– podsumowuje Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Po trzech latach przewagi ruchu krajowego (2020-2022) znów dominują turyści zagraniczni. Przyjechali z 198 krajów i stanowili 57% ogółu zwiedzających (866 000 osób z zagranicy), podczas gdy  Polacy 43%  (653 tys. osób).  Na czele krajów, których obywatele najliczniej wędrowali solnymi szlakami uplasowały się: Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, USA i Niemcy. Najczęstszym językiem oprowadzania, obok polskiego, był język angielski.

– objaśnia Damian Konieczny, Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. 

Zwiedzanie kopalni turyści najczęściej organizowali samodzielnie (64% stanowili turyści indywidualni), a tylko 36% ogółu gości przyjechało z zorganizowaną wycieczką (w 2020 i 2021 ich odsetek wynosił odpowiednio 9% i 23%). Turystyka szkolna po rekordowym roku 2022 (108 000 osób), w br. zanotowała dobry wynik: 90,5 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich.

– wyjaśnia Dyrektor Damian Konieczny.

Dużym powodzeniem w minionym roku cieszyła się też Tężnia Solankowa. W jej tarninowych murach przebywało 155,9 tys. osób. Z pobytów w podziemnym uzdrowisku kopalni skorzystało prawie 3,6 tys. osób. Komory przeznaczone na organizację koncertów, konferencji, szkoleń, firmowych kolacji, wesel czy uroczystych gali gościły 260 takich wydarzeń.

Podziemna Wieliczka to nie tylko spuścizna materialna, ale też duchowa, co potwierdził w 2023 r. wpis kopalni na krajową listę dziedzictwa materialnego (odnotowano na niej kult św. Kingi oraz tradycje barbórkowe kultywowane przez górników). Jubileusz 45-lecia obecności na liście UNESCO kopalnia uczciła wieloma wydarzeniami m.in. współorganizacją konferencji muzeów górniczych, licznymi koncertami pod ziemią i na powierzchni, Dniami  Otwartymi, wystawą przy szybie Daniłowicza, społecznymi akcjami, a także okolicznościowym wydaniem magazynu „Solanka”.

Cały rok 2023 kopalnia tętniła nie tylko życiem turystycznym, ale wykonywane były w niej liczne prace zabezpieczające, służące m.in. bezpiecznemu prowadzeniu ruchu ludzi i chroniące zabytek przed niszczącym wpływem sił przyrody. Codzienność górników wielickich to bowiem nie tylko troska o turystów, kuracjuszy i gości, ale także hełmy, pochłaniacze, lampy i kilometry przemierzonych podziemnych chodników. To także wozy urobku pochodzącego z przebudów, kontrola wyrobisk i prace utrzymaniowe.

Górnicy opracowywali liczne projekty i dokumentacje techniczne dla kolejnych prac na rok 2024, w tym te dotyczące kaplicy św. Antoniego, najstarszej kaplicy na Trasie Turystycznej, a także planowanego rozpoczęcia budowy Centrum Obsługi Turystów.

Dużo prac realizowano w chodnikach, które służą nie tylko jako szlaki transportowe i komunikacyjne, ale i także ważne arterie wentylacyjne.  W ubiegłym roku przebudowano 2,3 km chodników. Sumarycznie mniejsze lub kompleksowe prace objęły aż 37 chodników, w których prowadzono wymianę obudowy drewnianej, wykonywano prace w spągu lub ociosach, na torowisku, bądź przygotowywano wnęki wiertnicze i wiercono otwory. W 2023

– zapewnia Jan Ziobro, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie.

Zmodernizowane oświetlenie tych komór jest elementem wieloletniego planu wymiany źródeł światła na ledowe. W ostatnich latach objęło ono wszystkie chodniki, a sukcesywnie przybywa komór z energooszczędnym oświetleniem. Z kolei w turystycznych komorach Drozdowice III, Witolda Budryka, Józefa Piłsudskiego i Lill Górna wykonano dodatkowe wzmocnienia w postaci obudów górniczych. 

Wiele działo się na powierzchni.

zapewnia Prezes Paweł Nowak.

Farma fotowoltaiczna ma zapewniony zdalny dostęp, co pozwala nie tylko na sterowanie mocą wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne z terenu głównej siedziby firmy, ale także kontrolę parametrów jej pracy.  Dzięki tej inwestycji bardziej efektywnie kopalnia będzie zmniejszać swój ślad węglowy i poprawiać warunki środowiskowe.

Automatyzacja obsługi kasowej, budowa wodnego placu zabaw, rozbudowa parkingu i przygotowania do budowy Centrum Obsługi Turystów to kolejne ubiegłoroczne działania na powierzchni. Plac zabaw na terenie tężni solankowej ma być gotowy wraz z rozpoczęciem sezonu, a nowoczesne Centrum Obsługi Turystów przy szybach Daniłowicza i Paderewskiego powstanie do 2027 roku.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Kopalnia Soli „Wieliczka”