Tradycyjny, delikatny i gwarantujący doskonały smak i aromat piwa: to czeski chmiel. Jego najbardziej cenioną i poszukiwaną odmianą jest chmiel žatecki, którego nazwa pochodzi od miasta Žatec w północno–zachodnich Czechach, gdzie panują doskonałe warunki do uprawy chmielu. Žatec i okoliczne plantacje chmielu zostały nominowane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wkrótce mogą dołączyć do innych czeskich zabytków na tej liście.

Dzięki swoim specyficznym właściwościom aromatycznym czeski chmiel jest powszechnie znany w świecie piwowarskim. Tradycja jego uprawy sięga X wieku, kiedy w Europie Środkowej pojawiły się pierwsze browary klasztorne i miejskie. Chmiel z Czech eksportowano do Bawarii i rzeką Łabą spławiono do miast Hanzy nad Bałtykiem. Czeski chmiel szczególnie upodobali sobie niemieccy piwowarzy. W średniowieczu zaczęli w okolicach Žatca uprawiać chmiel, zarówno na własny użytek, jak i na eksport. Dziś chmiel žatecki, od 2007 roku wpisany do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia, używany jest do produkcji najlepszych piw na całym świecie.

To warto zobaczyć

Na przestrzeni wieków Žatec stopniowo stał się chmielową metropolią. Miasto leżące na skrzyżowaniu szlaków handlowych jest wizytówką architektonicznego dziedzictwa chmielarskiego: oprócz magazynów, starych suszarni i pakowni znajdziemy tu szereg innych przykładów zabytkowej architektury industrialnej.

Warto odwiedzić Muzeum Chmielu z największą w swoim rodzaju wystawą na świecie. Mieści się w oryginalnie zachowanych budynkach chmielarskich z końca XIX wieku. Prezentuje eksponaty związane z uprawą, zbiorem, suszeniem, siarkowaniem, prasowaniem w bele, przechowywaniem i transportem chmielu žateckiego.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Žatca jest także Świątynia Chmielu i Piwa z wieżą widokową, zwaną chmielarską latarnią morską, znajdująca się w dawnych magazynach chmielu.

Pola chmielu można znaleźć nie tylko w okolicach Žatca, ale także w samym mieście. Tutejszą atrakcją jest najmniejsza na świecie plantacja chmielu na rynku Náměstí Svobody. Jej powierzchnia wynosi 70 metrów kwadratowych, znajduje się na miejscu nieistniejącego już kościoła św. Krzyża. Chmiel uprawia się tu od końca lat 60. XX wieku. Dzięki swojemu położeniu mała plantacja urozmaica odbywające się w centrum miasta imprezy piwne, między innymi wiosenny festiwal chmielu czy letnie święto piwa Dočesná.

Miasto filmowców

Piękny i stary Žatec jest także niezwykle popularny wśród filmowców. Mówi się, że Žatec – jak dobry aktor – zagra wszystko: getto żydowskie, Londyn z czasów Dickensa, rewolucyjny Paryż, strefę wojny, może być tłem zarówno romantycznych spacerów, jak i szalonych pościgów. Niedawno kręcono tutaj oscarowy film „Jojo Rabbit” ze Scarlett Johansson. Sławę wśród filmowców przyniósł miastu prawie 40 lat temu film „Yentl” z Barbarą Streisand w roli głównej. Nie był to całkowity przypadek. Babcia odtwórczyni Barbry Streisand, faktycznie pochodziła z Žatca i mieszkała na ulicy, na której kręcono sceny z filmowymi sklepikami w pobliżu synagogi.

W 1997 roku sławny Liam Neeson nakręcił w mieście jedną z udanych adaptacji „Nędzników” Wikotra Hugo. Kręcono tu także Olivera Twista… W Galerii Słodownia można obejrzeć wystawę „Žatec w filmie” z krótkimi fragmentami filmów, które powstały w tym mieście.

Żródło: na podstawie informacji CzechTourism