Z systemu rezerwacyjnego przewoźnika wynika, że już 7 marca irlandzkie linie wznowią wykonywanie rejsów z Modlina do Bolonii. Loty do stolicy regionu Emilia-Romania do końca trzeciego miesiąca roku będą realizowane raz w tygodniu, w czwartki. Od początku kwietnia dostępne będą już cztery loty w tygodniu. 31 marca Ryanair wznowi realizację rejsów na trasie Warszawa-Modlin – Neapol. Do stolicy Kampanii będzie można polecieć trzy razy w tygodniu. 2 kwietnia zostaną przywrócone bezpośrednie loty do Liverpoolu. Boeing 737 będą latać tam dwa razy w tygodniu.

To zaskakujaca zmiana, gdyż pod koniec grudnia Ryanair poinformował o kolejnych 20 proc. redukcjach w zimowym rozkładzie lotów z lotniska Warszawa Modlin. Wprowadzone cięcia, wraz ze zmniejszeniem ilości połaczeń ogłoszoną przez linię we wrześniu ubiegłego roku, spowodowały utratę 15 bezpośrednich połączeń z Modlina do głównych miast europejskich, a także zmniejszenie liczby lotów na kolejnych 16 trasach. Irlandzki przewoźnik zapowiedział jednocześnie, że część skasowanych tras zostanie przeniesiona na Lotnisko Chopina w Warszawie. Dotyczyło to właśnie rejsów do Bolonii, Liverpoolu i Neapolu. 

Przez długi okres obowiązywania dziesięcioletniej umowy między portem Modlin a Ryanairem stosunki między dwoma sygnatariuszami porozumienia były dobre. Tarcia rozpoczęły się, mniej więcej, na rok przed wygaśnięciem umowy, kiedy stało się jasne, że taryfikator opłat w Modlinie musi wzrosnąć. Obowiązujący od października ubiegłego roku nowy cennik opłat jest uważany przez niskokosztowego operatora za zbyt wygórowany.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Rynek Lotniczy
Zdjęcie: Ryanair