Poznańskie święto turystyki Tegoroczna 33 edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon przyciągnęła do Poznania prawdziwe tłumy zwiedzających. W tym roku targom turystycznym towarzyszyły targi kamperów i przyczep kempingowych Caravans Salon oraz targi jachtów i łodzi Yacht Salon. Tradycyjnie integralną częścią programu wydarzeń był Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń, który obchodził swój jubileusz 10-lecia. Nowością w tym roku była inauguracja nowego projektu - Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego Tup Tup. 

Podczas trzech intensywnych dni targowych ekspozycję odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. Miłośnicy turystyki, caravaningu i sportów wodnych mieli do dyspozycji aż 6 pawilonów wystawienniczych wypełnionych ciekawą ofertą turystyczną, interaktywnymi stoiskami oraz przestrzenią spotkań z podróżnikami. Bilet wstępu upoważniał do udziału w aż 5 wydarzeniach. Wśród blisko 100 wystawców targów Tour Salon gościliśmy reprezentację podmiotów zagranicznych. Byli goście z Japonii, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Gruzji czy Uzbekistanu.

Polskie regiony sercem Tour Salonu

Targi Tour Salon od ponad trzech dekad skupiają przedstawicieli świata turystyki, w szczególności narodowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, touroperatorów, przedstawicieli bazy noclegowej, oraz firmy świadczące usługi w turystyce. Tegoroczna oferta charakteryzowała się nietuzinkową oprawą i szeregiem atrakcji dla odwiedzających gości. Były konkursy, strefy interaktywne, symulator lotów i jazdy na rowerze, degustacja regionalnych win i przysmaków. Regionem Partnerskim targów Tour Salon był Dolny Śląsk, który zaprezentował rozbudowaną sieć singletracków czyli jednokierunkowych ścieżek rowerowych, prowadzących przez Ziemię Kłodzką, Karkonosze, Góry Izerskie, Dolinę Baryczy, Stawy Przemkowskie czy Bory Dolnośląskie. Ciekawą atrakcją regionu jest również bezpłatna aplikacja #ZnajdźSwojąTrasę, propozycja na rodzinne zwiedzanie stolicy regionu – Wrocławia.

Swoja ofertę turystyczną promowały również Mazowsze, Podlasie, Pomorze i Wielkopolska. Polska Organizacja Turystyczna zaprezentowała projekt „Polskie Marki Turystyczne” którego celem jest wzmocnienie wizerunku Polski, jako kraju o bogatym zasobie kulturowym i atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Obecność przedstawicieli regionów to doskonała okazja na uzyskanie aktualnej informacji o nowinkach i najchętniej odwiedzanych obiektach turystycznych. Na targach byli obecni także gestorzy obiektów uzdrowiskowych i sanatoryjnych, z propozycją odpoczynku dla seniorów oraz rodzin z dziećmi.

Strefy tematyczne i warsztatowe

Nowością targów Tour Salon w tym roku były strefy tematyczne i warsztatowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na fanów bliskich i dalekich podróży rowerowych czekała strefa „bike park”, która została zagospodarowana przez „Rowerowy Poznań”. Gościem specjalnym strefy był Marcin Korzonek, który podzielił się wiedzą jak przygotować pierwszą wyprawę rowerową. Pojawiły się również elektryczne pojazdy: hulajnogi, monocykle i deskorolki, a na otwartej przestrzeni można było przetestować prototyp roweru cargo z napędem lub mikro e-pojazdy. Interaktywne warsztaty o ważnych aspektach e-mobilności poprowadzili goście z E-Riders. Nie zabrakło inspiracji również dla fanów survivalu i bushcraftingu. W strefie “bliżej natury” była okazja na zdobycie praktycznej wiedzy na temat obserwacji i tropienia zwierząt, posługiwania się mapą, busolą czy gps-em, a przede wszystkim, gdzie wybrać się na wyprawę poza wyznaczonym szlakiem. Granicząca z ekspozycją Yacht Salonu strefa turystyki wodnej, której gospodarzem był Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski przygotowała liczne atrakcje dla dzieci, które miały szansę zaprojektować swój jacht i nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich. Miłośnicy miejskiego zwiedzania mogli skorzystać z wycieczek po kultowych dzielnicach Poznania w towarzystwie przewodników z PTTK Poznań.

Scena główna i speakers corner

Podczas targów turystycznych nie mogło zabraknąć znanych i podziwianych podróżników. Bogaty program wydarzeń to jedna z największych atrakcji tej edycji. Na scenie głównej wystąpili Karol Okrasa, gość specjalny targów Tour Salon, Busem przez Świat, Foxes in Eden, PodróżoVanie, podróżnicy z klubu podróżniczego Soliści – Adventure Club, Marcin Korzonek. Równie dużą frekwencją cieszyła się strefa speakers’ corner, gdzie prelegenci w warsztatowej konwencji dzielili się wiedzą zdobytą podczas swoich wypraw lub aktywności turystycznych.

Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych i filmowych, które przygotowała ekipa z Busem przez Świat.

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń – edycja jubileuszowa

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń już od dekady jest integralną częścią poznańskich targów turystycznych. To wyjątkowe miejsce dla podróżników, którzy przysłuchują się interesującym opowieściom, poszukują nowych inspiracji i podpowiedzi, a nierzadko stają się sami festiwalowymi prelegentami. W konkursie o Złoty Ślad najlepsza w kategorii Polska okazała się Ula Wałachowska, a w kategorii świat – Michał Woroch. Swoją premierę miał również Rodzinny Festiwal Podróżniczy TupTup, czyli wydarzenie kierowane do rodzin z
dziećmi, którego celem jest przekazanie pasji do podróżowania dzieciom już od najmłodszych lat.

Kampery i jachty

Równolegle z targami Tour Salon odbyły się targi Caravans Salon Poland, na które z utęsknieniem czekały tysiące miłośników turystyki caravaningowej. Na stoiskach wystawców pojawiły się ekskluzywne kampery, przyczepy kempingowe, zabudowy, akcesoria biwakowe i usługi związane z wypożyczeniem takich pojazdów czy planowaniem podróży. Na terenie targów miały miejsce także specjalne strefy Retro i Vanlife oraz Zlot Caravaningowy.

Miłośnicy sportów wodnych i żeglowania mieli okazję osobiście zobaczyć ekskluzywne jednostki łodzi i jachtów czołowych producentów i dystrybutorów. Haber Yachts, MS-Yachts, Power Boats Poland, Skyboat, VT-Sport, Golden Slide Marine zaprezentowały swoją bogatą ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska ze sprzętami do sportów wodnych, a wśród nich: deski elektryczne, skutery wodne, kitesurfing, kajakarstwo czy sprzęt do flyboarding.

Zmierzamy w DOBRYM kierunku

Październikowe targi TOUR SALON dały szansę naszym wystawcom i zwiedzającym na przeżycie radosnej przygody, pełnej inspirujących rozmów, prelekcji, ukierunkowanej na różne formy aktywności turystycznych, a wszystko to działo się w atmosferze targowej wrzawy i klimatu wakacyjnych wojaży. Taki Tour Salon chcemy rozwijać, wierzymy, że to zdecydowanie DOBRY kierunek.

Zapraszamy na kolejną edycję Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon, która odbędzie się w terminie 27-29 października 2023 roku.

Źródło: Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie