Fot.Francisco Correia/Madeira Promotion Bureau

Założenie dekoracyjnych iluminacji oznacza rozpoczęcie uroczystości bożonarodzeniowych i sylwestrowych. Wtedy to, stolica wyspy Funchal, zamienia się w szopkę naturalnej wielkości, której ulice zdobią wielokolorowe światła różnej wielkości, inspirowane wzorami typowymi dla danej pory roku. Główne ulice i place miasta wypełnia muzyka przy dźwiękach koncertów, występy muzyczne filharmonii i zespołów folklorystycznych. Dodatkowo bożonarodzeniowe wystawy i lokalne tradycje tego okresu świątecznego  przyciągają wszystkich.

Muzea, ośrodki kultury, dworki i wiele innych przestrzeni oferują specjalne programy do spędzania wolnego czasu z rodziną i przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo, na całej wyspie dostępne do zwiedzania są szopki bożonarodzeniowe – lapinha, które stały się ikoną Świąt na Maderze. Niektórzy podtrzymują tradycyjny styl, inni go unowocześniają. Do aranżacji tradycyjnej szopki najczęściej wykorzystuje się materiały naturalne dostępne na wyspie. 

Pomimo, że noce na targach są organizowane przez cały miesiąc w różnych miejscach wyspy, to najważniejszym wydarzeniem jest wieczór na Mercado dos Lavradores w Funchal, który zawsze odbywa się 23 grudnia. Tego dnia ludzie z całej wyspy przybywają do stolicy, aby zrobić świąteczne zakupy. W nocy impreza przenosi się na plac rybny, gdzie śpiewa się kolędy. Wydarzenie trwa do białego rana, mieszkańcy spotykają się ze starymi przyjaciółmi i dzielą najlepszymi historiami roku, wśród domowych likierów i tradycyjnych lokalnych przysmaków. 

Okres Bożonarodzeniowy jest również obfity w tradycje kulinarne, a tradycyjne dania różnią się bardzo od kuchni kontynentalnej Portugalii. Typowym świątecznym daniem jest carne de vine-d’alhos, czyli wieprzowina marynowana w białym winie, occie, czosnku i liściach laurowych. Bardzo popularna jest także zupa canja – rosół podawany w małych miseczkach. Do tego, oprócz słynnej „ponchy”, podaje się kilka domowych likierów przyrządzanych z różnych owoców z regionu. Jeśli chodzi o słodycze, nie można zapomnieć o pysznym ciastku miodowym bolo de mel   i chlebie kukurydzianym – as broas, przyrządzonych na bazie miodu z trzciny cukrowej z Madery.

Fot. Miguel Nobrega/Madeira Promotion Bureau

Noworoczny pokaz sztucznych ogni trwa około ośmiu minut i jest wystrzeliwany z 56 stacji zlokalizowanych w amfiteatrze w Funchal, na Pier 8 i plaży Almirante Reis, na morzu i na wyspie Porto Santo. Z wybiciem północy 31 grudnia niebo wypełnia się tysiącami wielobarwnych świateł. W 2006 roku wydarzenie to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa na arenie międzynarodowej jako „Największy pokaz sztucznych ogni na świecie”.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Travel Advance/Madeira Promotion Bureau