Z romantycznymi wyjazdami jednoznacznie kojarzą się wieża Eiffla, weneckie rejsy gondolą czy kolacja przy lampce toskańskiego wina. To atrakcje, których warto choć raz doświadczyć ze swoją drugą połówką. Marząc o niezapomnianej podróży, z której oboje wyniesiecie wspólne, “tylko wasze” wspomnienia warto zadbać o to, aby nadać im odrobinę indywidualizmu i nawiązania do wspólnych zainteresowań. Pomocne przy tym może być narzędzie pełniące funkcję kreatora podróży “szytej na miarę”.

mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO Getaway, platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Wenecja zlokalizowana jest na 117 wyspach, które łączy aż 417 mostów. Miasto zostało założone w V w. przez Wenetów, którzy w obawie przed najeźdźcami uciekli z lądu na pobliskie wyspy i bagna, gdzie założyli pierwsze osady. Domy budowali na drewnianych palach, które do dziś stanowią fundament miasta.

Romantyczny dzień w tym mieście rozpocząć można (w zależności od upodobań) od tradycyjnego włoskiego śniadania, np. w drugiej najstarszej kawiarni na świecie, otwartej w 1720 roku – “Caffè Florian”. Resztę dnia spędzić można skupiając się na sobie podczas spacerowania między weneckimi kanałami czy przy okazji rejsu gondolą. Wenecja słynie także z produkcji pięknych szklanych kafelków, miłośnicy sztuki mogą więc również odwiedzić pracownie szklarskie na wyspie Murano i zobaczyć, jak mistrzowie tego rzemiosła tworzą niezwykłe dzieła ze szkła. Znajduje się tam również muzeum szklanych wyrobów oraz Bazylika dei Santi Maria e Donato ze szczątkami św. Donatusa z Arezzo i kośćmi smoka, którego podobno zgładził.

Pod wieczór warto wybrać się na Most Rialto –  najsłynniejszy i najstarszy z czterech mostów nad Canal Grande. Rialto ma długość 48 metrów, spacer po nim jest niezapomnianym doświadczeniem, szczególnie w promieniach zachodzącego słońca, kiedy to odbija się on w wodach Wielkiego Kanału.

Stolica Francji zwana jest Miastem Światła oraz najbardziej romantycznym miastem na świecie. Wszyscy kojarzą Wieżę Eiffla, Luwr czy Łuk Triumfalny, ale Paryż oferuje zdecydowanie więcej. Co ciekawe, słynna Wieża Eiffla początkowo miała być jedynie konstrukcją tymczasową i zostać rozebrana po 20 latach. Na początku nie wzbudziła sympatii paryżan. Pisarz Guy de Maupassant pisał nawet, że codziennie jada posiłki w mieszczącej się na niej restauracji, bo „to jedyne miejsce, z którego wieży nie widać”. Teraz zaś stała się niewątpliwie częścią tkanki miasta.

Będąc w Paryżu ze swoją drugą połówką warto wybrać się na rejs po Sekwanie. Ta popularna atrakcja pozwala podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Kolacja i lampka wina wśród rozświetlonego miasta gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Chcąc podążać własnym rytmem, można też urządzić wspólny piknik na bazie ulubionych, francuskich specjałów w ogrodzie Jardin du Luxembourg czy Jardin des Tuileries.

– dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway. 

Cyprysowe aleje, drzewa oliwne i winnice – to kwintesencja Toskanii, którą najlepiej jest odkrywać we dwoje. Przemierzanie bezkresnych dróg na własny sposób, bez pośpiechu, oddychanie ciepłym powietrzem lub po prostu zatrzymanie się pośrodku niczego i skosztowanie lokalnych specjałów, jak ciasteczka cavallucci, kiełbasa buristo czy ricotta siennieńska. Każdy scenariusz jest dobry, jeśli dopasujemy go do własnych upodobań.

Toskania usiana jest małymi i klimatycznymi miasteczkami, których historia sięga czasów średniowiecznych. Jednym z nich jest Cortona – położona na wzgórzu oferuje wspaniałe widoki na okoliczną toskańską prowincję i jezioro Trasimeno. Miasto zachowało średniowieczny układ ulic i wiele zabytkowych budynków, jak np. Klasztor Le Celle założony przez świętego Franciszka z Asyżu. Warto wspiąć się na stare mury miejskie skąd rozpościerają się romantyczne, zapierające dech w piersiach widoki na toskańskie krajobrazy. Warto także odwiedzić San Gimigniano – nazywane ‘Miastem Wież’ lub ‘Średniowiecznym Manhattanem’. Zdobiące miasteczko wieże były budowane przez zamożne rodziny jako symbole ich bogactwa i potęgi. W okresie swojej świetności miasto miało ich aż 72, aktualnie zachowało się zaledwie 14 wież.

– dodaje Mikielewicz.

Podróż w prezencie na Walentynki to zawsze trafiony pomysł. Wspólne doświadczenia, wspomnienia, odkrywanie pasji na własny sposób z udziałem wirtualnego concierge, ułatwiającego cieszyć się urlopem w pełni, zdecydowanie potrafią wzmocnić relację.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Good One PR