Linia Ryanair ogłosiła 13 czerwca plany zbudowania w Krakowie największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Centralnej. Inwestycja warta 600 milionów PLN (130 milionów EUR) jest kolejnym elementem współpracy Ryanair z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Centrum spowoduje powstanie 150 nowych miejsc pracy.

Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji, z 4 symulatorami lotu, zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 “Gamechanger”, a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

  • 600 mln PLN (130 mln EUR) inwestycji w Krakowie
  • transfer nowych technologii do Polski
  • 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne symulatory lotów
  • pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
  • możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy)
  • 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanair z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając pieszym ruch pomiędzy lotniskiem i centrum.

Jako linia lotnicza numer 1 w Polsce i w Europie, z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln PLN (130 mln EUR) w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy.Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego.

-powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair.

Zadowolone z planowanej inwestycji są także władze Kraków Airport. Na lotnisku Balice irlandzki przewoźnik jest obecnie nawiększą linią lotniczą. Ma tam 55 proc. udziałów w ruchu.

Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane  kadry są gwarancją  rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że  centrum symulatorowo-treningowego  przyczyni się do  powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji

dodał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Ryanair