Z badań European Travel Commission wynika, że to właśnie Polacy planują najwięcej wyjazdów w najbliższych miesiącach. Plany wyjazdowe ma blisko 80 proc. z nich, z czego aż 44 proc. to wycieczki w okresie maj i czerwiec. Na kolejnych miejscach są Hiszpanie (76 proc.), Włosi (67 proc.), Francuzi (63 proc.) i Niemcy (60 proc.). W tym roku turyści mają większą swobodę w organizacji podróży dzięki stopniowemu znoszeniu obostrzeń pandemicznych. Największym zainteresowaniem wśród europejskich kierunków cieszą się Włochy i Hiszpania.

Zatem gdzie wybrać się na Majówkę w tym roku?
Moją propozycją będą bardzo malownicze wyspy Europy.

Odkryj hiszpańską wyspę – Ibizę

Ibiza jest wymarzonym miejscem dla wielbicieli zabawy do białego rana. Gorące lato, najlepsze imprezy na świecie oraz wspaniałe plaże otoczone ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Ibiza jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu Balearów (o powierzchni 571 km2), zaraz po Majorce i Minorce. Ze swoim gorącym, śródziemnomorskim klimatem każdego roku przyciąga turystów spragnionych słońca. Stolicą wyspy, a zarazem jej największym miastem jest Ibiza (Eivissa) słynąca z zabytkowych fortyfikacji oraz dużej liczby klubów i dyskotek. Wyspa zawsze słynęła z tolerancji, otwartości i luźnego stylu życia. Warto wspomnieć, że Ibiza została wpisana do Księgi rekordów Guinessa jako najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie z siedmioma dużymi klubami, które przyjmą nawet kilka tysięcy osób.

Ibiza to nie tylko tętniące życiem miasteczka i zabawa do białego rana, ale także piękne wybrzeże ze wspaniałymi plażami. To właśnie one każdego roku przyciągają rodziny poszukujące idealnego miejsca na wypoczynek. Playa d’en Bossa jest jedną z najbardziej malowniczych i najdłuższych plaż na Ibizie (ma ok. 3 km długości). Złocisty piasek, palmy oraz ciepła woda stwarzają idealne warunki do wakacyjnego lenistwa. W niewielkiej zatoce Cala Llonga można trafić na kolejną, urokliwą plażę. Ma kształt litery U i ciągnie się na długość 200 m. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest jasny piasek i przejrzysta woda, dzięki której nurkowie mają idealne warunki do podziwiania podwodnego świata. Kolejną jest naturalna plaża Invisa położona w otoczeniu urwistych formacji skalnych, z imponującym widokiem na pobliską wysepkę Tagomago.

Warto też pamiętać, że każdego roku (w maju) na Starówce Ibizy odbywa się średniowieczny festiwal z pokazami walk i tańców.

Zakochaj się we włoskiej wyspie – Sycylii

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego. Stolicą wyspy jest klimatyczne Palermo. Sycylia to przede wszystkim wielonarodowe bogactwo kulturowe. Grecy pozostawili tutaj wspaniałe świątynie i teatry, a  Rzymianie upiększyli miasta różnorakimi mozaikami. Architektura mauretańska to spuścizna po mieszkających tu niegdyś Arabach. Katedra Santa Maria Nuova w Monreale, katedra w Cefalu i zabytki w Palermo to niezwykłe przykłady sztuki normańskiej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspy Liparyjskie, zwane inaczej Eolskimi, również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstały wskutek wybuchów podwodnych wulkanów. Wyspy zwiedza się wodnymi taksówkami, a największymi atrakcjami jest wciąż czynny wulkan Stromboli oraz kąpiele w siarkowym błocie na wyspie Vulcano. Natomiast w dolinie Neto tj. w Caltagirone, Militello in Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa i Scicli zwiedzających zachwyci architektura okresu baroku. Kilka kilometrów od Noto znajduje się również Park Narodowy Vendicari, w którym żyją różowe flamingi. Jest tam również wiele dzikich i pięknych plaż. Trzeba pamiętać tylko, że wybrzeże Sycylii jest kamieniste, ale w San Vito lo Capo plaża jest przyjemnie piaszczysta. To modny dziś kurort sycylijski. Na wyspie życie nocne toczy się raczej jedynie wśród turystów. Znane kurorty to Taormina czy Cefalu, które oferują mnogość wieczornych atrakcji.

Sycylia to również wyspa świąt i festiwali. W Noto od kilkudziesięciu już lat odbywa się w trzeci weekend maja Wielobarwny Festiwal Kwiatów. Na wyspie jest też wiele festiwali kuchennych zwanych sagre. Sagra del Pistacchio, czyli festiwal pistacji, odbywa się w Bronte, na zboczach wulkanu Etna. Dla miłośników sportów wodnych podczas Światowego Festiwalu na Plaży w Mondello, jednej z dzielnic Palermo, można podziwiać pokazy windsurfingowe, kitesurfingowe, na katamaranach oraz w wiosłowaniu na deskach surfingowych tzw. Stand Up Paddle.

Wyspa ma wiele do zaoferowania i zapewne każdy kto ją odwiedzi, będzie chciał na nią jeszcze powrócić.

Posmakuj na greckiej wyspie – Krecie

Kreta to największa grecka wyspa, która jest połączeniem bogatej historii  z przepiękną scenerią i rozwiniętą infrastrukturą. Na niej odkryto jedne   z najstarszych śladów przodków człowieka, a dziś można podziwiać naturę i historię w promieniach słońca na lagunie, w portach, czy w jednej z tawern. W licznych resortach znajdujących się na wyspie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pobyt na Krecie od razu wprawia w dobry nastrój. Przepiękne laguny mienią się kolorami złota i różu, a krystalicznie czysta woda zaprasza do przyjemnych kąpieli. Bogata infrastruktura hotelowa i różnorodność miejsc na wyspie – od imprezowych rajów po maleńkie miejscowości pełne historii – sprawiają, że na Krecie każdy znajdzie coś, co pokocha.
Chania i Heraklion to dwa największe i bardzo malownicze miasta na Krecie. Przebywając w Chanii nie sposób nie zauważyć weneckich wpływów, szczególnie podczas spaceru w dzielnicy portowej. Port Wenecki, Loggia Wenecka i cała okolica Starego Miasta przyciągają nawet najbardziej zagorzałych plażowiczów. Natomiast Heraklion ze swoją imponującą fortecą Rocca al Mare zachwyca wieloma zabytkami               i muzeami, które mogą stanowić przyjemną przerwę od promieni słonecznych na pięknych plażach Krety.

Jednymi z najpopularniejszymi ośrodków dla plażowiczów są Malia, Retimno, Ajos Nikolaos i Stalida. Oferują one nie tylko hotele o wysokim standardzie i w wariantach all inclusive, ale również sporo udogodnień dla miłośników sportów wodnych czy imprezowego, nocnego życia.

Będąc na wyspie warto odkrywać jej przepiękne zakątki, bowiem Kreta ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Poznaj portugalską wyspę – Maderę

Madera to jedna z najbardziej znanych wysp Portugalii na północnym Atlantyku. Jej nazwa pochodzi od Ilha Madera, co oznacza „Wyspa Drewna” lub „Zalesiona Wyspa”. Mówi się, że panuje na niej wieczna wiosna, a wszystko to za sprawą panującego tam klimatu. Ponad 60% jej powierzchni zajmuje Park Narodowy.

Madera jest obecnie chętnie odwiedzana ze względu na swój prawdziwie rajski charakter. To właśnie tutaj kończy się Europa.

Wyspa oferuje niezwykłe szlaki stworzone do pieszych wędrówek i podziwiania tamtejszych kanałów nawadniających powstałych kilkaset lat temu. Bogactwo natury i wiele rodzajów kwiatów sprawiają, że dla wielu Madera to nic innego jak rajski ogród.

Osoby ceniące klasyczne plażowanie, mogą zostać zachęcone piaszczystą plażą Câmara de Lobos i Machico, która została uformowana piaskiem prosto z Sahary. Są to jedne z niewielu piaszczystych plaż na tej wyspie.

Wśród innych atrakcji na Maderze na turystów czeka Park Wodny Santa Cruz, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Baseny, zjeżdżalnie, rynny wodne, ale także spokojniejsze “lazy river” i park idealny do odpoczynku z pewnością spełnią oczekiwania wszystkich członków wyprawy.

Jedną z bardziej osobliwych atrakcji turystycznych na Maderze jest zjazd wiklinowym koszem, nazywanym „toboganem”, z góry Monte. Czterokilometrowa przejażdżka, pod czujnym okiem dwóch osób prowadzących wyjątkowy pojazd, dostarcza wielu ekscytujących wrażeń.

Madera to nie pojedyncza wyspa, ale archipelag składający się z czterech wysp, które tworzą całość. To portugalska wersja Hawajów, z plażami, wulkanami, lagunami i lasami, która przyciąga wielu turystów z całego świata.

W imieniu Redakcji życzę dokonania odpowiedniego wyboru wyspy na Majówkę oraz przyjemnych wrażeń i bezpiecznej podróży😊

Tekst: Anna Molęda – Kompolt