Na Lotnisku Chopina w Warszawie mozna już sobie wyrobić paszport tymczasowy. Do złożenia wniosku konieczne będzie okazanie ważnego biletu lotniczego. Na miejscu, w punkcie sprawdzana będzie tożsamość osoby ubiegającej się o paszport i wykonane zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy będzie ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez rok), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego zostanie wygenerowany elektronicznie, a następnie podpisany przez wnioskującego na urządzeniu.

Paszport będzie wyrobiony w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, paszport straci ważność albo pasażer zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna będzie zgoda obojga rodziców. 

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.

Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Termin ważności dokumentu będzie dostosowany do okoliczności uzasadniających posiadanie paszportu tymczasowego.

UWAGA!

Niektóre państwa mogą nie wpuścić Cię na swoje terytorium, jeśli masz paszport tymczasowy. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego planujesz podróż – możesz skorzystać ze strony Polak za granicą albo skontaktować się z konsulatem tego kraju.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: MSWIA