Wrocław Główny w 2022 r. trzeci rok z rzędu odnotował największą wymianę pasażerską spośród wszystkich stacji w Polsce. Stacja obsłużyła łącznie 26,4 mln pasażerów. Jest to wzrost o 54% w porównaniu do 2021 r., kiedy odnotowano tam 17,11 mln pasażerów – informuje Urząd Transportu Kolejowego. Drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajął Poznań Główny, trzecie zaś Kraków Główny. Stacją, na której odnotowano największą liczbę zatrzymań pociągów była Warszawa Wschodnia.

Fot. Yevheniia/Unsplash

W 2022 roku wszystkie duże miasta zanotowały wzrost wymiany pasażerskiej. Największy, 74 procentowy, odnotowano w Lublinie, gdzie m.in. duży przyrost wymiany pasażerskiej osiągnęła spółka PKP Intercity. Ok. 70-procentowy wzrost odnotował Kraków. Ogólna wielkość wymiany pasażerskiej osiągnęła rekordowy poziom 681,7 mln wsiadających i wysiadających. To wzrost o 39,3% w stosunku do 2021 r. i rekordowa wielkość odnotowana w ciągu ostatnich 10 lat.

Miasto o największej wymianie pasażerskiej to Warszawa z 95,2 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o 35,2% w porównaniu do 2021 r. Także w Warszawie znajdują się stacje z największą średnią liczbą pociągów na godzinę. Na pierwszym miejscu pod tym względem jest Warszawa Zachodnia obsługująca średnio 32 pociągi na godzinę. Dla porównania liczba operacji lotniczych wykonywanych w ciągu godziny na lotnisku F. Chopina w Warszawie to ok. 42.

Udział stacji zlokalizowanych w miastach będących siedzibą urzędów władz wojewódzkich wyniósł 42,9% wymiany pasażerskiej w Polsce ogółem.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
Zdjęcie: Unsplash