W nadchodzącym sezonie zimowym, który zacznie obowiązywać od 28 października 2022 i potrwa do 25 marca 2023 Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze (KLM) zaoferują w sumie 163 kierunki na pięciu kontynentach – w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Siatka linii obejmie 71 tras międzykontynentalnych i 92 miasta w Europie, wśród których znalazły się cztery nowości.

Europejska siatka KLM wzbogaci się o trzy nowości:

 • Katowice (1 lot dziennie),
 • francuskie Nantes (2 razy dziennie)
  i
 • Aarhus w Danii (codziennie).

Natomiast Rovaniemi (Finlandia) dołączy do oferty przewoźnika od 3 grudnia i pozostanie w niej do 25 marca 2023. Ponadto KLM zwiększą częstotliwość połączeń do wybranych miast w Wielkiej Brytanii: Teeside, Humberside, Cardiff i Southampton oraz do Grazu w Austrii. Nowością tej zimy będą też codzienne loty do Neapolu (Włochy) i Splitu (Chorwacja), które są kontynuacją z letniego rozkładu.

W sezonie jesień-zima KLM będą oferowały loty do Amsterdamu z sześciu miast w Polsce:

 • z Warszawy – do 4 lotów dziennie,
 • z Krakowa i Gdańska – do 3 lotów dziennie,
 • z Poznania – 5 lotów tygodniowo
  oraz
 • z Wrocławia i Katowic – po 7 lotów tygodniowo.

Regularne, codzienne połączenie ze stolicy Górnego Śląska zostanie zainaugurowane 30 października.  Łącznie aktualna oferta lotów KLM z Polski będzie wynosiła 68 połączeń tygodniowo.

Ameryka Północna

W nadchodzącym sezonie KLM zaoferują łącznie 19 kierunków w 3 krajach Ameryki Północnej – w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie i Meksyku. Pula miejsc do sprzedaży będzie o 11% większa w porównaniu z analogicznym okresem przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w 2019, zwłaszcza dzięki trzem dodatkowym lotom w tygodniu do Los Angeles, a także nowej w tym sezonie trasie do Austin w Teksasie. Zimowe loty do Cancun, rozpoczęte w 2021, pozostaną w ofercie również w harmonogramie 2022/2023.

Dodatkowo klienci KLM, którzy planują tej zimy podróż do USA lub Kanady będą mieli szansę polecieć w zupełnie nowej kabinie Premium Comfort. Odrębna kabina, która łączy w sobie elementy klasy ekonomicznej i klasy biznes jest już w sprzedaży, a w nadchodzącym sezonie będzie można zarezerwować w niej podróż na wybranych trasach, m. in. do Nowego Jorku czy Toronto. Nowa kabina zaoferuje podróżnym więcej przestrzeni na nogi, komfortowe fotele i bardziej prywatną atmosferę niż klasa ekonomiczna oraz zupełnie nową koncepcję serwisu pokładowego, jednak w znacznie niższej cenie niż przelot w klasie biznes. Po zakończeniu trwającej obecnie rekonfiguracji kabin w Boeingach 777-200/-300, KLM będą stopniowo wyposażały w nowe kabiny kolejne samoloty w swojej flocie długodystansowej, począwszy od Boeingów 787 Dreamliner. Dzięki temu klienci przewoźnika będą mogli podróżować w Premium Comfort na coraz większej liczbie tras.

Karaiby i Surinam

W porównaniu z 2019 liczba oferowanych miejsc na lotach na Karaiby (zwłaszcza na Antyle Holenderskie) oraz do Surinam wzrośnie o ponad 20%. Przykładowo połączenie do Curacao będzie realizowane co najmniej 10 razy w tygodniu, z dwoma lotami dziennie w okresie świąteczno-noworocznym. Codzienny lot na Arubę i dalej na Bonaire będą obsługiwały największe samoloty we flocie KLM – Boeingi 777-300ER, z 408 miejscami na pokładzie. W tegorocznym zimowym rozkładzie pozostaną też nowe trasy – na Barbados (Bridgetown) oraz Trynidad i Tobago (Port of Spain), które KLM zainaugurowały w ub. r.

Ameryka Południowa

Liczba miejsc dostępnych na rejsach KLM do Ameryki Południowej wzrośnie tej zimy o 6% w porównaniu do 2021. Przewoźnik będzie obsługiwać codzienne połączenia do Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii oraz Peru, zaś do Kostaryki poleci 4, a do Panamy – 5 razy w tygodniu. Buenos Aires i Santiago de Chile będą ponownie oferowane w ramach jednego lotu łączonego.

Afryka

W nadchodzącym sezonie KLM planują oddać do dyspozycji pasażerów trzy dodatkowe loty tygodniowo do Kapsztadu w RPA. Poza lotem w ciągu dnia, teraz będzie można skorzystać z lotów, które będą odbywały się nocą. Loty na Zanzibar w ramach tego samego połączenia do Dar es Salaam, pozostaną w tegorocznej zimowej ofercie. Ponadto, lecąc do dwóch afrykańskich destynacji KLM – Nairobi i Dar es Salaam, będzie można zaplanować podróż w nowej kabinie Premium Comfort.

Azja

KLM planuje znacząco wzmocnić swoją pozycję w Azji zwiększając ofertę o ponad 50 proc. w porównaniu do 2022. Jest to możliwe dzięki ponownemu otwarciu niektórych krajów w tym regionie świata, które pozostawały do tej pory zamknięte na zagranicznych turystów w wyniku obostrzeń związanych z SARS-CoV-2. Do rozkładu powrócą bezpośrednie loty z Amsterdamu do Tokio-Narita (Japonia), jednak trasa będzie realizowana inną drogą ze względu na zamkniętą przestrzeń powietrzną nad Rosją. W ofercie znajdzie się też bezpośrednie połączenie do Kuala Lumpur (Malezja), w ramach rejsu z docelowym lądowaniem w Dżakarcie (Indonezja). Wznowiona w ubiegłym sezonie letnim trasa do Bangaluru (Indie) będzie kontynuowana również zimą. Oferta lotów do Chin pozostanie nadal ograniczona, będą to 3 loty tygodniowo do Szanghaju/Hangzhou, z międzylądowaniem w Seulu.

Źródło: redakcja nowaturystyka.pl