Grupa Air France-KLM i brazylijskie linie lotnicze GOL Linhas Aéreas Inteligentes podpisały umowę przedłużającą i wzmacniającą swoje partnerstwo na kolejne 10 lat. Zgodnie z jej warunkami, obie strony przyznają sobie wyłączność na trasach pomiędzy Europą a Brazylią oraz zacieśniają współpracę handlową. W ramach umowy, partnerzy będą, między innymi, optymalizować siatkę połączeń, inwestować w spójny produkt i poprawę doświadczenia klienta, a ponadto współpracować w zakresie programów lojalnościowych, sprzedaży oraz obsługi technicznej i konserwacji samolotów. Zwiększona współpraca zapewni lepszą łączność między rynkiem europejskim i brazylijskim, w ramach siatki lotów, która aktualnie obejmuje ponad 125 miast w Europie i Brazylii i zaspokaja 99 procent popytu.

Grupa Air France KLM oraz linie GOL nawiązały pierwsze partnerstwo w 2014 roku, które po pięciu latach, w 2019 r. zostało wznowione. W ramach umowy realizuje się ponad 99 procent popytu między Brazylią a Europą, a obecnie jeden na pięciu pasażerów podróżujących Air France lub KLM do Brazylii, przesiada się na dalsze połączenie liniami GOL. Od momentu podpisania porozumienia, ze współpracy między liniami skorzystało w sumie ponad dwa miliony pasażerów.

Porozumienie między Air France, KLM i GOL obejmuje następujące działania:

  • kontynuację inwestycji mających na celu tworzenie spójnego produktu i dalszą poprawę doświadczenia klienta;
  • dalszą optymalizację siatki połączeń lotniczych między Europą a Brazylią, która aktualnie obejmuje ponad 80 kierunków w Europie, 45 miast w Brazylii, a w przyszłości ma być dodatkowo rozszerzona  o nowe trasy w Ameryce Łacińskiej;
  • rozszerzoną współpracę code-share;
  • wspólne działania sprzedażowe i dodatkowe korzyści dla klientów w ramach programów lojalnościowych Flying Blue (należącego do Air France-KLM) oraz SMILES (należącego do linii GOL).

Ponadto spółka – Air France Industries KLM Engineering & Maintenance (AFIKLME&M) zajmująca się wsparciem technicznym i konserwacją samolotów, rozszerzy swoje usługi, obejmując serwisem silniki CFM56 i LEAP wykorzystywane przez linię GOL.

Ameryka Południowa, a w szczególności Brazylia, to jeden z najbardziej strategicznych rynków dla naszej Grupy. Historyczne partnerstwo pomiędzy Air France-KLM i GOL pozwoliło nam umocnić pozycję i zapewnić naszym klientom kompleksową ofertę lotów w Brazylii. Bazując na dotychczasowych osiągnięciach, cieszymy się z możliwości przedłużenia i wzmocnienia tego ekskluzywnego partnerstwa na kolejne 10 lat. Nowa umowa pozwoli nam na wdrożenie niezbędnych ulepszeń strukturalnych, aby zapewnić Air France-KLM i GOL pozycję liderów na rynku lotów między Brazylią a Europą

– powiedział Benjamin Smith, Prezes Air France KLM.

Pasażerowie Air France i KLM mogą przesiadać się na dalsze loty GOL w jego portach bazowych, którymi są São Paulo (GRU), Rio de Janeiro (GIG) i Fortaleza (FOR). Natomiast klienci GOL mają dostęp do globalnej siatki połączeń Air France i KLM z przesiadką w hubach Grupy – Paryżu (lotnisko CDG) i Amsterdamie (lotnisko Schiphol). W sezonie zimowym 2023/24 Air France oferuje 24 loty tygodniowo do Brazylii (14 x São Paulo, 7 x Rio de Janeiro i 3 x Fortaleza), zaś KLM w swojej ofercie ma 14 połączeń tygodniowo (7 x São Paulo, oraz 7 x Rio de Janeiro).    

O liniach GOL

GOL to wiodąca linia lotnicza w Brazylii, oferująca loty krajowe, która jest częścią Grupy Abra. Od momentu powstania w 2001 roku Spółka GOL posiada najniższe ceny przelotów w Ameryce Łacińskiej. Dzięki współpracy z American Airlines i Air France-KLM, a także kliku umowom codeshare i interline, linie GOL oferują swoim klientom większą wygodę podróżowania poprzez łatwiejsze połączenia przesiadkowe do dowolnego miejsca obsługiwanego przez linie partnerskie. GOL zatrudnia 13 800 wysoko wykwalifikowanych specjalistów lotniczych. Flota GOL składa się z 141 samolotów Boeing 737.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Agencja No-Name PR