Przed budynkiem a&o Berlin Mitte pilotażowo został zainstalowany automat z pizzą. Zainteresowanie gości w pierwszych tygodniach przerosło oczekiwania. Zamówienia składane są za pomocą dotykowego ekranu, a pizza jest przygotowywana automatycznie na miejscu. Usługa będzie wkrótce dostępna w innych lokalizacjach a&o.
fot. Pixabay

Za pizzę z automatu, która jest dostępna przez całą dobę trzeba zapłacić od ok. 6 do 12 euro. Oferta jest skierowana do gości hostelu, sąsiadów oraz przechodniów i wkrótce zostanie rozszerzona o kolejne lokalizacje a&o. Zamówienia składane są za pomocą dotykowego ekranu, a pizza jest przygotowywana automatycznie na miejscu: schłodzony, niezamrożony półfabrykat ciasta jest wciskany do małego, 300-stopniowego piekarnika wraz z wybranymi dodatkami. Następnie świeża i chrupiąca pizza zapakowana w pudełko wychodzi z automatu. Obecnie w Berlin Mitte dostępnych jest pięć rodzajów pizz, w tym w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Zadbano również o możliwość wspólnej konsumpcji: automat może przygotowywać dwie pizze na raz.

fot. a&o

Jesteśmy trochę zaskoczeni sukcesem naszej pizzy z automatu, Wyprzedaliśmy się już w pierwszy weekend, a „Włochy na wynos” są jak dotąd hitem i korzystają z niej zarówno goście hostelowi, sąsiedzi oraz przechodnie – automat sprzedaje kilkaset pizz tygodniowo (…) Dodatkowo, automat wysyła wiadomości tekstowe i mailowe do zespołu a&o, gdy tylko pizze się wyczerpią

– mówi Phillip Winter, dyrektor ds. marketingu

Pilotażowy automat z pizzą w a&o Berlin Mitte jest prawdopodobnie początkiem dalekosiężnej współpracy. Maszyna jest obecnie wypożyczona, a faza testowa zaplanowana jest do kwietnia, po czym może to być „Una pizza, per favore!” przed każdym a&o.


a&o zostało założone w 2000 roku przez Olivera Wintera i obecnie prowadzi 40 hosteli w 25 miastach i dziewięciu krajach europejskich. Grupa docelowa a&o jest zróżnicowana: należą do niej turyści, podróżujący w pojedynkę, rodziny, grupy szkolne i kluby. Wzrasta również liczba osób podróżujących służbowo i seniorów. W 2020 r. dodano trzy nowe lokalizacje: pierwszy obiekt w Polsce i na Węgrzech, oraz drugi w Kopenhadze. Z około 28 000 łóżek i około 3 milionami noclegów w pandemicznym roku 2021 (2020: 2,5 miliona noclegów), a&o odnotowało sprzedaż na poziomie około 70 milionów euro (2021: 64 miliony euro; 2019: ponad 165 milionów euro). Celem a&o jest do 2025 r. stać się europejską „bezemisyjną siecią hosteli”. Od 2017 r. amerykański inwestor TPG Real Estate jest właścicielem a&o. Firmą nadal zarządza założyciel Philip Winter.

Źródło: a&o hostels