Urząd ds. Promocji i Rozwoju Emiratu Ras Al Khaimah (RAKTDA)  podpisał porozumienie z  Biurem Promocji Turystyki Omanu (OMRAN Group), na mocy którego obie destynacje będą realizować inicjatywy w zakresie promocji i marketingu turystyki pomiędzy Musandamem – enklawą Omanu i emiratem Ras Al Khaimah.  

Umowę podczas targów WTM w Londynie podpisał dyrektor generalny RAKTDA Raki Phillips oraz Hashil Obaid Al Mahrouqi, dyrektor generalny OMRAN Group.  

Współpraca ma na celu przyciągnięcie uwagi większej liczby międzynarodowych odwiedzających jednocześnie pozycjonując Ras Al Khaimah i Musandam jako wiodące globalne destynacje turystyczne na Bliskim Wschodzie. W ramach porozumienia liderzy obu organizacji będą współpracować, aby stworzyć podróżnym możliwość odwiedzenia obu miejsc, Ras Al Khaimah i Musandam, podczas jednej podróży. Partnerstwo między tymi destynacjami jest naturalne, ponieważ dzieli je zaledwie 90 minut jazdy samochodem, wspólne pasmo górskie, majestatyczne góry Hadżar, a także bogactwo innych wspólnych naturalnych krajobrazów, a ich splecione dziedzictwo kulturowe i historyczne powiązania wzbogacają i wzmacniają tę wyjątkową współpracę.  

Porozumienie ustanawia ramy inicjatyw promujących turystykę między destynacjami. Obejmuje ułatwienie dostępu w transporcie między Musandamem i Ras Al Khaimah, opracowanie korzystnych ustaleń wizowych dla międzynarodowych podróżnych, aby odwiedzić oba miejsca i inicjowanie pakietów turystycznych, ofert przygodowych etc.  

Raki Phillips, dyrektor generalny Ras Al Khaimah ds. rozwoju turystyki powiedział:

Jest to pierwsza tego rodzaju umowa zbudowana na ogromnej synergii pomiędzy Ras Al Khaimah i gubernatorstwem Musandam. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z OMRAN w zakresie wzajemnych promocji, które nie tylko zaprezentują odrębną ofertę turystyczną każdego z miejsc, ale także zwiększą świadomość międzynarodowych odwiedzających na temat atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu.

Hashil Obaid Al Mahrouqi, dyrektor generalny OMRAN Group powiedział:

To dla nas czysta przyjemność  współpracować z Urzędem Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah. Porozumienie to podkreśla rolę, jaką władze turystyczne  widzą w promowaniu walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom, staramy się tworzyć wyjątkowe i innowacyjne doświadczenia dla podróżników, jeszcze bardziej zwiększając urok naszego regionu.

Ras Al Khaimah i Musandam mają w swojej ofercie niezwykłe naturalne walory przyrodnicze i oferują turystom szereg urzekających atrakcji takich jak na przykład góry Hadżar i fiordy Omanu. Oba kierunki mają unikatowe położenie u dziewiczych wybrzeży Zatoki i Oceanu Indyjskiego. Międzynarodowi podróżni mogą dodatkowo spodziewać się szerokiej gamy atrakcji wodnych zarówno w  Ras Al Khaimah jak i Musandam. W ofercie nurkowanie, oglądanie delfinów, spływy kajakowe i parki wodne. Ras Al Khaimah i Musandam zapewnią niezapomniane wrażenia krajobrazowe.  

Strategiczna współpraca skupi się na pozycjonowaniu Ras Al Khaimah i Musandam jako liderów na globalnym rynku turystyki przygodowej. Ras Al Khaimah, znane jest jako centrum przygód i atrakcji na Bliskim Wschodzie, oferuje wiele przeżyć na Jebel Jais, najwyższym szczycie górskim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, takich jak Jais Flight-najdłuższa tyrolka na świecie, Jais Sledder- najdłuższa jazda na sankach w regionie, a także wiele innych atrakcji, podczas gdy Musandam uruchomił najdłuższą na świecie tyrolkę nad wodą. Obie destynacje mają szansę wnieść znaczący wkład w globalny rynek turystyki przygodowej, podnosząc status Bliskiego Wschodu jako centrum dla poszukiwaczy przygód.  

Dodatkowo, obie destynacje mają w swojej ofercie zachwycające dziedzictwo i bogatą historię i kulturę. Miłośnicy historii mogą zacząć od emiratu Ras Al Khaimah i odwiedzenia tam stanowisk archeologicznych znajdujących się na  liście UNESCO, Suwaidi Pearls- jedynej farmy pereł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie udać się do Omanu i odwiedzić zamek Khasab i Telegraph Island- słynnych miejsc historycznych w Musandam.  

Nowa strategiczna współpraca zaproponuje podróżnym nowe doświadczenia, które pokażą szeroką i bogatą różnorodność oferty turystycznej w Sułtanacie Omanu oraz Emiracie Ras Al Khaimah, przez co ułatwią  eksplorowanie obu kierunków.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: RAK Tourism