Został on założony w 1998 roku przez norweskiego bogacza Thora Heyerdahla. Wzdłuż ponad 64.000 metrów kwadratowych można odkryć kompleks piramidalny, muzeum, audytorium, cztery trasy na zewnątrz, ogrody specjalistyczne i wiele więcej. Aby cieszyć się parkiem nie tracąc ani jednego szczegółu, polecamy nasz audioprzewodnik.

Muzeum i audytorium Domu Chacona

W Muzeum poznasz wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w kompleksie piramidalnych oraz teorie pochodzenia i przeznaczenia tych piramid, odkrywając ich astronomiczne wyrównanie ze słońcem podczas przesilenia letniego i zimowego. Zawiera informacje o możliwych kontaktach między kulturami starożytnymi po obu stronach Atlantyku i jedną z największych kolekcji fotograficznych piramid rozłożonych w czasie na świecie. Wychodząc z muzeum, opuszcza się taras widokowy z najlepszym widokiem na kompleks piramidalny. Schodząc w dół jednego poziomu odkryjesz dużą replikę Ra II, statku, którego Heyerdahl używał do przeprawy przez Atlantyk, a także Audytorium, gdzie pokazany jest film dokumentalny o wyprawach słynnego antropologa. W tej przestrzeni mieści się również wystawa “Thor Heyerdahl: el hombre, el mito” (“Thor Heyerdahl: człowiek, mit”) i Sala de Expediciones (Sala Ekspedycyjna), z makietami ich transoceanicznych podróży.

TRASY ZEWNĘTRZNE

Wycieczka po czterech trasach na wolnym powietrzu, przez nasze ponad 20.000 metrów kwadratowych ogrodów. Doświadczenie botaniczne, które pozwoli Ci również uważnie obserwować sześć stopniowanych piramid i jaskinię Chacona, w której znaleziono szczątki Guanczów. Wszystkie trasy uzupełnione są atrakcyjnymi znakami i tablicami informacyjnymi. Wzdłuż Szlaku Botanicznego Wolfredo Wildpret odkryjesz najważniejsze endemizmy flory wyspy. Szlak Eksportowy będzie ilustrował różne produkty, które były podstawą kanaryjskiej gospodarki przez pięć wieków. Szlak Kulturowy przybliży Państwu historię archipelagu od czasu podboju. Szlak Wulkaniczny odsłania geologiczne pochodzenie Wysp Kanaryjskich i najważniejsze erupcje wulkaniczne, które dały początek temu archipelagowi. Krótko mówiąc, podróż, w której odkryjesz ciekawe aspekty natury, historii i etnografii Wysp Kanaryjskich.

THOR HEYERDAHL (1914 – 2002)

Aby zademonstrować swoją hipotezę o kontaktach między starożytnymi cywilizacjami, Heyerdahl przeprowadził serię transoceanicznych wypraw z prymitywnymi modelami statków. Po ryzykując życie przeprawiając się przez Ocean Spokojny na tratwie Kon Tiki (1947), zdobył Oscara za dokument nakręcony podczas rejsu. Niestrudzony w swoich badaniach, przekroczył Ocean Atlantycki na pokładzie statku Ra II (1970) i Ocean Indyjski na pokładzie statku Tigris (1977-78). Odkrywca skupił również swoją uwagę na Wyspach Markizów, Wyspach Galapagos, Wyspach Wielkanocnych, Malediwach i kompleksie piramidalnym Tucume (Peru), gdzie prowadził badania archeologiczne. Odkrywca, naukowiec, pisarz…. aspekty, za które otrzymał niezliczone nagrody i wyróżnienia naukowe na całym świecie.

KOLONIZUJĄCA POLINEZJA. RAPA NUI: EKSTREMALNE PRZETRWANIE

Ta podwójna wystawa, będąca inicjatywą Fundacji Mata Ki Te Rangi Wyspy Wielkanocnej, przybliży Wam dramatyczną historię przeżywaną przez starożytnych mieszkańców Rapa Nui, najbardziej odległej wyspy na świecie. W wyjątkowej przestrzeni wystawienniczej Rapa Nui: Supervivencia Extrema (Ekstremalne przetrwanie) odnosi się do wielkich zagadek ludzi Rapa Nui, takich jak budowa Moai lub ich przekonań kulturowych. Colonizando Polinesia (Kolonizująca Polinezja) przenosi nas również na Ocean Spokojny, największy zbiornik wodny na świecie. Na tej wystawie dowiesz się, jak Polinezyjczycy zdołali skolonizować tę ogromną przestrzeń, dosłownie wbrew wiatrowi i przypływowi, dokonując w ten sposób jednego z największych odkryć człowieka.

TROPICARIUM

Tropikarium, opracowane wspólnie z Uniwersytetem w La Laguna, przenosi nas w środowisko tropikalne, gdzie odkryjemy typowe rośliny tego klimatu, takie jak storczyki i rośliny owadożerne. Te dwie grupy roślin pokazują ciekawe strategie życiowe, które zafascynowały uhonorowanego w tej przestrzeni przyrodnika Charlesa Darwina.

TRUJĄCY OGRÓD

Unikalna wystawa w Hiszpanii, która na powierzchni 1.500 metrów kwadratowych gromadzi jedne z najbardziej niebezpiecznych roślin na świecie. Fantastyczna kolekcja pokazująca ponad 70 trujących gatunków z całego świata, niektóre nawet śmiertelne dla człowieka. Po drodze odkryjesz słynnych trucicieli wszechczasów i poznasz unikalne mity i legendy na temat trucizny. Jadowity Ogród jest w skrócie inną wystawą botaniczną, która również odpowiada na chęć podniesienia świadomości na temat niebezpieczeństwa związanego z truciznami występującymi w świecie roślin.

ZRÓWNOWAŻONY OGRÓD

Ten ogród, stworzony we współpracy z Uniwersytetem w La Laguna, pokazuje reprodukcję typowego wąwozu kanaryjskiego. W części suchej odkryjesz charakterystyczną florę tych ekosystemów i będziesz mógł obserwować dużą liczbę gatunków endemicznych z Wysp Kanaryjskich. W cieku wodnym, oprócz trzymania roślin wodnych, znajdują się okazy węgorza europejskiego, jedynej ryby słodkowodnej występującej w wąwozach kanaryjskich. Zrównoważony ogród ma służyć jako model tworzenia ogrodów na Wyspach Kanaryjskich w sposób zrównoważony, wykorzystując florę endemiczną, zmniejszając koszty i podnosząc świadomość znaczenia zrównoważonego rozwoju i wody jako istotnego i rzadkiego zasobu. Ten przykład edukacji ekologicznej pokazuje nam unikalną i niepowtarzalną roślinność oraz uczy nas środowiskowych, ekonomicznych i społecznych wartości zrównoważonego rozwoju.

Źródło i zdjęcia: www.piramidesdeguimar.es/es