W poniedziałek 2 października przedstawiciele małopolskiej branży turystycznej spotkali się przy krakowskim lotnisku w Balicach, by przedyskutować kwestie czekających sektor zmian oraz wymienić się doświadczeniami w tym zakresie. Była to tym samym piąta konferencja z cyklu “Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” realizowana przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi.

Spotkanie w Hilton Garden Inn Kraków Airport zainaugurowali wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz zastępca prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska. Tuż po zakończeniu części oficjalnej wspomniane grono podczas briefingu prasowego uzupełnili prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, prezes Kraków Airport Radosław Włoszek i dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Piotr Polanek. Równolegle do aktywności medialnych dyrektor ZOPOT w Pradze Pavel Trojan w charakterystyczny dla siebie barwny sposób opowiadał o preferencjach Czechów i Słowaków oraz o specyfice rynków południowych sąsiadów.

O sposobach na ożywienie krakowskiego obwarzanka i “sfotografowania” Wielkiej Stopy w Tatrach wykorzystując sztuczną inteligencję mówił prezes zarządu Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk, a szefowa Travindy Anula Galewska przedstawiła stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie małopolskim. Dopełnieniem tej części konferencji były prezentacje autorstwa prezesa MOT Grzegorza Biedronia i prezesa Kraków Airport Radosława Włoszka. Pierwsza z nich dotyczyła wyjątkowej, szeroko zakrojonej kampanii “Daj się ugościć w Krakowie i Małopolsce”, zaś druga traktowała o innowacjach i edukacji na lotnisku położonych w podkrakowskich Balicach.

Po krótkiej przerwie mocny merytoryczny początek zapewnili prof. Bartłomiej Walas i prezes Stowarzyszenia Organizacja Turystyczna Królewskiego Miasta Krakowa Grzegorz Soszyński, którzy w duecie rozpoczęli interesującą dyskusję “Jak i czy można zarządzać polityką zrównoważonej turystyki?”. “Spływ Dunajcem” to produkt turystyczny, który jest laureatem Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jerzy Regiec wraz z towarzyszącym mu flisakiem w tradycyjnych strojach przybliżył audytorium, jak niezapomniana atrakcja turystyczna wpisuje się w nurt turystyki zrównoważonej.

Okazją do podsumowania wszystkich głosów i pomysłów była debata “Jak zaprogramować rozwój turystyki zrównoważonej w regionie? Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej destynacji turystycznych w województwie małopolskim” moderowana przez Adama Mikołajczyka z udziałem prezes Fundacji Travindy Anuli Galewskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce Anny Jędrochy, dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Elżbiety Kantor, prezesa MOT Grzegorza Biedronia, prezesa Kraków Airport Hotel Grzegorza Gogoli, dyrektora Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Piotra Polanka oraz dyrektora Tarnowskiego Centrum Informacji Marcina Pałacha.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna