W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 Lotnisko Chopina odprawiło 14.082.087 pasażerów. To o blisko 13 proc. więcej niż w tym samym okresie rekordowego do tej pory 2019 roku. W samym sierpniu przez bramki warszawskiego portu przeszło 2.176.633 podróżnych, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu pięć lat temu. Najwięcej osób w ciągu jednego dnia lotnisko obsłużyło w piątek, 2 sierpnia, było ich 78.248.

 – mówi Andrzej Ilków, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych. 

Rekordowa w historii portu okazała się też liczba podróżnych odprawionych w sierpniu na loty czarterowe, było ich ponad 471 tys., co stanowi 19 proc. wszystkich pasażerów. W minionym miesiącu ponad 1,38 mln osób podróżowało z Lotniska Chopina w ruchu Schengen, a 793 tys. w ramach strefy Non Schengen. Liczba podróżnych odprawionych na loty krajowe w sierpniu wyniosła nieco ponad 144 tys. Wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez pasażerów ze stołecznego portu ósmym miesiącu roku znalazły się: Londyn, Amsterdam, Paryż, Frankfurt oraz Kopenhaga. Natomiast w przypadku rejsów czarterowych największą popularnością cieszyły się: Antalya, Marsa Alam, Burgas, Rodos i Hurghada.

W sierpniu rekordowy był także tonaż obsłużonego cargo, który wyniósł 10.107 ton, o 13 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. W sumie od początku roku stołeczny port odprawił już blisko 74 tys. ton ładunków. Dla porównania w tym samym okresie minionego roku masa cargo wyniosła 66 tys. ton. 

W nadchodzących miesiącach Lotnisko Chopina wdroży istotne rozwiązania technologiczne, które przyspieszą i uproszczą procesy składające się na lotniskową ścieżkę pasażera 

– dodaje Andrzej Ilków

Pod koniec grudnia tego roku w Warszawie pojawi się nowy przewoźnik z Bliskiego Wchodu. Linia Air Arabia uruchomi połączenie do Szardży. Rejsy realizowane będą pięć razy w tygodniu. Z kolei narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Etihad Airways wraz z początkiem lata2025 zamierza realizować połączenia z Lotniska Chopina do Abu Zabi. W planach są cztery rotacje w ciągu tygodnia. To kolejne linie po Qatar Airways, Emirates, Flydubai oraz PLL LOT, które połączą Warszawę z miastami w rejonie Zatoki Perskiej. 

 – mówi Marcin Danił, wiceprezes PPL odpowiedzialny za współpracę z partnerami lotniczymi.

Lotnisko Chopina w Warszawie w 2024 roku ponownie uzyskało prestiżowy certyfikat Airport Carbon Accreditation (ACA), przyznawany przez Europejską Radę Lotnisk (ACI Europe). Stołeczny port lotniczy jest pierwszym i jedynym w Polsce, który spełnił rygorystyczne wymogi programu, potwierdzone przez zewnętrzny, niezależny audyt. W ramach certyfikacji, na poziomie 1 – Mapping, dokonano precyzyjnego wyliczenia rocznego śladu węglowego generowanego przez port, uwzględniając zarówno emisje bezpośrednie, jak i te wynikające z zakupu energii elektrycznej i ciepła.

Opracował, zdjęcie: Mirosław Mikulski
Źródło: Polskie Porty Lotnicze