Od czasów, kiedy książę Pückler stworzył w XIX wieku swoją zieloną oazę przed bramami miasta Cottbus, pragnienie kreowania zielonych przestrzeni nigdy nie opuściło mieszkańców Cottbus. Wzdłuż Szprewy, w kierunku centrum miasta, powstał zielony łańcuch parków z egzotycznymi drzewami, powściągliwie wkomponowanych w pejzaż krajobrazu. Jednym z nich jest park „Spreeauenpark”, na terenie którego odbyła się w 1995 roku Niemiecka Wystawa Ogrodnicza (BUGA). Cottbuszanie wiele nauczyli się od swojego księcia. Teraz są w trakcie kreowania potężnego projektu – tworzenia największego, sztucznego jeziora na terenie Niemiec, powstającego w ramach rekultywacji terenów pokopalnianych. Proces zalewania olbrzymiej dziury wyrobiskowej rozpoczęto w 2019 roku. Potrwa on najprawdopodobniej do 2025 roku. Jezioro „Cottbuser Ostsee” będzie liczyło sobie 19 km² powierzchni i 26 km linii brzegowej. Punkty widokowe oraz ścieżki rowerowo-piesze pozwalają już teraz na aktywne bycie świadkiem tego potężnego przedsięwzięcia.
Nieopodal Cottbus znajduje się jeden z najpiękniejszych krajobrazów środkowej Europy. Mowa tutaj o Szprewaldzie, zwanego przez Łużyczan „Błotami”. Jego powstanie zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu. Obecny krajobraz kształtowany jest przez labirynt kanałów rzeki Szprewy (około 350 kanałów o łącznej długości prawie 1.500 km), duże połacie leśne, łąki oraz architekturę łużycką. Pełnymi uroku są miejscowości Burg, Lübbenau, Lehde oraz Lübben. Atrakcją tego regionu są wycieczki łodziami płaskodennymi oraz wyprawy kajakowe przez las wysokopienny. Przekazywane z dziada pradziada legendy o diable, wodniku oraz wężach są nadal żywe…
Jadąc w kierunku granicy warto jest odwiedzić miejscowości Forst, Peiz oraz Guben. Forst, położone nad Nysą Łużycką w południowo-wschodnim zakątku Brandenburgii, zachwyca Ogrodem Różanym o powierzchni 17 ha, na terenie którego można podziwiać 40.000 krzewów różanych w ponad 700 odmianach. Wśród nich są takie rarytasy botaniczne jak: róża zielona, róża czteropłatkowa (omeiensis) oraz róża czarna. Ogród w Forst zachwyca zapachem i barwą swoich kwiatów, pięknymi fontannami, udrzewieniem oraz placem zabaw „Królewny Śnieżki. Rokrocznie (w ostatni weekend czerwca) organizowane są „Dni Świąteczne Ogrodu Różanego”. Impreza ta odbędzie się w 2022 roku w dniach od 24 do 26 czerwca. Najpiękniej jest późnym wieczorem podczas piątkowych i sobotnich iluminacji świetlnych.
Na trasie z Cottbus do Guben znajduje się Peitz – stara twierdza i miasto rybackie. Najstarszą budowlą miasta jest wieża twierdzy z XVI wieku, której mury liczą sobie 6 m szerokości. Z wieży można rozkoszować się krajobrazem stawów hodowlanych karpia królewskiego. Historyczna huta żelaza oraz Muzeum Rybołówtstwa, znajdujące się tuż przy stawach, stanowią również wizytówkę miasta.
Guben – kolejne miasto Powiatu Szprewa-Nysa, zasłynęło z produkcji sukna, kapeluszy, ale również sadów owocowych. Rokrocznie odbywa się tutaj „Święto Jabłka”, podczas którego wybiera się królową jabłka. Odwiedzający Guben i Gubin mogą poznawać równocześnie oba kraje, będąc w jednym mieście. Nysa Łużycka, płynąca szerokim korytem wzdłuż polsko-niemieckiej granicy, tworzy wyjątkowy klimat tego podwójnego miasta. Krajobraz wokół Gubina i Guben, zdominowany przez rozległe lasy, obszary stepowo-wrzosowe, doliny rzeczne oraz liczne jeziora, zachęca do odbywania wędrówek oraz odkrywania okolicy.
Miasto Cottbus, ale także region Powiatu Szprewa-Nysa ma wiele do zaoferowania. Różnorodność atrakcji turystycznych oraz dobrze rozbudowana sieć szlaków rowerowych sprawiają, że jest to region chętnie odwiedzany przez turystów.
Tekst: Jolanta Imbierska