– podkreśla prezes Nekera Maciej Nykiel.

Wśród destynacji najbardziej wspieranych przez Nekerę znalazł się Cypr, który zdecydowanie wychodzi na prowadzenie wśród konkurencji w dbałości o ekologię, czystość wód i zrównoważoną środowiskowo politykę prowadzenia działalności przez hotele i lokalne firmy turystyczne. Dodatkowo jest to coraz częściej odwiedzany przez Polaków kierunek wakacyjny. Co roku przybywa samolotów czarterowych i rejsowych z Polski do Larnaki i Pafos. Przykładem jest nowe połączenie do Larnaki bezpośrednio z kolejnego lokalnego portu lotniczego, Radomia. Nekera jako pierwsza rozpoczęła sprzedaż pakietów wakacyjnych z tego lotniska i już w inauguracyjnym rejsie 13 grudnia 2023 znalazło się kilkunastu pierwszych klientów.

– podkreśla Nykiel.

Jedną z flagowych ofert Nekery dla klientów poszukujących ekologicznych wycieczek fakultatywnych na Cyprze jest MUSAN czyli Museum of Underwater Sculpture Aiya Napa, zlokalizowanego pod wodą, nieopodal znanej plaży Pernera. Przyjmujące różne formy figury, znajdują są na głębokości około 10 m. Można je oglądać nurkując lub snorklując z rurką i maską. Ich autorem jest zakochany w podwodnym świecie brytyjski artysta, były instruktor nurkowania Jason de Caires Taylor. To właśnie nurkowanie uświadomiło mu, jak zniszczony jest i podatny na dalszą, postępującą degradację morski świat.

Prace nad cypryjskim podwodnym muzeum rozpoczęto w 2017 roku, trwały one cztery lata i pochłonęły milion euro. Pomimo że otwarto je w gronie naukowców, oficjeli i dziennikarzy z wielu krajów świata– to praca nad nim wcale nie jest ukończona – teraz bowiem czekamy na to, aż swego dzieła dokończy sama natura. A założeniem tego ciekawego eksperymentu jest harmonijna współpraca między człowiekiem i naturą zgodnie z twierdzeniem artysty, że „powinniśmy dbać o edukację i ochronę wszystkiego tego, co kochamy i tak samo powinniśmy traktować oceany”.

Ta ciekawa i całkiem nowa na polskim rynku inicjatywa, oparta o wycieczkę do MUSAN, zwanego też często „Świętym, podwodnym światem”, uzupełniona jest w biurze Nekera o bardzo szeroki wachlarz innych fascynujących eko-ofert cypryjskich, np. wyprawy do Parków Narodowych Gór Troodos i Cape Greco czy Rezerwatów Przyrody Akamas, Salt Lake czy Gór Madari.

– podkreśla prezes Nekery.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Nekera