Kavala

Niczym wielki amfiteatr okalający morze, położona na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu, Kavala łączy w sobie wszystko, co fascynujące, niezależnie od pory roku. Góry i morze, malowniczość i współczesność, stanowiska archeologiczne, fascynujące wycieczki, życie kulturalne i spokój na łonie natury… Wszystko to oferuje Kavala!

Oddychając w rytmie swojej historii, zaprasza nas do odkrywania skarbów ukrytych w swoich pomnikach, atrakcjach turystycznych oraz licznych zabytkowych magazynach tytoniu. Piękne zakątki z budynkami będącymi klejnotami miejskiego krajobrazu, ulicami i wąskimi uliczkami, które przeniosą Cię w inną epokę, dzięki obrazom żywcem wyjętym z pocztówek. „Niebieskie miasto”, jak nazywają je miejscowi, z czystą, błękitną wodą, piaszczystymi plażami, ogromnym wybrzeżem i zarówno uporządkowanymi, jak i dzikimi plażami, z tawernami nad morzem, pełne niespodziewanie pięknych miejsc. Powszechnie wiadomo, że plaże Kawali mają wszystko, czego zapragniesz! Swoje strategiczne i gospodarcze znaczenie na przestrzeni wieków zawdzięcza przede wszystkim położeniu – Kavala była ważnym portem położonym przy Via Egnatia – rzymskiej drodze łączącej Wschód z Zachodem.

Spacer po mieście

Spacer warto rozpocząć od tradycyjnej dzielnicy Panagia (Stare Miasto), która to wije się po półwyspie, wypełniając go wąskimi, malowniczymi uliczkami i budynkami będącymi świetnymi przykładami starej, macedońskiej architektury. Na szczycie dominuje średniowieczny zamek z XV wieku, który zastąpił bizantyjską cytadelę zniszczoną w 1391 roku. Pośrodku zachodniej strony znajduje się zbudowany w 1817 imponujący Imaret (z czasów panowania osmańskiego), współcześnie natomiast został przekształcony w luksusowy hotel.

Pod koniec zwiedzania zamku sugerujemy podążanie w stronę północnego krańca murów w kierunku placu, gdzie można podziwiać jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Kawali – Kamares (Łuki). Jest to akwedukt zbudowany w 1550 roku i zmodernizowany w XIX wieku w celu zaspokojenia rosnących potrzeb miasta na zaopatrzenia w wodę. Jest to monumentalna budowla, która składa się z 60 łuków i ma wysokość 25 metrów.

Współczesne Miasto i jego okolice

Kavala emanuje szczególną aurą dzięki swojej nieodległej przeszłości, doskonale zachowanym neoklasycystycznym budynkom i dużym magazynom tytoniu, które przechowują pamięć o miejscowej zamożnej burżuazji. W dawnej „Mekce Tytoniu”, jak nazywano miasto, pracowały swego czasu tysiące robotników zatrudnionych przez przemysł tytoniowy. Centrum codziennego życia Kawali to Plac Eleftherias. Jego najbardziej ruchliwym punktem jest deptak Aleksandra Wielkiego z licznymi sklepami, kawiarniami i barami. Na ulicy Konstantinou Paleologou dominuje magazyn tytoniu Narodowej Organizacji Tytoniowej, na parterze którego znajduje się Muzeum Tytoniu. Jest to unikatowe w skali Europy muzeum tematyczne.

W pobliżu Placu Eleftherias znajduje się stara dzielnica Agios Nikolaos. Tutaj znajduje się również kościół Agios Nikolaos. Za kościołem znajduje się mozaikowy pomnik upamiętniający pierwsze kroki Apostoła Pawła w Macedonii z czasu jego podróży misyjnej.

Kolejnym charakterystycznym punktem miasta jest malowniczy port z palmami i starym brukiem, w którym współistnieją obok siebie nowoczesne budynki, tawerny rybne oraz rybackie łódki i żaglówki. Będąc w okolicy, warto wybrać się na spacer po Ogrodzie Miejskim, gdzie czeka na nas brązowa statua Nike. Kontynuując zwiedzanie, warto również obejrzeć niektóre z najbardziej imponujących budynków w mieście.

Dzielnica latarni morskich jest bardzo wdzięcznym miejscem do wędrówek po półwyspie Panagia; można tu wypić drinka i nacieszyć swe oczy niesamowitym zachodem słońca, a jeśli pogoda dopisuje, można stąd dojrzeć wyspę Thasos, półwysep Athos na zachodzie oraz plażę Keramoti na wschodzie.

To urocze nadmorskie miasto ma naturalnie o wiele więcej zabytków do odkrycia. W niewielkiej odległości czekają zwiedzających malownicze porty i plaże, takie jak Palio, Nea Iraklitsa czy Nea Peramo.

Stanowisko archeologiczne Filippi

Nieopodal znajduje się również Góra Pangeo, gdzie na zwiedzających czekają bizantyjskie klasztory, tradycyjne wioski i bujna przyrodę oraz stanowisko archeologiczne Filippi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Filippi warto odwiedzić mury obronne i akropol, wewnątrz którego znajduje się wieża z czasów późnobizantyjskich, teatr zbudowany w połowie IV wieku pne, rynek z unikatową mozaikową posadzką o powierzchni 40 m2, który należała do kompleksu budynków użyteczności publicznej zbudowanego w czasach przez Marka Aureliusza (161-180), pałac z małym amfiteatrem, sale i dziedziniec perystylowy, rzymski zbiornik wodny, w którym zgodnie z tradycją Rzymianie uwięzili apostoła Pawła, czy też Oktagon, duży kompleks z ośmioboczną świątynią – budowany w trzech fazach na miejscu domu kultu – poświęcony Apostołowi Pawłowi.


Thassos Island

Szmaragd Morza Egejskiego

Niezrównany urok najbardziej wysuniętej na północ wyspy Morza Egejskiego idealnie oddaje jej przydomek: Szmaragd! Jednak nie tylko naturalne piękno czyni ją tak niezwykłą i atrakcyjną – na wyspie znajdują się również liczne stanowiska archeologiczne, dzięki czemu wypoczynek można połączyć z poznawaniem fascynującej historii i podróżą w czasie do odległych wieków. Thassos jest górzyste i zielone, z wijącą się wzdłuż wybrzeża drogą – z której gdzieniegdzie wyłaniają się wspaniałe plaże. To marzycielska trasa, między sosnami i oliwkami z jednej strony a niekończącym się błękitem z drugiej.

Poznaj wyspę

Piękne wioski położone w górach Thassos charakteryzują się tradycyjną architekturą tracko-macedońską. Ten element, w połączeniu z wyśmienitą lokalną kuchnią, sprzyja jednodniowym wycieczkom w głąb wyspy. Stolica wyspy nazywa się Limenas, co po grecku oznacza „port”. Historia, sięgająca jeszcze czasów prehistorycznych, pozostawiła na terenie Limenas wiele trwałych śladów, które warto poznać w ramach spacerów po starożytnych ruinach oraz podczas zwiedzania starożytnego teatru – pokazy odbywają się w nim w okresie letnim, więc przed przybyciem warto zaznajomić się z aktualną ofertą. Jeśli szukamy na Thassos miejsca szczególnie silnie związanego z dawnymi czasami, to z  całą pewnością jest to Panagiá. Wioska Panagiá (po grecku nazwa ta oznacza „Maryję Dziewicę”) zdołała zachować swój tradycyjny charakter, między innymi w postaci swoich wąskich uliczek pokrytych oryginalnym brukiem. Niełatwo dostępna dla samochodów, jest idealnym miejsce na obchody prawosławnego Święta Zaśnięcia Bogurodzicy, z towarzyszącym mu bogactwem tradycji i dawnych obyczajów. Złoty piasek, płytkie wody i bujna roślinność na najbliższej plaży „Skala Panagias”, czynią ją jedną z atrakcyjniejszych na wyspie. Innym interesującym miejscem jest jaskinia Drakotrypa (dosłownie „Smocza Jama”), która swoją nazwę zawdzięcza stalaktytowi w kształcie smoka! U podnóża wznoszącej się na wysokość 1204 metrów nad poziomem morza góry Ipsario warto zwiedzić miejsowość Potamia. Zanurzona w objęciach gajów oliwnych, skrywa przepiękną plażę o złocistym piasku. Jej potoczna nazwa, „Złoty Brzeg” idealnie odzwierciedla wrażenie, jakie wywiera na odwiedzających.

Co warto zobaczyć?

Coroczny Letni Festiwal Sztuk Antycznych na Thassos, jeden z najznakomitszych w Grecji, zawsze ma w swojej ofercie ważne spektakle i niezwykłe koncerty. Kulminacją wydarzeń kulturalnych jest przedstawienie „Wesela Tasyckiego”, podczas którego za sprawą lokalnych tradycji weselnych odżywają starożytne zwyczaje dionizyjskie. Kolejną nieoczywistą atrakcją wyspy są malownicze kościoły i klasztory. Klasztor Archanioła Michała, położony na południowym wschodzie wyspy, zbudowany na stromej, skalistej stronie góry, sprawia wrażenie wiszącego tuż nad morzem; a to tylko jeden z wielu zabytków religijnych na Thassos, które z pewnością wzbudzą podziw wśród odwiedzających. Będąc w okolicy Theologos koniecznie należy też  odwiedzić kościół Agia Paraskevi, w którym przechowywana jest ikona Matki Boskiej wykonana z wosku i mastyksu.

Plaże

Wyspa oferuje każdy rodzaj plaży, jaki tylko można sobie zażyczyć: dzikie i piaszczyste, z płytkimi wodami i przylegającymi do nich sosnowymi laskami, malutkie zatoki i skaliste przylądki, nieskazitelnie czyste plaże żwirowe, czy też dobrze utrzymane  plaże publiczne: każdy znajdzie na Thassos coś dla siebie, bez względu na to czy poszukuje spokojnych rodzinnych wakacji, ekscytujących sportów wodnych, zabaw plażowych lub po prostu relaksu w ciszy i spokoju w towarzystwie pięknego otoczenia. Naturalne piękno wyspy i jej zróżnicowana rzeźba zapewniają szeroki wybór możliwości w kwestii spędzania czasu. Sosny, dęby, jodły i platany, które porastają góry i leśne ścieżki, zapewniają orzeźwienie i pomogą schronić się przed słońcem podczas wędrówek. Ogromne bogactwo gatunków dzikiego ptactwa uczyniło Thassos ulubionym miejscem badań naukowych ornitologów oraz mekką dla amatorów birdwatchingu. Dla fanów aktywnego wypoczynku czekają wspinaczka, kolarstwo górskie, motocross, czy też eksploracja jaskiń… Z drugiej strony na amatorów spędzania czasu nad wodą czekają pływanie, sporty wodne, nurkowanie, pływanie łódką i wędkowanie.

Źródło i zdjęcia artykułu: Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna w Polsce
www.visitgreece.gr