Szukasz inspiracji na kolejne wakacje? Region Kufsteinerland w Tyrolu w Austrii odsłoni przed Tobą malowniczy zakątek świata z górską scenerią, cudownymi lasami i orzeźwiającymi jeziorami. Ten niezwykle ciekawy i łatwo dostępny na górskie wycieczki alpejski region turystyczny przyciąga rokrocznie wielu turystów z całego świata. Zatem zapraszam do Tyrolu!

Kufstein jest wygodny, nieskomplikowany i przede wszystkim uroczy. Imponująca, otaczająca miasto górska sceneria oferuje idealne warunki do udanych imprez lub relaksujących wycieczek w tyrolskie góry. Wyjątkowe hotele butikowe na Starym Mieście, 800-letnia twierdza, ciekawa oferta kulturalna i cały region poświęcony jest zrównoważonemu środowisku. Warto również doświadczyć tu tyrolskiej jakże uprzejmej gościnności.

Oprócz górskiego świeżego powietrza, bujnej zieleni i znakomitych produktów naturalnych w regionie znajduje się również 6 krystalicznych jezior górskich, w których można zażyć odświeżających kąpieli. W połączeniu z malowniczymi widokami będzie to niezapomniane przeżycie, które zapewne pozostanie na długo w pamięci.

Na szczególną uwagę zasługuje również rezerwat Kaisergebirge, do którego należy także cudowna dolina Kaisertal. Odkryta dopiero w roku 2008, ta bajeczna dolina jest dostępna wyłącznie po pokonaniu 282 stromych stopni. Dwa potężne masywy górskie „Wilder Kaiser” oraz  „Zahmer Kaiser” górują nad całą okolicą i oferują świetnie przygotowane trasy narciarstwa biegowego. Do dyspozycji turystów przygotowanych jest łącznie 200 km tras wędrówek pieszych i szlaków zapraszających do aktywnego podziwiania widoków pięknego krajobrazu, w które obfituje okolica.

Niepowtarzalna natura regionu Kufsteinerlandu może pomóc uwolnić Cię od zgiełku dnia codziennego oraz pozwoli zaczerpnąć nowych sił w relaksujących ośrodkach Tyrolu. W jednym z wielu kurortów m.in. w Bad Haring dysponującym ujęciami wody leczniczej z własnych źródeł siarkowych, można natychmiast odczuć, że natura jest naszym najlepszym lekarstwem na wszelkie bolączki.

Ten region w Alpach Tyrolskich stał się również w ostatnich latach obowiązkowym punktem na mapie rowerzystów. Jeżdżąc na rowerze przez łąki i lasy, przez doliny i góry można idealnie połączyć sport i obcowanie z naturą. Proponowane trasy dla rowerzystów to pętla w regionie Kufsteinerland rozpoczynająca się w Landl w gminie Thiersee o długości 48 km o dość dużym stopniu trudności, kolejna to Kufstein – Achensee o długości 72 km i dużym stopniu trudności oraz Erpfendorf – Fieberbrunn o długości 31 km i łatwym stopniu trudności. Dla miłośników pieszych wędrówek proponowana jest trasa Kufstein – Pyramidenspitze o długości  11 km, kolejna to Kufstein – Dickichtkapelle – Elfenhein Runde o długości 8 km oraz trasa o większym stopniu trudności Kufstein – Wörgl o długości 22 km. Każda z nich jest niezwykle urokliwa i prowadzi przez urokliwe zakątki Kufsteinerlandu.

Dla miłośników holistycznego stylu życia zgodnego ze starohinduską  filozofią ajurwedyjską polecam region Thiersee w odległości 7 km od uroczej miejscowości Kufstein. Znajduje się tam kilka hoteli, które zapraszają swoich gości do programu „Slow life & balance” . Warto zaznaczyć, że są to najczęściej kurorty tylko dla dorosłych, aby każdy mógł odpocząć od hałasu, zgiełku i delektować się w ciszy malowniczym klimatem Tyrolu.

Ajurweda jest starohinduską sztuką leczenia, ale przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu – czyli zdrowia. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Razem mają służyć długiemu, dobremu życiu i takie właśnie założenia ma kurort Ayurveda Hotel & Resort Sonnhof Thiersee, który serdecznie polecam.

Kufsteinerland to nie tylko góry, jeziora i zapierające dech w piersiach widoki. Ten region ma również wiele atrakcji turystycznych, tyrolskie festiwale, kulinaria i wiele więcej. Od ponad 800 lat ulubionym celem wycieczek jest Twierdza Kufstein. Ten symbol miasta jest od setek lat miejscem wielu spotkań. O każdej porze roku wygląda imponująco i góruje nad miastem w swojej malowniczej odsłonie. W Twierdzy można zwiedzić bardzo ciekawe muzea, pomieszczenia dawnego więzienia, wysłuchać koncertów, operetek oraz uczestniczyć w turniejach rycerskich, jak również oglądać największe organy świata, zbudowane na otwartej przestrzeni. Każdego dnia o godzinie 12:00 odbywa się tu 15-minutowy koncert organowy, który można usłyszeć do 5 km od Twierdzy. Ta niezwykła atrakcja zaprasza wielu turystów do Kufstein, a widok na wspaniałą dolinę Inntal przy dźwiękach organów, pozwala przenieść się w zupełnie inny wymiar.

W Kufstein polecam również zwiedzić Hutę Szkła Riedel Glas, która od 1756 roku łączy doskonałość kształtu z przyjemnością oglądania. Na wysoki kunszt tego tradycyjnego zakładu wytwórczego stawiają najlepsi szefowie kuchni, wielogwiazdkowe restauracje oraz wytrawni miłośnicy win. Już od ponad 260 lat, w hucie szkła można tę sztukę rękodzielniczą odczuwać w sposób namacalny, a w sklepie fabrycznym Riedel Shop można odkrywać bogatą różnorodność kunsztu tworzenia szkła. Przy okazji warto zakupić sobie jakąś ciekawą pamiątkę z regionu Kufsteinerland.

Region Tyrolu ma również bardzo interesującą ofertę festiwali m.in. w Erl. Teatry operowe Festspielhaus i Passionsspielhaus przez cały rok przedstawiają spektakle najwyższego formatu. Między innymi można tam obejrzeć dotychczas niespotykane inscenizacje z cyklu Pierścień Nibelungów Ryszarda Wagnera, wykonywane pod kierownictwem artystycznym maestro Gustava Kuhna. Na uwagę zasługuje również widowisko pasyjne w Erl, które wystawiane jest co 6 lat, a historia jego rozpoczęła się przed czterema wiekami. Od roku 1799 misteria wystawiane są również w Thiersee. Obie te wioski turystyczne przygotowują się do ponownego wystawienia misteriów: w Erl w roku 2025 i Thiersee w roku 2028.

Kufsteinerland ma również smaczne regionalne specjały i tradycyjne naturalne produkty, które zapewniają najwyższą radość dla podniebienia. Tyrolska kuchnia, mimo że pełna tradycyjnych potraw Austrii, ma dużo wspólnego z polską kuchnią. Opiera się głównie na prostych składnikach, jak ziemniaki, dobrej jakości mięso, jajka, kapusta i sezonowe warzywa. Jak wiadomo, co proste, jest też bardzo smaczne, dlatego spędzając urlop w Tyrolu koniecznie spróbuj knedli tyrolskich i innych, smakowitych dań. W końcu Tyrol knedlami stoi! Jest to ulubiona potrawa Tyrolczyków. Najbardziej popularne to te ze speckiem, z górskimi serami, ze szpinakiem i z wątróbką. Zimą knedle najlepiej smakują w gorącym rosole.

A na deser proponuje kaiserschmarrn, który przygotowuje się z ciasta naleśnikowego, jednak wypieka na patelni w formie grubego omletu. Po upieczeniu omlet rozdrabnia się widelcem i podsmaża z łyżką masła, rodzynkami zatopionymi w rumie i serwuje z powidłami śliwkowymi lub przecierem jabłkowym. Uwielbiam ten smakołyk i poza tradycyjną strudlą jabłkową, stał się moim ulubionym przysmakiem do kawy:)

Region jest również pionierem ekologicznych upraw rolnych w całym tyrolskim Unterlandzie. Zachęca do odwiedzin licznych wytwórni demonstracyjnych, w których powstają światowej klasy sery oraz wielokrotnie nagradzane piwo z browaru Bierol. W ofercie regionu można znaleźć również polecaną trasę śladami przyjemności dla podniebienia.

Do Kufstein można wygodnie i ekologicznie dojechać pociągiem. Na miejscu goście z kartą Kufsteinerland Card mogą bezpłatnie korzystać z lokalnych środków transportu publicznego oraz z wielu atrakcji turystycznych.

Kufsteinerland to region absolutnie ciekawy i warto przeznaczyć na niego trochę więcej czasu, aby móc delektować się urokami tyrolskich gór oraz pięknem i harmonią natury.

Więcej informacji o regionie można znaleźć na stronie: www.kufstein.com

Rekomendowane hotele w Kufstein:

  • Arte Hotel Kufstein
  • Altstadthotel Goldener Hirsch
  • Hotel Stadt Kufstein
  • Boutique Hotel Auracher Löchl
  • Hotel Andreas Hofer

Rekomendowane hotele w Thiersee:

  • Ayurveda Hotel & Resort Sonnhof
  • Hotel & Spa Juffing

Rekomendowane hotele w Bad Häring:

  • Hotel Panorama Royal
  • Gesundheitsresort Hotel & Spa Das Sieben

Tekst i zdjęcia: Anna Molęda – Kompolt