W sierpniu, jak co roku na spragnionych wypoczynku czeka długi weekend. Tego lata spodziewać się można wzmożonego ruchu w najpopularniejszych destynacjach. Polacy wyjadą na krótko i w towarzystwie najbliższych. Głównie nad morze i do Zakopanego – przewiduje portal Noclegowo.pl.

Polacy lubią spędzać urlop w kraju. Nie zrażają ich paragony grozy

Miesiącem najczęściej wybieranym na wakacyjny wypoczynek jest sierpień. To także szczyt sezonu turystycznego. W kontekście długiego weekendu jest to świetną okazją do tego, by połączyć go z zaplanowanym urlopem i w ten sposób zyskać jeszcze dłuższe wakacje. Wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdów w tym okresie wymienić można Trójmiasto, Zakopane, Świnoujście, Kołobrzeg czy Kraków. Nic dziwnego, bowiem to największe wakacyjne kurorty. Warto również dodać, że swoją obecność na noclegowej mapie Polski zaznaczają gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można zaznać odpoczynku na łonie natury.

60 % miejsc jest już sprzedanych, reszta najprawdopodobniej zostanie zarezerwowana na ostatnią chwilę, jesteśmy zadowoleni

– komentuje pan Wojciech, właściciel obiektu Końska Dolina, położonego w Beskidzie Niskim.

Według danych portalu Noclegowo.pl w okresie długiego weekendu Polacy preferują krótkie pobyty. Prawie 60% wyjazdów trwać będzie do 4 dni. Zaledwie 13% urlopowiczów wybiera dłuższy wypoczynek w połączeniu z przedłużonym weekendem. 43 % podróżuje z dziećmi, a jedynie 7% – w pojedynkę.

W ubiegłym roku, kiedy to 15 sierpnia przypadał w poniedziałek, zatem był naturalnym przedłużeniem długiego weekendu, z rodzimej bazy noclegowej w trakcie drugiej połowy wakacji skorzystało 4 162 095 gości, z czego 3 482 185 stanowili turyści krajowi. Na pewno pozytywnym sygnałem ze strony branży turystycznej są informacje dotyczące udanego długiego weekendu w czerwcu. W przypadku weekendu sierpniowego z bazy turystycznej korzystać będą nie tylko ci, którzy aktualnie przebywają na wakacjach, ale również osoby planujące wyłącznie krótszy urlop, zatem o miejsca w wielu popularnych lokalizacjach może być trudno

– komentuje prezes POT, Rafał Szmytke.

Mimo medialnej nagonki na tzw. “paragony grozy” Polacy decydują się na wyjazdy. Dane pokazują, że w tym czasie przeznaczą na ten cel średnio 1200 zł. W Polsce nie brak interesujących miejsc i nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby mieć udany urlop. Również nasi zagraniczni sąsiedzi decydują się spędzać wolne dni w naszym kraju.

Mimo globalnej inflacji, w porównaniu do innych destynacji Polska wciąż pozostaje kierunkiem atrakcyjnym cenowo. Dodatkowo, nasz kraj, poza niewątpliwymi walorami turystyczno-krajoznawczymi, doceniany jest za rozwiniętą infrastrukturę oraz wysoką jakość usług. Aktualnie obserwujemy ogromne zainteresowanie przyjazdami do Polski ze strony Czechów, Niemców, Słowaków czy Litwinów, co daje nadzieję na znakomity wynik podsumowujący tegoroczne wakacje

– dodaje prezes POT.

Odkryj “Cuda Polski 2023”. Sierpniowa aura sprzyjać będzie zwiedzaniu

Sierpień to doskonała okazja na zaplanowanie wypoczynku. Właśnie teraz najwięcej Polaków decyduje się na wypoczynek. Podróżującym zdecydowanie nie grozi nuda w tym czasie. Inspiracją do zwiedzania mogą być niedawno ogłoszone wyniki wakacyjnego plebiscytu magazynu National Geographic Traveler. Laureaci “Cudów Polski 2023” to 16 regionów i atrakcji, po jednym z każdego województwa. Na liście znalazło się między innymi łódzkie Monopolis, Pustynia Błędowska, Twierdza w Nysie czy Geopark Świętokrzyski. W gronie zwycięzców znajdują się także miejsca niebanalne, często mało znane. Wspomnieć należy tutaj choćby o dolnośląskim mieście Bardo, Włodawie na wschodzie Polski czy Gołdapi na Mazurach.

Według długoterminowych prognoz sierpień upłynie pod znakiem temperatur przewyższających normę na przestrzeni ostatnich 30 lat. Czeka nas zatem prawdziwa letnia aura. Długi weekend zapowiada się słonecznie, a termometry wskazywać będą między 24 a 26 C. To także doskonała wiadomość dla tych, którzy planują wyjazd last minute w zależności od warunków atmosferycznych. Jednak sporo turystów poszukuje noclegów z dodatkowymi udogodnieniami, na wypadek deszczu lub chłodniejszych dni.

Dużo osób szuka noclegu z pełnym wyżywieniem, basenem czy innymi udogodnieniami, w razie ewentualnej złej pogody

– komentuje pani Beata, właścicielka domku letniskowego na Kaszubach.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Noclegowo.pl
Zdjęcia: Unsplash