Dzień Zakochanych tuż tuż, a Ty zastanawiasz się gdzie zaprosić swoją drugą połowę… Może chciałbyś/łabyś zaskoczyć ją/jego i zabrać na romantyczne Walentynki zagranicę? Polecam Ci kilka takich miast, gdzie możesz wyjechać na kilka dni i cieszyć się miłymi chwilami ze swoją Walentynką.


Z moich podróży po Europie wybrałam kilka miast, które uważam za wyjątkowo romantyczne, aby oddać klimat tego wyjątkowego dnia. Każde z przywołanych przeze mnie poniżej miejsc jest idealne dla par pragnących doświadczyć tego dnia dużo miłości, wzruszeń i szalonych emocji, o których zazwyczaj zapominamy w natłoku codziennych zajęć i obowiązków. Przy okazji każde z tych miejsc może pochwalić się wieloma atrakcjami turystycznymi, ciekawymi miejscami wartych zobaczenia oraz kulturą połączoną z koncertami organizowanymi specjalnie na Dzień Zakochanych. Mam nadzieję, że moje walentynkowe zestawienie będzie wspaniałą propozycją wyjazdu last minute dla wielu par i spełni Wasze indywidualne potrzeby i preferencje. Z mojej strony zapewniam, że są one wyjątkowe na Walentynki.

Miejscem numer jeden z mojej listy romantycznych miast jest Werona w północno-wschodnich Włoszech. Wszyscy zapewne znacie historię miłości Romea i Julii, dzięki której wielu pisarzy, reżyserów czy poetów miało gotowy materiał o miłości, a my odbiorcy ich dzieł, z wielką przyjemnością rozkoszowaliśmy się szalonymi emocjami bohaterów. Przykładem na to jest słodkie love story „Listy do Julii” z 2010 roku z Amandą Seyfried w roli głównej. 

Obowiązkowym punktem zwiedzenia w Weronie jest Dom Julii (Casa di Giulietta) oraz pocałunek pod balkonikiem i wyszeptanie czułych słów swojej drugiej połowie. Po takim miłym wstępie randka w przyjemnej kafejce w okolicach domu Romea czy Julii może być miłym połączeniem opowieści o Twojej romantycznej historii. Inną ciekawą propozycją na ten dzień jest również odwiedzenie Klubu Julii przy ulicy Corso Santa Anastasia 29, gdzie wolontariusze z całego świata odpisują na listy pozostawione na podwórku Julii.  Sama byłam świadkiem pisanych do niej na szybko miłosnych liścików dwóch młodych nastolatek oczekujących na przeżycie podobnych emocji w ich życiu. Widok był wzruszający i pełen nadziei! 

Dzień Zakochanych to czas, w którym wiele zakochanych osób chce sobie uroczyście obiecać miłość do końca życia. Zatem jeśli zdecydujesz się na oświadczyny czy ślub w tym wyjątkowo romantycznym mieście, to proponuję Ci bardzo symboliczne i znaczące miejsce. Jest to bogato zdobiona sala byłego klasztoru, w której odprawiane są śluby cywilne zawierane również wśród zagranicznych gości z całego świata. 

Przyjemnym dodatkiem do zwiedzenia w tym Dniu będzie prawdziwy symbol miasta, a mianowicie rzymski Amfiteatr wybudowany w I w. n.e. To trzeci największy amfiteatr we Włoszech, ustępuje wielkością jedynie rzymskiemu Colloseum i amfiteatrowi w Kapui w Kampanii. Dawniej mógł pomieścić 30 000 osób, a dziś jest wykorzystywany w celach turystycznych  i kulturowych. Latem  wystawiane są tu opery, musicale i koncerty takie jak: La Traviata, Aida, Carmen, Il Trovatore, Carmina Burana czy Tosca. W wieczornym pejzażu amfiteatru i świetle księżyca (zazwyczaj koncerty czy opery rozpoczynają się o 21:00) można przenieść się w magiczny klimat odtwarzanej sztuki.

Kolejnym miejscem na mojej liście walentynkowych miast jest Sevilla w Hiszpanii w regionie Andaluzja. Niedawno wróciłam z tego miasta i uważam, że jest ona stworzona dla zakochanych. Jak twierdzą lokalni Hiszpanie najbardziej rozpala serca gorącym namiętnym rytmem flamenco i ciepłym klimatem. To miasto miłości pachnące pomarańczami, które nadają temu miastu słodyczy i energii. Stolica Andaluzji jest jednym z najbardziej wypełnionych zabytkami miast Hiszpanii. Spacerując po starym mieście raz po raz natrafimy na historyczne wille, pałace czy kościoły. Fasady wielu z nich ozdobione są popularnymi na całym Półwyspie Iberyjskim płytkami azulejo, które można podziwiać jako malarski kunszt artystyczny. Idealnym miejscem na walentynką randkę jest Plac Hiszpański z bajecznym parkiem Marii Elizy, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych Placów w Europie. Imponuje swoją wielkością (ponad 50 tysięcy m2), dbałością o detale oraz niepowtarzalnym klimatem. Spacer wśród roztańczonych fontann i unoszącej się w powietrzu gitarowej muzyki z tańcem flamenco w wykonaniu pięknych i dostojnych Hiszpanek dodaje temu miejscu unikalnego piękna. Niezwykłego uroku nadaje również przepływający przez plac kanał, po którym można wybrać się w krótki, ale niezapomniany  rejs łódką. Plac Hiszpański to również lekcja historii i geografii kraju oraz związanych z nim elementów kultury. Cztery mosty zawieszone na kanale reprezentują zapisane na kartach historii, dawne królestwa: León, Castilla, Aragón i Navarra. Z kolei na 48 ławeczkach, rozmieszczonych wzdłuż placu, za pomocą ozdobnych płytek azulejos zostały przedstawione poszczególne prowincje Hiszpanii wraz z mapą, herbem i ważnymi wydarzeniami w ich dziejach.  Po przejażdżce łódką warto wybrać się do romantycznego Parku Marii Luizy, który jest unikatowy pod względem roślinności, jak również architektury. Charakterystycznymi elementami parku są tzw. glorietas, czyli altanki. Jedną z popularniejszych jest Glorieta de las Palomas, a pozostałe to Glorieta de Cervantes, Glorieta de Francisco Rodríguez Marín czy Glorieta de la Mesa Mural. Polecam w tej scenerii napić się aromatycznej kawy, która w połączeniu z naturą smakuje wyśmienicie!

Podczas odwiedzin Sevilli warto zwiedzić również imponującą gotycką Katedrę, bajeczne wille i pałace, najstarszą wciąż wykorzystywaną rezydencję królewską świata (Alcázar), La Giraldę, Złotą Wieżę, barokowe kościoły czy żydowską dzielnicę Barrio  de Santa Cruz. Spacerując w romantycznych ogrodach Alcazar można rozkochać się ponownie i poczuć jak z Baśni Tysiąca i jednej nocy. To miejsce pachnie miłością, nasyca swoim urokiem i rozpala do czerwoności. Oczywiście koniecznie trzeba tam zaprosić swoją Walentynkę na przepyszne hiszpańskie cortado  z soczystym tiramisu, a przy okazji podziwiać tańce godowe dostojnych pawi. Widok robi niesamowite wrażenie, a wspomnienia z tego romantycznego miejsca pozostaną na długie lata w pamięci.  

Z mojej mapy romantycznych miast w Europie wybrałam Poczdam, ok. 30 km od Berlina w Niemczech. To miasto pałaców i ogrodów, a przy okazji wspaniała propozycja na walentynkowy wyjazd. W mieście znajduje się 20 pałaców i każdy przyciąga swoją niezwykłą architekturą, pięknymi wnętrzami i rozległymi parkami. Miasto pełne uroku i elegancji. Wiele z pałaców, pawilonów oraz przypałacowych ogrodów leżących w Poczdamie oraz przy granicy berlińsko-poczdamskiej wpisano w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wymarzonym miejscem na Walentynkowy spacer ze swoją drugą połową może być park okalający rokokowy Pałac Sanssouci, letnią rezydencję króla Prus Fryderyka II Wielkiego wybudowaną w połowie XVII wieku.  Sanssouci to wielki kompleks parkowo-pałacowy z 7 pałacami i 72 kilometrami pieszych ścieżek, który rozciąga się aż na 300 hektarach. W bezpośredniej okolicy Sanssouci znajdują się jeszcze: Bildergalerie (z kolekcją dzieł sztuki Fryderyka II Wielkiego) oraz Nowe Komnaty (Neue Kammern) i Historyczny Młyn (Historische Mühle). Na północ od pałacu można obejrzeć Ruinenberg czyli zespół romantycznych ruin obok stawu zasilającego parkowe fontanny. Budowlę wzniósł Fryderyk II, a rozbudował Fryderyk Wilhelm IV. Północną część parku Sanssouci zajmuje Krongut Bornstedt, który stał się rezydencją brytyjskiej księżniczki i żony cesarza niemieckiego Wiktorii Koburg. Nieco bardziej na południe wznosi się Nowa Oranżeria – dowód na fascynację Fryderyka Wilhelma IV architekturą włoską.

Zachodnią ścianę parku zamyka bryła Nowego Pałacu (Neues Palais), który jest 12 razy większy od rezydencji Sanssouci i robi niesamowite wrażenie. Na południu parku możemy zwiedzić neoklasycystyczny pałac Charlottenhof (Schloss Charlottenhof) oraz nieco bliżej pałacu Sanssouci, Pawilon Chiński (Chinesisches Haus) i Łaźnie Rzymskie (Römische Bäder).

Po romantycznym spacerze w parkach i pałacach Poczdamu czas na nastrojową kolację w jednej z klimatycznej restauracji w pobliżu kompleksu Sanssouci. W tym miejscu czas się zatrzymał, a klimat uroku i piękna pozostał.


W imieniu Redakcji, życzę Państwu, aby ten Dzień był wyjątkowy, pełen miłości, fascynacji, pozytywnej energii w wymarzonym miejscu na Walentynki.


Tekst: Anna Molęda – Kompolt