Chemnitz będzie Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku. Tym samym saksońskie miasto przemysłowe stanie się czwartą niemiecką „Europejską Stolicą Kultury” po Berlinie Zachodnim (1988), Weimarze (1999) i Zagłębiu Ruhry (2010). W oparciu o umowę o współpracy z Chemnitz Tourismus und Marketing GmbH (CTM), Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) rozpoczęła promocję Stolicy Kultury na międzynarodowych rynkach źródłowych, przedstawiającą transformację tego byłego regionu przemysłowego w krajobraz kulturowy.
Spośród 173 milionów podróży kulturalnych odbytych przez Europejczyków na całym świecie w 2023 r., 18,7 miliona miało miejsce w Niemczech. Tym samym w imponujący sposób potwierdziliśmy naszą czołową pozycję jako numer jeden w Europie jako cel podróży o charakterze kulturalnym i na city break. Według najnowszych analiz IPK International, liczba podróży miejskich Europejczyków do Niemiec wzrosła o kolejne dziesięć procent w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku. W tym kontekście wydarzenie „Chemnitz – Europejska Stolica Kultury 2025” zachęca do odkrywania tego regionu w ramach artystycznego i kulturalnego obrazu Niemiec
– powiedziała Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT.
Andrea Pier, dyrektor zarządzająca Chemnitz 2025 gGmbH dodał:
Pod hasłem »C the unseen« Chemnitz i region Stolicy Kultury prezentują wielowarstwowy program obejmujący ponad 1000 wydarzeń. Program zaprasza odwiedzających do odkrywania ludzi, miejsc i działań, które do tej pory nie znajdowały się w centrum uwagi turystów. Buduje mosty między ponad 800-letnią tradycją górniczą, uznanymi na całym świecie instytucjami kulturalnymi, takimi jak teatry, muzea i miejscami kultury przemysłowej, a projektami specjalnymi opracowanymi na rok Stolicy Kultury. Mieszkańcy Chemnitz i całego regionu z niecierpliwością czekają na powitanie gości z Niemiec i zagranicy w Europejskiej Stolicy Kultury.
Wraz z miastem Chemnitz, 38 miast i gmin środkowej Saksonii, regionu Zwickau i Rudaw tworzą region Stolicy Kultury i wspólnie noszą tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”. Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu roku jubileuszowego Europejskiej Stolicy Kultury około dwóch milionów gości z zagranicy będzie mogło cieszyć się bogatym programem artystycznym, spotkaniami, festiwalami i wystawami. Działania roku Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczną się 18 stycznia 2025 roku. Cały program jest dostępny na stronie https://chemnitz2025.de/en/
Działania DZT na rzecz promocji Europejskiej Stolicy Kultury
Głównym ośrodkiem informacji o Roku Europejskiej Stolicy Kultury jest mikrostrona na stronie DZT. Prezentuje ona trasy turystyczne i wydarzenia, które łączą Chemnitz i 38 uczestniczących gmin oferując doświadczenia kulturalne związane z tradycją, historią i współczesnością. Kalendarz wydarzeń na stronie internetowej Stolicy Kultury Chemnitz jest połączony z mikrostroną DZT.
DZT włącza również ten temat do swojej globalnej pracy medialnej i prezentuje Chemnitz jako Stolicę Kultury kluczowym klientom z międzynarodowej branży turystycznej. W ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2024 DZT zorganizowała w Chemnitz, Germany Travel Mart, najważniejsze wydarzenie sprzedażowe dla niemieckiej turystyki przyjazdowej: 225 przedstawicieli handlowych i ponad stu dziennikarzy miało okazję poznać z pierwszej ręki region i jego szeroką gamę atrakcji. Międzynarodowa konferencja prasowa zorganizowana przez DZT w ramach promocji miasta koncentrowała się na koncepcji i programie Europejskiej Stolicy Kultury 2025.
DZT w umowie o współpracy z CTM określiła Austrię, Szwajcarię, Czechy, Polskę, Holandię i Danię jako rynki priorytetowe. Ponadto wszystkie inne biura regionalne DZT promują Chemnitz jako Europejską Stolicę Kultury 2025 poprzez liczne działania marketingowe i sprzedażowe.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)