Wino Madera jest powszechnie znane i cieszy się uznaniem w najróżniejszych zakątkach świata. To właśnie ten napój został wybrany, aby uczcić niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki 4 lipca 1776 roku, również Szekspir w niektórych swoich sztukach odnosił się do wina z tej wyspy. Madera zachęca do uprawiania turystyki winnej, oferując wycieczki i zakwaterowanie w winnicach, poleca winny szlak turystyczny, a także festiwal wina.

Maderskie Wino

W czym tkwi sekret wina z Madery? Sukces polega przede wszystkim na doskonałości surowca i skrupulatnym ulepszaniu procesu produkcyjnego, od upraw winorośli po piwnice z winem Madera. Użyte winogrona pochodzą z winorośli uprawianych ręcznie, na małych działkach zwanych „poios”, wspartych kamiennymi ścianami na stromych zboczach gór. Wyjątkowa jakość tego owocu wynika z łagodnego klimatu oraz żyzności gleb wulkanicznych. Łącznie istnieje ponad 30 odmian wina Madera.

Enoturystyka na Maderze

Podczas pobytu na Maderze turyści mogą zatrzymać się w hotelu winiarskim, zarówno w dawnej farmie z rozległymi hektarami ziemi, a także uroczych hotelach butikowych lub lokalnych kwaterach. Goście mogą tam korzystać z szerokiej gamy zajęć, od degustacji wina, wycieczek z przewodnikiem po winnicach, spa, posiłków tematycznych, a nawet, jeśli nadejdzie odpowiedni czas, zbierania i deptania winogron.  Istnieje również wiele firm znajdujących się na Maderze oferujących wycieczki winne obejmujące zwiedzanie winnic, food tour połączone z degustacjami trunku bez konieczności korzystania z noclegu.

Szlak Wina Madera

Na wyspie powstał też specjalny Szlak Wina Madery, który pozwala podziwiać krajobrazy winnic. Oto kilka najważniejszych jego punktów:

  • Estreito de Câmara de Lobos – największy obszar winnic na Maderze, od strefy przybrzeżnej po Jardim da Serra, na wysokości ponad 600 metrów.
  • Eksperymentalna stacja uprawy winorośli – zlokalizowana w Arco de São Jorge, znajduje się tam też Muzeum Winorośli i Wina.
  • Quinta de Santa Luzia –należące do rodziny Blandy, pozwala zapoznać się z profilem tradycyjnych gospodarstw Madery. Nadal produkuje winogrona używane do niektórych maderskich win.
  • Ginjas – oferuje panoramiczny widok na dolinę São Vicente, z winnicami po obu stronach góry.

Festiwal Wina

Festiwal Wina (Festa do Vinho) jest corocznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w czasie żniw, pod koniec lata, w celu uczczenia cieszącego się międzynarodowym uznaniem wina Madera oraz bogatej tradycji i kultury winiarskiej regionu. W tym roku wydarzenie przypada na okres między 31 sierpnia a 17 września.

W trakcie festiwalu, w Funchal – stolicy wyspy- odbywa się wiele różnych imprez, wystaw poświęconych produkcji wina oraz występów grup folkowych.  Na Praça do Povo powstanie Madeira Wine Lounge, gdzie będzie można degustować wszystkie produkowane na wyspie rodzaje wina. Odbędą się tam również tematyczne kolacje inspirowane smakami i winami różnych gmin wyspy, jak również występy muzyczne. W wybrane dni odbędą się również koncerty w winnicach, podczas których degustacji wina będzie towarzyszyć muzyka na żywo.  W ramach festiwalu, 9 września odbędzie się również Festa das Vindimas w  Estreito de Câmara de Lobos polegającym na wspólnym winobraniu. Odwiedzający zaproszeni są do wzięcia udziału w żniwach i deptaniu winogron. Tej uroczystości towarzyszą też koncerty w wykonaniu różnych regionalnych i krajowych zespołów.

Festiwal Wina to fantastyczna okazja dla odwiedzających, aby zanurzyć się w bogatej kulturze winiarskiej regionu i poznać jedne z najlepszych, jakie Madera ma do zaoferowania.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Biuro Promocji Turystyki Madery (Madeira Promotion Bureau)