W imieniu Republiki Chorwacji, Minister Turystyki i Sportu, Nikolina Brnjac, przedstawiła drugi Dobrowolny Krajowy Przegląd dotyczący realizacji Agendy ONZ 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, jako część swojego udziału w Forum Politycznym Wysokiego Szczebla na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Nowym Jorku. Forum zostało zorganizowane pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC).
Na podstawie Dobrowolnego Krajowego Przeglądu państwa członkowskie ONZ przygotowały i przedstawiły przegląd osiągniętych wyników z Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2015 roku. Chorwacja przedstawiła swój pierwszy Dobrowolny Krajowy Przegląd dotyczący realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w 2019 roku. Głównym trzonem Agendy 2030 jest 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs), szczegółowo opracowanych w 169 zadaniach. Agenda 2030 skupia się na 5 zmianach transformacyjnych: ludziach, planecie, dobrobycie, pokoju i partnerstwie, oczekując, że kraje zrobią wszystko w zgodzie z ich zdolnościami narodowymi, aby „nikogo nie zostawić w tyle” (Leave no one behind).
W drugim Dobrowolnym Krajowym Przeglądzie przedstawiono postępy Chorwacji w realizacji wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju poprzez 38 wskaźników monitorujących ich osiągnięcie. Zidentyfikowano również wyzwania oraz możliwości poprawy w przyszłości.
W porównaniu z 2019 rokiem widać postępy w osiągnięciu wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, ale w niektórych obszarach są one wolniejsze, na co miało wpływ szereg kryzysów w ostatnim czasie. Chorwacja systematycznie włącza realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ w politykę krajową poprzez system planowania strategicznego oraz poprzez fundamentalny dokument strategiczny – Krajową Strategię Rozwoju do 2030 roku. Według Globalnego Raportu o Zrównoważonym Rozwoju (GSDR) na 2023 rok Chorwacja zajmuje wysokie 12. miejsce spośród 166 ocenianych państw, podczas gdy w ubiegłym roku zajmowała 23. pozycję. Widać więc znaczny progres w zaledwie 12 miesięcy. Według raportu, Chorwacja odniosła postęp w 14 celach zrównoważonego rozwoju, utrzymuje zastój w 1 i osiąga nieco słabsze wyniki w 2 pozostałych celach
– powiedziała minister Brnjac zaznaczając, że według oceny dokonanej przez Komisję Europejską, jej kraj osiąga terminowo postępy w realizacji niemal wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a w 8 celach przewyższa średnią unijną.
To szczególnie ważna informacja, ponieważ aż 9 państw członkowskich UE znalazło się wśród 10 krajów z najlepszymi wynikami na rok 2023 i jesteśmy niezwykle zadowoleni, że Chorwacja, jako najmłodszy członek UE, który niedawno obchodził swoją dziesiątą rocznicę akcesji, zajmuje wysokie 10. miejsce wśród wszystkich państw członkowskich według Globalnego Raportu o zrównoważonym rozwoju
– powiedziała Brnjac, zaznaczając, że rząd Chorwacji pracuje nad trzema głównymi priorytetami rozwoju – transformacją cyfrową, zmianą demograficzną oraz dekarbonizacją i zieloną transformacją.
Cieszymy się, że Chorwacja odnotowuje doskonałe wyniki w celach związanych z redukcją ubóstwa i wykluczenia społecznego, co jest zgodne z głównym celem Agendy 2030: “nikt nie zostaje w tyle”. Z tego powodu, kiedy mówimy o działaniach Chorwacji w ONZ, jesteśmy szczególnie dumni, że przewodniczymy w tym roku Komisji Budowania Pokoju, gdzie na pewno wniesiemy wartościowy udział
– podsumowała Brnjac.
Ministerstwo Turystyki i Sportu, we współpracy ze Światową Organizacją Turystyki (UNWTO), zorganizowało w siedzibie ONZ Okrągły Stół wysokiego szczebla o nazwie Zrównoważony Rozwój Gospodarczy, Społeczny i Środowiskowy w Turystyce. Uczestników powitał przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaba Kőrösi oraz przewodnicząca Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ Lachezara Stoeva.
W dyskusji obok minister Brnjac przedstawiającej działania rządu Republiki Chorwacji w dziedzinie turystyki, które przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ustawy turystycznej, wzięli udział ministrowie turystyki Indii, Jamajki i Hiszpanii oraz przedstawiciele biznesu i społeczności akademickiej.
Nowa ustawa turystyczna w istotny sposób przyczynia się do rozwoju zrównoważonych miast i społeczności, co jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Będzie ona definiować szereg działań, które przyczynią się do gospodarczej, ekologicznej i społecznej odporności destynacji miejskich, zwłaszcza na obszarach wiejskich i wyspowych. Rozwiązania, które przewidzieliśmy w tej ustawie, takie jak wprowadzenie Planu Zarządzania Destynacją i Rachunku Satelitarnego Zrównoważonej Turystyki znacznie przyczynią się do wdrażania Agendy Zrównoważonego Rozwoju w Chorwacji. Ministrowie i przedstawiciele ONZ, którzy wzięli udział w panelu, docenili to, udzielając nam silnego wsparcia
– powiedziała minister Nikolina Brnjac.
Dzięki tej ustawie umożliwiamy strategiczny rozwój turystyki we wszystkich destynacjach i zapewniamy lokalnym społecznościom narzędzia do podejmowania decyzji opartych na danych
– dodała minister Brnjac.
Minister uczestniczyła także w panelu poświęconym 11. celowi zrównoważonego rozwoju zatytułowanym “11 Cel Zrównoważonego Rozwoju a wzajemne powiązania z innymi celami – zrównoważone miasta i społeczności” przedstawiając najlepsze praktyki z Chorwacji. Nikolina Brnjac wzięła również udział w ogólnej dyskusji przeprowadzonej w pierwszym dniu Forum zatytułowanej “Kształtowanie momentum na rzecz Szczytu dotyczącego Celów Zrównoważonego Rozwoju”.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Chorwacka Wspólnota Turystyczna (CNTB)