Wioska Holašovice została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku, dzięki wyjątkowym budynkom w stylu południowoczeskiego baroku wiejskiego. Z tej okazji zaprasza na historyczny piknik i lipcowe Święto Holašovic.

Wioska położona jest w malowniczej krainie Czech Południowych, nieopodal Czeskich Budziejowic. Budynki z pięknymi fasadami zdobionymi w stylu baroku wiejskiego powstały w XIX wieku. Najstarszymi obiektami są dwa spichlerze z początku XIX wieku. Wieś nie jest typowym skansenem, większość domów jest bowiem nadal zamieszkiwana.

W czasie zwiedzania Holašovic dowiemy się, jak wyglądało życie wiejskie i sposób prowadzenia gospodarstwa do pierwszej połowy XX wieku. Zajrzymy do warsztatu garncarskiego, gdzie możemy samodzielnie wykonać oryginalny garnek, dzban, pucharek czy tabliczki na drzwi z nazwiskiem lub numerem domu, ozdobione typowymi motywami regionalnymi.

W ciągu całego roku odbywają się tu liczne imprezy. Najsłynniejszą z nich jest lipcowe Święto Holašovic z pokazem rzemiosł historycznych z Czech i z zagranicy i bogatym programem kulturalnym. Swoje umiejętności prezentują między innymi snycerze, rzeźbiarze, złotnicy, blacharze, kowale i garncarze. W tym roku impreza odbędzie się od 21 do 23 lipca.

Informacje w języku polskim o Holašovicach i innych ciekawych miejscach w Czechach Południowych można znaleźć na stronie: https://opravdova-laska.jiznicechy.cz/pl/prawdziwa-milosc/pamatky-v-jiznich-cechach/hrady-zamky-a-pamatky-unesco

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Czech Toursim Polska
Zdjęcie: Marta Grzesiak/Czech Toursim Polska