Urlop na łonie przyrody jest drugą najczęściej wymienianą formą turystyki przyjazdowej w Niemczech i stanowi 35% udziału w rynku. Ekologia i podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju to ważne aspekty w działaniach promocyjnych Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), która przez ostatnie dwa lata z sukcesem prowadziła kampanię „Feel Good”.

Odpowiedzialne podróżowanie to nie tylko nowy trend turystyczny, ale też główna i coraz bardziej zauważalna zasada stosowana podczas urlopu lub wakacyjnego wypoczynku. W Niemczech znajduje się ponad 3000 certyfikowanych miejsc noclegowych i restauracji, których działalność nie ogranicza się jedynie do prowadzenia własnej firmy, ale przyczynia się do tego, że zrównoważony rozwój staje się filozofią życia. Nie ma znaczenia o jakiej ilości łóżek w obiekcie mowa – w każdym z tych miejsc nieekonomiczne rozwiązania energetyczne, krok po kroku ustępują pola energii odnawialnej.

Hotele i obiekty noclegowe stają w obliczu nowej rzeczywistości i muszą sobie odpowiedzieć na pytanie jak wprowadzić nowe rozwiązania, aby były bezpieczne dla środowiska, ale i przyjazne dla portfela. Eksperci z branży hotelarskiej proponują wiele wykonalnych i przystępnych cenowo rozwiązań w sektorze turystyki miejskiej i hoteli rodzinnych kategorii B&B.

Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła szczegółową mapę certyfikowanych miejsc noclegowych, która pomaga podjąć świadomą decyzję, gdzie można spędzić urlop i samemu doświadczyć jak energia słoneczna, wiatrowa lub wodna skutecznie zamienia się w energię elektryczną. Mapa prezentuje ponad 1500 dostawców usług hotelowych, którzy spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju. Wyboru dokonano we współpracy z ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i specjalistami od turystyki z każdego kraju związkowego.

Fot. DZT/Florian Trykowski

Certyfikowane obiekty można znaleźć na stronie: https://www.germany.travel/en/feel-good/accommodation.html.
Pod hasłem „Zielone Perły” (Green Pearls) podróżni zobaczą ekologiczne ośrodki wypoczynkowe i restauracje, które w swojej kuchni korzystają wyłącznie ze składników pochodzących z okolicznych pól. Certyfikowane miejsca noclegowe obejmują m.in. bio-hotele, które wykorzystują w 100% ekologiczną żywność i napoje. Natomiast znak „Niebieska Jaskółka” (Blaue Schwalbe) poświadcza szczególnie ekologiczną orientację pensjonatów i hoteli usytuowanych w miejscach, gdzie trudniej dotrzeć samochodem lub komunikacją miejską.

Na stronie DZT https://www.germany.travel/en/feel-good/sustainability.html można znaleźć też kalkulator myclimate CO2, który wyliczy ślad dwutlenku węgla podczas podróży samolotem lub samochodem.

Źródło: DZT (Niemiecka Centrala Turystyki)