Na stołecznym Lotnisku Chopina od początku roku do końca kwietnia odprawiono blisko 5 mln pasażerów; w samym kwietniu było to prawie 1,4 mln osób – poinformowały Polskie Porty Lotnicze (PPL).

Ponad 4,4 mln pasażerów zdecydowało się na podróże międzynarodowe, a 483 tys. osób skorzystało z lotów krajowych. Pod względem ilości odprawionych pasażerów wynik był o niecałe 5 proc. słabszy od uzyskanego w analogicznym okresie przedpandemicznego roku 2019. Liczba odprawionych osób w kwietniu była aż o 22 proc. większa od prognozowanej. Szczególnie dużo podróżnych pojawiło się w porcie w ostatni weekend przed majówką. W ciągu trzech dni odprawiono łącznie ponad 160,5 tys. pasażerów. Rekordowy okazał się piątek, 28 kwietnia – tego dnia podróżowało z i do Warszawy 55 660 osób.

Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy jeszcze przed sezonem wakacyjnym, a już udaje nam się w ciągu jednego dnia odprawić ponad 55,5 tys. osób. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że w miesiącach letnich przekroczymy próg 2 mln odprawionych pasażerów miesięcznie

– powiedziała rzeczniczka lotniska, Anna Dermont.

Wśród pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów portów od początku 2023 roku znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Dubaj i Frankfurt. Podróżni korzystający z połączeń czarterowych najchętniej decydowali się na takie miejsca, jak: egipskie Marsa Alam i Hurghada, hiszpańskie Las Palmas, turecka Antalya czy dominikańskie Punta Cana.

Na lotnisko Chopina od początku roku odprawiło 35 184 tony cargo i poczty. W kwietniu wolumen wyniósł 9474 tony, co stanowi najlepszy wynik od 10 lat w tym miesiącu.

Źródło i zdjęcie: Polskie Porty Lotnicze