Pełna sala, merytoryczne prelekcje i owocne dyskusje, zarówno na forum, jak i w kuluarach – tak w wielkim skrócie można podsumować konferencję. Turystyka zrównoważona to, mówiąc najprościej, turystyka przyjazna środowisku w różnych kontekstach – przyrodniczym, kulturowym oraz społecznym. Jej celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i lokalne społeczności, jednocześnie wspierając ich rozwój ekonomiczny i kulturalny. Chodzi o to, aby podróże były odpowiedzialne i długoterminowo korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron. W całym procesie należy zadbać o mieszkańców, środowisko lokalne oraz rozłożenie ruchu turystycznego na cały region i na cały rok, zamiast kumulować go wyłącznie w tzw. hitach turystycznych i gorących dla turystyki okresach.

PROT podejmuje szereg działań w tym zakresie, angażując się m.in. w rozwój turystyki aktywnej – rowerowej, żeglarskiej, kajakowej, konnej czy regeneratywnej. Organizacja jest zaangażowana w osiem projektów międzynarodowych, od wielu lat współpracuje również z branżą turystyczną – restauracjami, hotelami oraz podmiotami oferującymi atrakcje turystyczne w regionie pomorskim.

Gości powitali: Marta Chełkowska, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Łukasz Magrian, Dyrektor Biura PROT. Prelekcje były podzielone na trzy kluczowe tematy: turystyka zrównoważona, innowacje oraz współpraca.

W zakresie turystyki zrównoważonej wypowiadali się eksperci z różnych dziedzin. Anula Galewska, ekspertka Travindy, przedstawiła stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w regionie pomorskim na tle światowych tendencji i podkreśliła wagę certyfikacji. Paweł Wątor, szef kuchni i współwłaściciel restauracji Eliksir, zaprezentował dobre praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju w gastronomii na przykładzie swojej restauracji, która jako jedyna w Polsce została wyróżniona zieloną gwiazdką Michelin. Aneta Zalewska, dyrektorka Notera Hotel Spa w Borach Tucholskich, omówiła możliwości zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie. O zrównoważonym rozwoju w obiektach kultury opowiedział Adam Czubaszek z Europejskiego Centrum Solidarności. Z kolei Wiceprezes  Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Elżbieta Korybut-Daszkiewicz, zaprezentowała zbiór dobrych praktyk i motywacji w zakresie zrównoważonej turystyki w Gdańsku.

O innowacjach w turystyce, a dokładniej o potencjale współpracy sztucznej inteligencji z człowiekiem, opowiedział Prezes Fundacji Best Place Adam Mikołajczyk. Swoją prelekcję rozpoczął od krótkiego quizu, sprawdzając wiedzę uczestników konferencji na temat AI, a następnie przeszedł do możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w branży turystycznej, nie pomijając również kwestii jej zagrożeń.

Całość zwieńczyła debata „Aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe w regionie”, w której udział wzięli m.in. Prezes PROT Marta Chełkowska, Magdalena Mucha z Hotelu Hilton, Magda Leszczyna-Rzucidło z PROT, Anula Galewska z Travindy oraz Łukasz Kunowski z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Wiele badań wskazuje, że turyści coraz częściej sprawdzają wybrane destynacje i obiekty noclegowe pod kątem spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju, a ten odsetek stale rośnie! Region pomorski może poszczycić się największą liczbą certyfikatów Green Key w Polsce, co pokazuje, że działania PROT mają realne odzwierciedlenie w liczbach.  

Jednocześnie PROT realizuje szereg projektów korespondujących z tematem, jak chociażby rozwój transportu niskoemisyjnego czy turystyki rowerowej. Nadmorska trasa EuroVelo 10, której znaczna część przebiega przez region pomorski, bije rekordy popularności, a w 2025 światowy szczyt rowerowy Velo-city odbędzie się w Gdańsku! Nieustannie zwiększa się także liczba miejsc o charakterze uzdrowiska w regionie, a PROT realizuje międzynarodowy projekt związany z turystyką regeneratywną – ReTour. 

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna