Pierwsze półrocze 2023 roku było udane dla branży turystycznej w Polsce – wzrosła liczba osób podróżujących po kraju. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podsumował na briefingu prasowym sezon wakacyjny w Polsce.

W pierwszym półroczu 2023 roku z bazy noclegowej w Polsce skorzystało 16,4 mln gości, to więcej niż w latach poprzednich. Większość z nich to turyści krajowi – 13,2 mln. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku wzrost wyniósł 7,1 proc., zaś w stosunku pierwszego półrocza 2019 roku – 3,5 proc. Wzrosła także ilość turystów zagranicznych. Było ich aż 3,2 mln, to o 35,7 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2022 roku, choć mniej o 3,7 proc. niż w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku.

Ruch turystyczny w regionach górskich, nadmorskich i na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, źródło: Selectivv

Czechy liderem

W porównaniu do 2019 roku najwięcej turystów przybyło do nas z Czech – wzrost aż o 97 proc., gości z Litwy było więcej o 47 proc., a turystów z USA przybyło o 36 proc. Wzrosła także liczba turystów ze Słowacji i Wielkiej Brytanii – odpowiednio o 27 proc. i 8 proc. Natomiast o 5 proc. wzrosła liczba gości z Holandii i Indii. Jak podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki, szczególnie atrakcyjne dla turystów były województwa Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolskie, Dolnośląskie i Podlaskie.

Turystom z zagranicy Polska kojarzyła się głównie z miastami i wycieczkami typu city break – 74%, zwiedzaniem zabytków, muzeami – 66%, obiektami UNESCO – 51%, próbowaniem lokalnej kuchni – 62% oraz lasami i parkami narodowymi – 60%.

Polska doceniana jest w Europie i na świecie m.in. za gastronomię. Mamy 49 wyróżnionych restauracji w Przewodniku Michelin, w tym 3 z gwiazdką – w trzech regionach. Taste Atlas w swoim rankingu przyznał w 2022 roku polskiej kuchni 14. miejsce, 2. miejsce zajął żurek w kategorii „Zupy”, 16. miejsce pierogi w rankingu najlepszych potraw globu i 2. miejsce sernik w rankingu najlepszych ciast i deserów

Fot. MSiT, POT

Znaczący wzrost ilości turystów odnotował Lublin. Krajowy ruch turystyczny w lipcu wzrósł tam o 62 proc., a w sierpniu o 73 proc. Natomiast w Krakowie, w lipcu liczba gości z zagranicy wzrosła o 150 proc., a w sierpniu o 144 proc. Ruch turystyczny krajowy również odnotował wzrosty, w lipcu o 28 proc., a w sierpniu 42 proc. Warto dodać, że Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło rekordowe, prawie 2 mln osób.

Według danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, aż 77% hotelarzy oceniło cały sezon wakacyjny dobrze, 7% źle, a 15% poniżej oczekiwań; wśród hoteli wypoczynkowych dobrze sezon ocenia 81% respondentów.

Ulubione kierunki wakacyjne Polaków

Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wypraw Polaków była w 2023 roku Turcja, która przyciągnęła 36 proc. turystów. Kolejnym popularnym miejscem była Grecja (19 proc. podróżnych) a na trzecim miejscu znalazł się Egipt z udziałem 11 proc.. Na następnych pozycjach znalazła się Bułgaria (8 proc.) i Tunezja (7 proc.), które zajęły czwarte i piąte miejsce. Wybierając się na wakacje, Polacy postawili na komfort i jakość. 78 proc. turystów wybierało hotele o standardzie czterech i pięciu gwiazdek. Ponadto 87 proc. turystów korzystało z opcji all-inclusive w hotelach.

Promocja Polski

MonumentApp to projekt realizowany przez Polską Organizację Turystyczną oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od premiery w czerwcu 2023 roku: ma prawie 10 tysięcy pobrań aplikacji; na profilach społecznościowych poświęconych aplikacji stworzone przez zespół NIKZ treści wygenerowały ponad 21 000 reakcji (komentarzy i udostępnień); w mediach tradycyjnych pojawiło się ponad 14 200 publikacji dotyczących aplikacji.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło, grafiki: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna