Bachledowa Dolina – kraina położona nieopodal miejscowości Ždiar, znanej dobrze polskim turystom, bo trafiamy tam tuż po przekroczeniu granicy w Jurgowie lub Łysej Polanie, zyskała nową atrakcję. Tu, w ośrodku Bachledka Ski&Sun możemy ogarnąć wzrokiem niezwykły  widok z wysokości koron drzew.


W odległości 15 km od Polski, w  bliskości dwóch parków narodowych: Tatrzańskiego i Pienińskiego rozciąga się krajobraz okolony zielonymi pasmami Magury Spiskiej i Tatr Bielskich, z ostrym konturem granitowych Wysokich Tatr na horyzoncie i malowniczymi Trzema Koronami w Pieninach po przeciwległej stronie. Przy dobrej widoczności uda się zobaczyć Babią Górę i zamek w Niedzicy wznoszący się nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Główną atrakcją Bachledowej Doliny jest ośrodek Bachledka Ski&Sun. Sama nazwa, nawiązująca do śniegu i słońca zapowiada całoroczny charakter tutejszych atrakcji. Faktycznie, zimą miłośnicy sportów zimowych korzystają z wyciągów, tras zjazdowych, skiturowych i turystycznych , latem zaś parki rozrywki, ścieżki rowerowe i trasy górskie zachęcają do wędrówek, aktywnego wypoczynku i rodzinnej zabawy w otoczeniu natury.

Większość turystów przybywa tu zwabiona spektakularną Ścieżką w Koronach Drzew (słowacka nazwa: Chodnik Korunami Stromov), stosunkowo nową atrakcją zbudowaną w 2017 roku. Mierząca 600 m długości ścieżka rozciągająca się na wysokości sięgającej w kulminacyjnym punkcie 24 m, przypomina z góry zarys Muru Chińskiego. Konstrukcja zbudowana jest na 129 drewnianych słupach. Nad ścieżką wznosi się wieża panoramiczna, na którą prowadzi łagodny spiralny chodnik o długości 634 m , aż na podest 32 metrowej wieży. Daje to w sumie 1234 m wspaniałej przygody. Tu rozciągnięta jest siatka zachęcająca śmiałków do wstąpienia na nią ponad czeluścią wieży, a dodatkowym wyzwaniem może być zjazd w dół 67 metrową suchą zjeżdżalnią rurową.

Do początku ścieżki można dotrzeć z parkingu koleją gondolową lub trasą pieszą prowadzącą wzdłuż wyciągu, po której spacer zajmie około godziny. Warto wiedzieć, że całość dostępna jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową, łatwo jest tu dotrzeć wózkiem wzdłuż chodnika i na sam szczyt wieży. Cały kompleks zaprojektowany jest w zgodzie z przyrodą, pokrycie dachów stanowią rośliny. Przy wejściu wypożyczyć można wózek inwalidzki czy nosidełko dla dzieci. Jest też wypożyczalnia rowerów, w tym elektrycznych.

Ze ścieżką sąsiaduje park rozrywki o nazwie Królestwo Lasu. Trampolina, bezpieczny park linowy i place zabaw wykonane z ekologicznych materiałów komponują się w całość kompleksu. Dużą frajdą jest tor bobslejowy (po słowacku Bobowa Draha) o długości 1200 m, o urozmaiconej trasie, na której można rozwinąć prędkość do 40 km/h. Ścieżka w Koronach Drzew i Królestwo Lasu  to spora porcja edukacji. Na drewnianej kładce i wśród atrakcji rozmieszczone są stanowiska edukacyjne w trzech językach: słowackim, polskim i angielskim. Ciekawscy poznają chronione zwierzęta i roślin, unikalny charakter tego obszaru, działanie sił przyrody czy wykorzystanie gatunków drzew.

Obiekt otwarty jest przez cały rok, a wiadomo, że zimową porą warunki bywają ekstremalne i zadowolą nawet poszukiwaczy doznań podnoszących adrenalinę. Całość dopełniają komfortowe apartamenty w przyziemiu wieży i przestronna restauracja, która zestawem dań i wystrojem nawiązuje do tradycji regionalnych. Tu warto przypomnieć, że wieś Ždiar żywo kultywuje góralskie tradycje i ludowe zwyczaje. Mieści też muzeum regionalne z ciekawą ekspozycją etnograficzną. Bachledowa Dolina sąsiaduje z wieloma atrakcjami Tatr, Pienin i Spisza, toteż wizytę w tym miejscu warto zaplanować w ramach kilkudniowego wypadu  w ciekawe okolice.

Więcej informacji: www.chodnikkorunamistromov.sk

Tekst powstał we współpracy ze Slovakia Travel www.slovakia.travel/pl i Regionalną Organizacją Turystyczną Tatry – Spisz – Pieniny www.tatryspispieniny.sk/pl

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Tomczyk-Miczka