Dla 65% wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów krajowych są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują swój główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22%) i do miast (13%). Głównym celem wyjazdów jest po prostu wypoczynek i relaks (51% wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14%), uprawianie sportów zimowych (11%) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10%). Podczas zimowych wyjazdów w kraju, polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36%) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27%). Z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) skorzystać planuje 18% osób, a 13% zatrzyma się u rodziny lub znajomych.

Również w przypadku zimowych wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19%), natomiast uprawianie sportów zimowych i – zyskujące w ostatnim czasie na popularności – wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań. Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych niemal połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, natomiast z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17%, a z innych płatnych miejsc noclegowych – 14% wyjeżdżających.

Najbardziej popularnym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35% wskazań). Niemal co piąty respondent na swój główny wyjazd zimowy planował wyjechać w okresie świąteczno–sylwestrowym, a 31% – w innym terminie zimowym.

– przyznał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na 8-10 dni oraz tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych.

Niemal trzech na dziesięciu wyjeżdzających planuje swój zimowy urlop zazwyczaj na około miesiąc przed wyjazdem, natomiast 31% – dwa – trzy miesiące przed lub jeszcze wcześniej. Z niewielkim – dwu – trzytygodniowym wyprzedzeniem – decyzje odnośnie wyjazdu podejmuje 16%, natomiast w ostatniej chwili, czyli w ciągu ostatniego tygodnia przed podróżą – co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w przypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych.

Skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest wyższa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62% w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy posiada niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). Ponadto częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56% wobec 49%).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29 listopada – 5 grudnia 2023 metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1020. Badanie, na zlecenie POT, zrealizowano na panelu badawczym epanel.pl, należącym do ARC Rynek i Opinia.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna
Zdjęcie: Bachledka Ski & Sun