Poznawanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego miejsc, które znajdują się na turystycznych szlakach naszych wycieczek to jeden z najprzyjemniejszych elementów podróżowania. Tym razem będzie ku temu okazja w Ojcowie, gdzie po  raz ósmy odbędzie się Jurajski Piknik Winny. W sielskiej atmosferze, na łonie natury, bez nadęcia będzie można zgłębić kulinarne tajemnice Jury. Impreza z edycji na edycję rozwija się wprost proporcjonalnie do liczby i areału jurajskich winnic, dlatego koniecznie trzeba wybrać się do Ojcowa w ostatni czerwcowy weekend. Inicjatorami i organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej oraz Pstrąg Ojcowski. Jak co roku wspólnie dbają nie tylko o podniebienia uczestników, ale także unikalną atmosferę.

Podczas Pikniku będzie można zrelaksować się w otoczeniu stawów rybnych Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Ojcowski, degustować i kupić wina pochodzące z winnic:  Amonit, Kresy, Goja, Novi, nad Prądnikiem, Pałac Minoga, Św. Jana, Słońce i Wiatr, Przybysławice oraz Rajska.

Nie zabraknie rozmów i inspirujących opowieści  o winie. Tajemnice jurajskich winnic i uprawy winorośli odkryją przed uczestnikami Mariusz Kapczyński ( w sobotę o 13.00) i Bartosz Wilczyński (w niedzielę o 13.00).

Nic tak dobrze nie podkreśla smaku jurajskiego wina jak lokalne produkty. To one tworzą dziedzictwo kulinarne regionu i pieszczą podniebienia turystów. Podczas pikniku, oprócz Pstrąga Ojcowskiego, wędzonego tradycyjne w bukowym dymie, będzie można skosztować serów z gospodarstwa  Pemako, miodów i przetworów ze Spiżarni we młynie i specjałów Gospodarstwa Rolnego Przetwórnia.

Wszystkie zaplanowane atrakcje i prelekcje są nieodpłatne. Warto więc zabrać na weekendową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego przyjaciół i znajomych, by wziąć udział w Pikniku i poczuć głębię jurajskiego smaku, podziwiając unikatowe krajobrazy.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego. Patronat nad imprezą objęli: Małopolski Szlak Winny, Radio Kulinarne, Paragraf w Kieliszku, Vinisfera.pl, Stowarzyszenie Kobiety i Wino oraz K8K.pl – wino i edukacja.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego