Według danych z systemu eVisitor już 15 września Chorwacja odnotowała przyjazd ponad miliona turystów z Polski, to pięć dni wcześniej niż w roku ubiegłym – poinformowało Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.  

Sezon turystyczny w Chorwacji odnotowuje wyjątkowe wyniki, szczególnie jeśli chodzi o gości z Polski. Według danych z systemu eVisitor zebranych od 1 stycznia do 17 września 2023 roku, polscy turyści zrealizowali łącznie 1 014 506 przyjazdów do Chorwacji, co przekłada się na ponad 2% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Liczba noclegów wyniosła 6 291 323 i utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym.  

Wśród preferowanych regionów Chorwacji przez polskich turystów, pierwsze miejsce zajmuje regionsplicko-dalmatyński. Tradycyjnie, najpopularniejszym miejscem dla turystów z Polski pozostaje miejscowość Omiš, położona właśnie w tym regionie. To idealne połączenie aktywnego wypoczynku i dziedzictwa kulturowego oraz niepowtarzalny krajobraz majestatycznych gór i lazurowego morza, co sprawia, że przyciąga turystów z Polski z roku na rok.

Bardzo się cieszę, że również w tym roku tak wielu Polaków wybrało właśnie Chorwację na miejsce swojego wypoczynku. Już od wielu lat region splicko-dalmatyński to prawdziwy raj gości z Polski. To tu skupia się największa ich liczba. Cenią sobie piękne plaże, kulturowe atrakcje, wspaniałą przyrodę  i wyjątkową atmosferę tego regionu

– komentuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.    

Kolejnym popularnym wśród Polaków jest region istryjski, który odnotował wzrost liczby przyjazdów o ponad 15%, a noclegów o ponad 12%. Istria to bowiem idealne miejsce dla smakoszy i miłośników historii. To region, gdzie spotykają się przepyszna kuchnia śródziemnomorska i malownicze miasteczka, co przyciąga coraz większą uwagę gości.  

Z kolei region zadarski cieszy się  wzrostem liczby przyjazdów  z Polski o blisko 8%, a noclegów o ponad 4%.  Jak zauważa Małgorzata Kowalska:

Zadar to miejsce magiczne, gdzie spotykają się piękne widoki, historia i nowoczesność. To przyciągający region, który coraz częściej staje się celem podróży dla turystów z Polski.

W regionie primorsko-gorańskim (Kvarner), przyjazdy gości z Polski wzrosły o blisko 6%, a noclegi o 3,50%. Warto zauważyć, że polscy turyści najczęściej wybierają jako formę zakwaterowania kwatery prywatne, a następnie hotele i kempingi.

Zauważamy również coraz większe zainteresowanie polskich turystów Chorwacją kontynentalną. Piękne krajobrazy, oferta kulturowa, liczne muzea a także  bogata oferta eno-gastronomiczna przekonują coraz większą liczbę podróżnych. Z satysfakcją odnotowujemy też, że Chorwacja staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystyki całorocznej. Na przykład, w okresie adwentu, turyści chętnie odwiedzają Zagrzeb, zachwycając się magią tego miasta

– komentuje z satysfakcją dyrektor Kowalska.

Chorwacja pozostaje atrakcyjnym miejscem wakacyjnym dla polskich turystów, oferując bogactwo krajobrazów, atrakcji turystycznych i wyjątkowej atmosfery. Świadczą o tym osiągnięte liczby oraz zróżnicowana oferta.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Chorwacka Wspólnota Turystyczna (CNTB)/Aviareps