Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu to miejsce, które pozwala poznać tajniki wszystkich stanów skupienia wody z różnych perspektyw. Turyści mogą wejść do repliki batyskafu Trieste, którym badacze zeszli niegdyś na samo dno Rowu Mariańskiego, podziwiać cuda świata natury przemierzające oceaniczne głębiny, czy przekonać się, jakie prawa fizyki wykorzystywały starożytne wynalazki inżynierii wodnej. W ciągu ośmiu lat istnienia do Hydropolis przyjechało około 2,4 mln turystów z całego świata. Przed rokiem amerykańska konsul generalna Erin Nickerson odwiedziła Wrocław, a na jedno z nielicznych miejsc do zwiedzania wybrała właśnie centrum wiedzy o wodzie. Z kolei w kwietniu mijającego roku wyjątkowe eksponaty miejsca podziwiał Virginijus Sinkevičius – unijny komisarz zajmujący się sprawami środowiska, oceanów i rybołówstwa. Tym razem we wtorkowe popołudnie, 12 grudnia Hydropolis odwiedziła delegacja dziennikarzy z największych mediów w Chorwacji i przedstawiciele Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży.

– mówi Branimir Farkaš z państwowej telewizji chorwackiej HRT.

– przyznaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław, miejskiej spółki, do której należy Hydropolis.

Hydropolis było jedną z kilku turystycznych atrakcji w planie podróży chorwackich dziennikarzy we Wrocławiu, którzy w stolicy Dolnego Śląska mają być przez cztery dni.

– mówi Wiktoria Król-Cieciorowska, prezeska Convention Bureau Wrocław.

– przyznaje Tomislav Fain, prezes Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży.

opowiada Agnieszka Puszczewicz, członkini Rady Naukowej CEE Hydropolis, była dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Polacy chętnie wyjeżdżają na Bałkany – a teraz my czekamy na gości stamtąd.

– mówi Alfred Wagner, prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej.

W 2022 roku Wrocław odwiedziło niemal 6 milionów osób – to o ponad milion więcej niż rok wcześniej. Najwięcej gości przyciągnęły Zoo, Hydropolis i Panorama Racławicka.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Dział Komunikacji Społecznej MPWiK S.A. we Wrocławiu