Odkryj świąteczną atmosferę nie tylko w Budapeszcie, ale również w urokliwych pobliskich miejscowościach, gdzie tradycyjnym wydarzeniom wielkanocnym towarzyszy muzyka, taniec oraz najlepsze dania i doskonałe lokalne wina. Spędź niezapomniane chwile na Węgrzech.


Wiosenny jarmark w Budapeszcie

24 marca – 16 kwietnia 2023

Budapesztański Festiwal Wielkanocny to wiosenny odpowiednik popularnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w sercu miasta. Tegoroczny wiosenny jarmark odbędzie się w Parku Városháza i na Placu Deáka Ferenc, gdzie odwiedzający będą mogli wybierać spośród unikalnych rękodzieł a także spróbować jedzenia inspirowanego Świętami Wielkanocnymi.

Polowanie na jajka w Budapeszcie

26 marca – 18 kwietnia 2023

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie lokalnej kultury jest udział w miejscowych tradycjach. Zacznij od tradycyjnego późnego wielkanocnego śniadania, a następnie weź udział w polowaniu na jajka i odkryj najważniejsze atrakcje miasta, szukając kolorowych pisanek.

Wielkanoc w Szentendre, Skanzen

9-10 kwietnia 2023

Szentendre to urocze miasteczko położone około godzinę jazdy samochodem od Budapesztu, nad rzeką Dunaj. Można tam łatwo dojechać pociągiem podmiejskim z Budapesztu i przesiąść się na autobus do jednej z najpopularniejszych atrakcji Zakola Dunaju i okolic stolicy: Muzeum Wsi, popularnego skansenu na Węgrzech.

Wielkanoc, oprócz święta religijnego, była także czasem oczekiwania na wiosnę, związanego z wieloma wierzeniami i ludowymi tradycjami, z którymi można zapoznac się odwiedzając Skanzen. Oprócz programów scenicznych, odbywają się tam zabawy z aktorami, którzy w interakcji z odwiedzającymi przywołują dawne czasy, prowadzą zajęcia rękodzielnicze oraz prezentują zaproszone lokalne społeczności.

W tym roku zaplanowano również specjalne elementy programu, prezentujące tradycje Węgrów siedmiogrodzkich z rejonu znanego jako Transylwania. W kilku miejscach przygotowywane będą dania wielkanocne ze smażonego ciasta, których nie można przegapić.

Lokalizacja: wioski na północnych Węgrzech, w regionie Górnej Cisy, wioski alpejskie, Kraj Zadunajski, Wyżyna Balaton, Mała Nizina i Siedmiogród (Transylwania)
Program sceniczny: bajki, przedstawienia kukiełkowe, koncerty

Festiwal Wielkanocny w Hollókő

7-10 kwietnia 2023

Hollókő znajduje się około 2 godziny jazdy od Budapesztu. Co roku tamtejsi mieszkańcy pokazują, jak wyglądała tradycyjna węgierska Wielkanoc – obchody Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego w dawnych czasach oraz jakie były węgierskie tradycje wielkanocne (wielkanocne kropienie, malowanie pisanek itp.).

Tekst:MM
Źródło: AVIAREPS Poland