koniec kwietnia, warto mieć go na uwadze podczas organizowania wyjazdu do Budapesztu w przyszłości. Jest to doskonałe wydarzenie do poznania charakterystycznych cech stolicy Węgier, ponieważ łączy ponad 50 programów i występów w niemal 30 lokalizacjach w całym mieście. Wiele z nich oferuje możliwość aktywnego uczestnictwa, prezentując wybitnych artystów lokalnych i międzynarodowych.

Festiwale dla miłosników wina i dobrej kuchni 

Badacsony to jedno z najstarszych i największych regionów produkcji wina na Węgrzech, tzw. twierdza win z nad Balatonu. Podczas Festiwalu Wina w Badacsony, najważniejsze winnice w regionie prezentują swoje produkty. 

Data: 14-30 lipca 2023.

Lokalizacja: Badacsony, Park Badacsony.

Strona internetowa: https://www.badacsony.com/en/esemenyek/wine-festival-in-badacsony/

Paloznak Jazz Picnic odbywa się w Paloznak, jednej z najpiękniejszych małych wiosek na północnym brzegu Jeziora Balaton. Podstawową koncepcją festiwalu jest połączenie dobrego wina, dobrej muzyki i dobrej atmosfery, oferując tym samym alternatywę dla masowych festiwali muzycznych. Oprócz najlepszych krajowych i międzynarodowych wykonawców, ważne są również wysokiej jakości kulinaria, obecność lokalnych producentów win i znaczenie zrównoważonego rozwoju. Paloznak, mała wioska zamieszkana przez 500 mieszkańców, staje się przez trzy dni stolicą jazzu: w ciągu dnia odwiedzający mogą odpocząć na kocach na trawie, a wieczorem słuchać lokalnych i międzynarodowych wykonawców.

Data: 3-5 sierpnia 2023.

Lokalizacja: Paloznak, ul. Sportowa 4.

Strona internetowa: https://jazzpiknik.hu/en/

Przez cztery dni Hévíz zamieni się w raj dla miłośników kulinariów i wina, ponieważ odwiedzający będą mogli skosztować niezliczonych przysmaków na Promenadzie Wina i Gastronomii w Hévíz. Wybitni producenci win, węgierskie oferty kulinarne łączące innowacje i tradycję, rzemieślnicy i muzycy – to wszystko będzie dostępne w jednym miejscu. 

Data: 17-20 sierpnia 2023.

Lokalizacja: Hévíz, ul. Rákóczi.

Strona internetowa: https://www.heviz.hu/en/programs/programs/heviz-wine-and-gastrokorso

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: “AVIAREPS Poland”
Zdjęcia: Visit Hungary