Rozpoczęło się odliczanie do pierwszego w historii regionu Pucharu Świata w Minifutbolu po oficjalnym losowaniu grup, które odbyło się 21 czerwca w hotelu Movenpick Resort Al Marjan Island w Ras Al Khaimah. Impreza zaplanowana w terminie od 26 października do 4 listopada 2023 zapowiada się na niezapomniane święto sportu.

Oficjalne losowanie, w obecności szejka Ahmeda bin Sauda Al Qasimiego przygotowało grunt pod ekscytujący turniej, który zgromadzi utalentowane drużyny, entuzjastów piłki nożnej i miłośników sportu z całego świata. Losowaniu przewodniczył Raki Phillips, Dyrektor Generalny Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA) i Filip Juda – prezes Światowej Federacji Minifutbolu (WMF). Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele rządu, ambasadorowie uczestniczących krajów, prezydenci i trenerzy stowarzyszonych z WMF organizacji i inni znamienici goście.

32 uczestniczące reprezentacje narodowe zostały rozlosowane w ośmiu grupach po cztery zespoły w każdej. Gospodarze ZEA zmierzą się w grupie A z Kazachstanem, Ghaną i Indiami, broniący tytułu Meksyk jest w grupie B z Gwatemalą, Gruzją i Irlandią. Brazylia znalazła się w  grupie E, która obejmuje również Bułgarię, Czarnogórę i Japonię. Stany Zjednoczone, gospodarze i zwycięzcy inauguracyjnych mistrzostw świata w minifutbolu w 2015 roku, są w grupie D i zmierzą się z Rumunią, Hiszpanią i Libanem. Drużyny rywalizują w systemie każdy z każdym w fazie grupowej, przy czym dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, która obejmie 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały i wyczekiwany finał.

Ras Al Khaimah został gospodarzem turnieju w 2023 roku, pokonując silnych rywali, takich jak Manila i Budapeszt. Zawody, które mają przyciągnąć do Ras Al Khaimah tysiące widzów, umacniają reputację emiratu jako miejsca organizacji międzynarodowych wydarzeń sportowych. Emirat jest już gospodarzem coraz większej liczby prestiżowych imprez, w tym RAK Half Marathon, najszybszego na świecie półmaratonu, zawodów kolarstwa szosowego UAE Tour, a także renomowanych międzynarodowych mistrzostw golfowych DP World Tour. Oprócz znacznego rozwoju turystyki i korzyści ekonomicznych, jakie przyniesie organizacja Mistrzostw Świata w Minifutbolu 2023, władze uważają, że turniej zachęci większą liczbę mieszkańców i gości do uprawiania tego sportu, zgodnie z celami władz dotyczącymi polepszania warunków życia oraz współpracy z lokalnymi szkołami i klubami sportowymi.

Termin „minifutbol” oznacza piłkę nożną na małą skalę. Puchar Świata w Minifutbolu to odbywający się co dwa lata turniej i najważniejsze wydarzenie sportowe, w którym reprezentacje narodowe z całego świata rywalizują o tytuł Mistrza Świata w Minifutbolu.

Ras Al Khaimah, wyróżniony na liście najlepszych miejsc na świecie w 2022 r. magazynu Time i najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2023 r. w CNN Travel, jest idealnym miejscem dla fanów minifutbolu i widzów, z mnóstwem atrakcji między meczami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać turystykę pieszą, wspinaczkę skałkową, spływy kajakowe, a nawet skorzystać z najdłuższej na świecie tyrolki. Jest też 64 km oszałamiającej linii brzegowej, idealnej do pływania lub po prostu relaksu na białej, piaszczystej plaży. Ponadto odwiedzający mogą zagłębić się w historię i kulturę regionu, zwiedzając jego forty, muzea i uwielbianą Farmę Pereł Suwaidi  lub odkrywając różnorodną ofertę sklepów i lokali gastronomicznych. Emirat jest również łatwo dostępny i obsługiwany przez cztery międzynarodowe lotniska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym międzynarodowe lotnisko w Dubaju – zaledwie 45 minut jazdy do hotelu – i międzynarodowe lotnisko Ras Al Khaimah.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Biuro Pormocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras Al Khaimah