Czeskie biuro podróży, wchodzące w skład ITAKA HOLDINGS od 2016 r., a wcześniej działające samodzielnie jako Čedok, w roku 2022 wygenerowało najwyższy zysk od 1989 roku.

Zarząd Čedoka zaprezentował wyniki finansowe za rok 2022, oraz plany na sezon Zima 23/24. Sprzedaż Čedoka znacznie przekroczyła wyniki z poprzednich lat, a EBITDA firmy wyniosła w zeszłym roku blisko 72 miliony koron.

Obroty touroperatora osiągnęły więc w 2022 roku prawie 5 miliardów koron. W zeszłym roku z Čedokiem wyjechało na wakacje ponad 270 tysięcy klientów, co oznacza wzrost o 111% w porównaniu z rokiem 2021. Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym w zeszłym roku była Turcja a następnie Grecja, Egipt i Hiszpania. Kraje egzotyczne takie jak Zanzibar, Dominikana czy Madagaskar znalazły się również w TOP 10 odwiedzanych miejsc.

Egzotyczne destynacje stały się częścią głównej oferty Čedoka. Popyt na wygodne bezpośrednie połączenia i nieodkryte miejsca docelowe wśród Czechów stale rośnie. W związku z tym touroperator planuje przez całą zimę oferować loty z Pragi na Dominikanę, do Zanzibaru, Krabi w Tajlandii oraz po raz pierwszy do ponownie otwierającego się dla turystyki Kolombo na Sri Lance. W części sezonu po raz kolejny będą loty na Madagaskar, a na początku 2024 roku – Mombasa w Kenii. Tej zimy Słowacy będą mogli latać także z Bratysławy na Sri Lankę i Zanzibar.

Jeszcze na ten sezon letni zaplanowano m.in. uruchomienie lotów z lotniska w Czeskich Budziejowicach, otwarcie bazy w Brnie oraz wznowienie obecności na Słowacji.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Tur- Info.pl